Hata kodu P2586 – turbo şarjı takviye kontrol pozisyon sensörü “B” devresi arızası

Hata kodu P2586 “turbo şarjı takviye kontrol pozisyon sensörü “B” devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger Boost Control Position Sensor (TBCPS) “B” Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2586 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2586 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2586 – turbo şarjı takviye kontrol pozisyon sensörü

Turbo şarj kontrol konum sensörü (TBCPS) turbo şarj basıncını şanzıman kontrol modülü (PCM) için bir elektrik sinyaline dönüştürür. Bu bilgi normalde turboşarj tarafından motora sağlanan takviye miktarının ince ayarını yapmak için kullanılır.

Ayrıca PCM’ye takviye basıncını hesaplamak için ihtiyaç duyduğu diğer bilgileri de sağlar. TBCPS’de bir elektrik sorunu oluştuğunda, PCM sorunu tespit eder ve P2586 kodunu ayarlar. Bu hata sensöre giden elektrik devresiyle ilgilidir.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, sensör tipine ve sensöre giden kabloların renklerine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2586 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor güç çıkışında azalma.
 3. Motor iyi hızlanmıyor.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 6. Turboşarjdan veya manifoldlardan olağandışı sesler.
 7. Islık sesleri hortumlardan veya baypas valfinden geliyor olabilir.
 8. Silindirlerde olası bir patlama.

P2586 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, ancak zamanında düzeltilmediği takdirde hızla daha ciddi bir seviyeye yükselebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2586, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Sensör sinyal devresinde açık devre.
 • TBCPS sensörü sinyal devresinde voltaj veya toprak hatası.
 • Güç kaynağında veya toprakta açık devre.
 • Arızalı turbo şarjı basınç kontrol ayar elemanı konum sensörü.
 • Çok nadir durumlarda PCM şanzıman kontrol modülü hasar görebilir.

Arıza kodu P2586 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2586’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sensör sinyal devresini kontrol edin, gerekirse düzeltin.
 2. Toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.
 3. Bir besleme veya toprak arızası tespit edilirse, nedenini giderin.
 4. Gerekirse, arızalı turbo şarjı basınç kontrol ayar elemanı konum sensörünü değiştirin.
 5. PCM arızalıysa, flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

TBCPS sensörünün yerini belirleyin, genellikle doğrudan turboşarj muhafazasına vidalanır veya cıvatalanır. Konnektörü ve kablo tesisatını gözle kontrol edin. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Oksidasyon veya korozyonun yeşil tonuna dikkat edin. Gerekirse terminalleri veya konektörü temizleyin veya değiştirin.

Bir diyagnostik aletiniz varsa, diyagnostik hata kodlarını bellekten silin ve P2586 kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Aksi takdirde, sorunu tespit etmeye devam etmelisiniz.

Ardından, TBCPS sensörünü ve ilgili devreleri test edin. Kontak kapalıyken, TBCPS sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü çıkartın. Dijital voltmetrenin siyah kablosunu TBCPS sensörü kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın.

Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu TBCPS sensörü kablo demeti konnektöründeki güç kaynağı terminaline bağlayın. Anahtarı motor anahtarı konumuna çevirin. Voltmetre 12 ya da 5 volt okumalıdır. Olmazsa, güç veya toprak hattındaki kablo demetindeki bir kopukluğu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki test geçilirse, sinyal kablosunu kontrol etmemiz gerekecektir. Konnektörü sökmeden, kırmızı voltmetre kablosunu güç kablosu terminalinden sinyal kablosu terminaline taşıyın. Voltmetre şimdi 5 volt göstermelidir. Değilse, sinyal kablosundaki kopukluğu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki tüm testler geçilmesine rağmen P2586 hatası devam ediyorsa, bu muhtemelen arızalı bir TBCPS sensörüne işaret eder. TBCPS sensörü değiştirilene kadar arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2586 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Jeep (Wrangler)
 • Land Rover (Discovery)
 • Toyota

Arıza kodu P2586 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2587, P2588, P2589, P2590.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin