Hata kodu P261D – soğutma suyu pompası “B” kontrol devresi yüksek

Hata kodu P261D “soğutma suyu pompası “B” kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Coolant Pump “B” Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P261D hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P261D hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P261D – soğutma suyu pompası

PCM (Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü) yardımcı soğutma suyu pompası kontrol devresinde bir sorun tespit ettiğinde P261D kodunu kaydeder. Kontrol motoru ışığı da yanacaktır. Bu kod sadece PCM tarafından değil, bir dizi destekleyici kontrol modülü tarafından da algılanabilir.

Daha düşük devirlerde motor, aşırı ısınmayı önlemek için gerekli olabilecek kadar soğutma sıvısını sistemden geçiremez. Böylece soğutma sisteminin aşırı ısınmasını önler. Soğutma sıvısı pompası sistem içinde elektronik olarak sirkülasyon yaparak çalışır. Bu, araç rölanti devrinde veya düşük motor devrinde çalışırken meydana gelir.

PCM belleğinde P261D kodu kaydedilmişse, aşağıdaki sorunu gösterir. Soğutma suyu pompası devresi üretici ayarları dışında çalışıyor.

Sorun giderme prosedürleri üreticiye, soğutma sıvısı pompası tipine ve kablo renklerine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P261D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor aşırı ısınmış olabilir.
 3. Klima sistemi düzgün çalışmıyor.

Aşırı ısınmış halde araç kullanmak motorda onarılması mümkün olmayan hasarlara yol açabilir ve bu da onarımı önemli miktarda paraya mal olabilir. Aracınızın giderek daha sık hararet yapma ihtimali yüksektir. P261D arızasını çözene kadar özellikle düşük motor devirlerinde.

Hata nedenleri

Kodu P261D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Soğutma sıvısı pompasına giden kablo demetinde kısa devre, kırık kablo demeti veya konektör.
 • Açık veya gevşek topraklama kablosu.
 • Arızalı soğutma sıvısı pompası.
 • Arızalı PCM olası değildir.

Arıza kodu P261D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P261D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Pompaya giden kablo ve kablo demeti konnektörlerini onarın veya değiştirin.
 2. Gevşek veya kopuk toprak kablolarını yeniden bağlayın veya onarın.
 3. Soğutma sıvısı pompasının değiştirilmesi.
 4. Arızalı PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey, aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P261D sorununuz üretici tarafından düzeltildiği bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Ardından aracınızdaki soğutma sıvısı pompasını bulun. Bu aktüatör genellikle motorun ön tarafına takılır. Motorun üstünde, tekerlek kemerlerinin içinde veya bölmeye karşı.

Kablo demetinin test edilmesi

Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Diyagnostik tarama aletiniz varsa, diyagnostik hata kodlarını bellekten silin ve P261D kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, büyük olasılıkla bir kablo tesisatı sorunu vardır.

Pompa kontrolü

P261D kodu döndürülürse, pompayı ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir. Her pompada normalde 2 kablo vardır. Önce soğutma suyu pompasına giden kablo demetini ayırın.

Dijital bir multimetre kullanarak, ölçüm cihazının bir ucunu pompa üzerindeki bir terminale bağlayın. Ölçüm aletinin kalan ucunu diğer pompa terminaline bağlayın. Açık veya kısa devre olmamalıdır.

Aracınız için direnç özelliklerini kontrol edin. Pompa kısa devre yapmışsa, direnç sonsuz olacak veya hiç olmayacaktır. Bu durumda, soğutma suyu pompasını değiştirin.

Bu test geçilirse, soğutma suyu pompası güç besleme devresine 12 volt uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Kırmızı kablo sürücü besleme devresine, siyah kablo toprağa.

Soğutma suyu pompasını çalıştırabilen bir diyagnostik aleti kullanarak, aktüatörü açın. Aktüatörde 12 volt yoksa, PCM’den veya röleden pompaya giden kabloları onarın. Bu durumda da PCM arızalı olabilir.

Her şey yolundaysa, soğutma suyu pompasında iyi bir toprak bağlantınız olduğundan emin olun. Test lambasını 12V akünün artı ucuna bağlayın (kırmızı uç). Ve test lambasının diğer ucunu toprak devresine dokundurun. Soğutma suyu pompası devresini toprağa bağlayın.

Soğutma suyu pompasını çalıştırmak için bir diyagnostik aleti kullanın. Diyagnostik aleti pompayı her çalıştırdığında uyarı lambasının yanıp yanmadığını kontrol edin.

Uyarı lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Yanarsa, pompaya giden kablo demetini sallayın. Kontrol lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu kesintili bir bağlantı olduğunu gösterir.

Önceki tüm testler geçilirse ve P261D hatası almaya devam ederseniz. Büyük olasılıkla arızalı bir soğutma suyu pompanız vardır. Soğutma sıvısı pompası değiştirilmeden arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Emin değilseniz, kalifiye bir otomotiv arıza tespit uzmanından yardım isteyin. PCM’nin doğru şekilde takılabilmesi için belirli bir araç için programlanmış veya kalibre edilmiş olması gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P261D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford
 • Honda
 • Nissan
 • Skoda
 • Toyota (Prius)
 • Volkswagen (Touareg)

Arıza kodu P261D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2600, P2601, P2602, P2603, P261A, P261B, P261C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin