Hata kodu P2623 – enjektör kontrol basınç regülatörü devresi açık

Hata kodu P2623 “enjektör kontrol basınç regülatörü devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injector Control Pressure (ICP) Regulator Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2623 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2623 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2623 – enjektör kontrol basınç regülatörü devresi açık

Bu kodun kaydedilmesi, enjektör kontrol basınç regülatörü devresinde bir açık devre tespit edildiği anlamına gelir. Çoğu araçta bu devre normalde motor kontrol modülü (PCM) tarafından kontrol edilir.

Bu kod esas olarak dizel yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemlerinde kullanılmakla birlikte benzin motorlu araçlarda da kullanılabilir. PCM bir veya daha fazla yakıt basınç sensörü kullanarak yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonunu kontrol eder.

Bir dizel motorun yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi valf zamanlamasına göre çalışır ve motorun ana zamanlama bileşenleri tarafından harekete geçirilir. Enjektör kontrol sistemindeki yanlış basınç, motorun yağlama veya zamanlama mekanizmalarında ciddi bir arıza olduğunu gösterebilir.

Bu kodun görünmesine neden olan koşullar mekanik veya elektriksel nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Enjektör kontrol basınç regülatörü yüksek basınçlı yağ pompasından çıkan yağ basıncını kontrol eder. Bu basınç yakıt enjektörlerini kontrol etmek için kullanılır.

Yağ basıncı çok düşükse enjektörler düzgün çalışmayacaktır, bu nedenle PCM motor çalışırken yakıt basıncını izler. Yağ basıncı regülatörü geçersiz bir sinyal gönderirse veya hiç sinyal göndermezse, P2623 kodu kaydedilecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2623 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Düşük yağ basıncı.
 4. Aşırı egzoz dumanı.
 5. Motor bölmesinden gelen anormal sesler.
 6. Motor çalışmayabilir veya çalıştıktan sonra durabilir.

Çoğu durumda, ciddi motor hasarına yol açabileceğinden P2623 hatası yüksektir. Bu nedenle, arızanın nedeninin mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2623, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı enjektör kontrol basınç regülatörü.
 • Arızalı yüksek basınç enjeksiyon basınç şalteri.
 • Arızalı yüksek basınç yağ pompası.
 • Düşük motor yağı seviyesi.
 • Kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış, hasarlı veya gevşek konektör.
 • Gevşek veya arızalı kontrol kutusu toprak kontağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2623 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2623’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Diyagnoz kodu P2623 ile devam etmeden önce, motor yağı seviyesini kontrol edin.
 3. Seviye normalse, yüksek basınçlı yağ pompasının yanı sıra yağ basıncını da kontrol edin.
 4. Ayrıca hortumlarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. İlgili kablo tesisatını inceleyin ve test edin.
 6. Gerekirse, kısa devre yapmış, kesilmiş, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 7. Enjektör kontrol basınç regülatörünü ve röleyi test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2623 hatasını diyagnoz etmeden önce, motorun doğru seviyede yağ ile dolu olduğunu ve gösterge tablosundaki yağ basıncı ve yağ seviyesi lambalarının yanmadığını kontrol edin. Eğer durum böyle değilse, yağ basıncının manuel olarak kontrol edilmesi gerekebilir.

Yağ basıncı motorun zamanlama bileşenlerini etkiler. Yüksek basınçlı enjeksiyon motor zamanlama bileşenleri tarafından tahrik edilir. Motordaki yağ basıncı düşükse, enjeksiyon zamanlaması olumsuz etkilenebilir.

Ardından, ilgili kablo demetlerinin yanı sıra konektörleri de gözle kontrol edin. Kesilmiş, yanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş kabloları onarın veya değiştirin.

Elektrik sisteminin kontrol edilmesi

Bir multimetre kullanarak, enjeksiyon sistemi basınç regülatörü üzerindeki voltaj ve şasi devrelerini kontrol edin. Gerilim algılanmazsa, sistem sigortalarını kontrol edin, gerekirse yanmış olanları değiştirin.

Voltaj tespit edilirse, PCM konnektöründeki ilgili devreyi kontrol edin. Voltaj algılanmazsa, bu sensör ile PCM arasında muhtemelen bir açık devre vardır. PCM üzerinde voltaj tespit edilirse, modülün kendisinin arızalı olması veya bir programlama hatası olması mümkündür.

Ayrıca, P2623 hatasını temizlerken, enjeksiyon basınç regülatörünün kendisi bir multimetre kullanılarak kontrol edilmelidir. Üreticinin spesifikasyonlarına uymuyorsa kusurludur ve değiştirilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2623 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Connect, F-250, Mondeo, Transit)
 • Honda
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito)

Arıza kodu P2623 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0113, P0480, P0683, P2285, P2624, P2625.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin