Hata kodu P2665 – yakıt kapatma valfi “B” kontrol devresi açık

Hata kodu P2665 “yakıt kapatma valfi “B” kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Shutoff Valve “B” Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2665 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2665 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2665 – yakıt kapatma valfi

Yakıt kesme solenoid valfı yakıt pompasına giden yakıt beslemesini kapatmak için kullanılır. Kontak kapalıyken, yaylı piston aşağı konumdadır ve pompaya giden yakıt beslemesini keser.

Marş motoru devreye girdiğinde, solenoide trip rölesi tarafından enerji verilir. Piston daha sonra yukarı konuma hareket ederek pompaya yakıt beslenmesini sağlar.

Kontak anahtarı bırakıldığında ve motor çalıştığında, solenoidin diğer sargısına düşük akım uygulanarak yukarı konumda tutulur.

P2665 kodu yakıt kesme valfi kontrol devresi “B “de bir açık devre olduğunu ve kesme solenoidi veya devresinde bir sorun olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, açık devre, sistemdeki bir bileşenin veya sensörün çalışması için gereken referans voltajından yoksun olduğu anlamına gelir.

Açık devre nedenleri çok ve çeşitlidir, ancak çoğu durumda bu tür bir kod, kırık kablolardan veya elektrik konektörlerinin zayıf bağlantısından kaynaklanır. Ancak, kablo tesisatından akım geçişini engelleyen diğer birçok sorunu da göz ardı etmeyin.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2665 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru çalıştırılamıyor.
 3. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 4. Motor çıkışında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P2665 hatasının ciddiyeti oldukça yüksektir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Meydana gelirse, motorun çalıştırma sorunlarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2665, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt kesme solenoid valfi arızası.
 • Yakıt kapatma solenoid valfi rölesi arızalı.
 • Kablo demeti veya kablo demeti ile ilgili sorun.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Yakıt boruları tıkalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2665 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2665’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P2665 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını onarın veya değiştirin.
 4. Yakıt kesme solenoid valfini diyagnoz edin ve gerekirse değiştirin.
 5. Yakıt sisteminde tıkanıklık olup olmadığını ve kontak anahtarının iyi çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin.
 6. PCM’de bir sorun varsa, kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2665 arızasının diyagnozu, kayıtlı tüm kodlar ve durma çerçevesi verileri araçtan alınarak başlatılmalıdır. Daha sonra işinize yarayabileceği için bu bilgileri not edin. Ardından kodları silin ve kodun sıfırlanıp sıfırlanmadığını görmek için bir test sürüşü yapın.

Tüm sistem bileşenlerini, kablo tesisatını ve yakıt hatlarını gözle kontrol edin. Yakıt borularının bükülmediğinden veya sıkışmadığından emin olun, gerekirse onarın.

Yakıt kesme valfi kanallarını kontrol edin

Normalde yakıt kesme solenoidine giden iki veya üç kablo vardır: çekme, tutma ve topraklama. Hangi kablonun neyden sorumlu olduğunu belirlemek için aracınızın onarım kılavuzuna bakın.

Yakıt kesme solenoidi konnektörünü ayırın ve test lambasının bir ucunu çekiş teli terminaline getirin. Kontrol lambası kelepçesini akünün negatif terminaline bağlayın. Motor çalıştıktan sonra kontrol lambası yanmalıdır.

Ardından, güç kaynağı devresinin “hold” konnektörünü kontrol edin. Güç sadece anahtar “çalışma” konumundayken devrenin bu kısmı üzerinden sağlanmalıdır. Bunu yapmak için, test lambasının bir ucunu “tutma” kablosunun konektörüne tutun. Test lambasının kelepçesini akünün negatif terminaline bağlayın, test lambası yanmalıdır.

Test lambasının bir ucunu kontağa ve diğer ucunu pozitif akü terminaline takarak toprak bağlantısını kontrol edin. Gösterge lambası yanmalıdır.

Kablo demeti kontrol edilirken arızalar bulunursa, bunlar giderilmelidir.

Rölelerin kontrol edilmesi

Kapatma solenoidine enerji verilmezse, röle kontrol edilmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu röleyi farklı bir röleyle değiştirmektir.

Genellikle aynı röle birden fazla devrede kullanılır ve bu da değişimin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Yakıt kesme solenoidi çalışıyorsa, rölenin arızalı olması muhtemeldir.

Gerekli röle mevcut değilse, kontrol etmek için bir aktarma kablosu kullanabilirsiniz. Akü ile yakıt kesme solenoidi arasına aktarma kablosu bağlayın. Solenoid çalışıyorsa, röle arızalıdır ve P2665 hatasını gidermek için değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2665 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Nissan
 • Toyota

Arıza kodu P2665 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2666, P2667.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin