Hata kodu P2666 – yakıt kapatma valfi “B” kontrol devresi düşük

Hata kodu P2666 “yakıt kapatma valfi “B” kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Shutoff Valve “B” Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2666 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2666 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2666 – yakıt kapatma valfi

Yakıt kesme solenoid valfı yakıt pompasına giden yakıt beslemesini kapatmak için kullanılır. Kontak kapalıyken, yaylı piston aşağı konumdadır ve pompaya giden yakıt beslemesini keser.

Marş motoru devreye girdiğinde, solenoide trip rölesi tarafından enerji verilir. Piston daha sonra yukarı konuma hareket ederek pompaya yakıt beslenmesini sağlar.

Kontak anahtarı bırakıldığında ve motor çalıştığında, solenoidin diğer sargısına düşük akım uygulanarak yukarı konumda tutulur.

P2666 kodu yakıt kesme valfi kontrol devresi “B “de düşük sinyal seviyesine işaret eder ve kesme solenoidi veya devresinde bir sorun olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, düşük devre sinyal seviyesi, sistemdeki bir bileşenin veya sensörün çalışması için gereken normal voltajdan yoksun olduğu anlamına gelir.

Düşük devre sinyalinin birçok ve çeşitli nedeni vardır, ancak çoğu durumda bu tür bir kod kablolama sorunlarından veya elektrik konektörlerinin kötü bağlanmasından kaynaklanır. Ancak, kablo tesisatından akım geçmesini engelleyen diğer birçok sorunu da göz ardı etmeyin.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2666 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru çalıştırılamıyor.
 3. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 4. Motor çıkışında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P2666 hatasının ciddiyeti oldukça yüksektir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Meydana gelirse, motorun çalıştırma sorunlarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2666, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt kesme solenoid valfi arızası.
 • Yakıt kapatma solenoid valfi rölesi arızalı.
 • Kablo demeti veya kablo demeti ile ilgili sorun.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Yakıt boruları tıkalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2666 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2666’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P2666 kodunun tekrar görünüp görünmediğini anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını onarın veya değiştirin.
 4. Yakıt kesme solenoid valfini diyagnoz edin ve gerekirse değiştirin.
 5. Yakıt sisteminde tıkanıklık olup olmadığını ve kontak anahtarının iyi çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin.
 6. PCM’de bir sorun varsa, kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2666 arızasının diyagnozuna tüm kayıtlı kodlar ve araç durdurma çerçevesi verileri alınarak başlanmalıdır. Daha sonra işinize yarayabileceği için bu bilgileri not edin. Ardından kodları silin ve kodun sıfırlandığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapın.

Tüm sistem bileşenlerini, kablo tesisatını ve yakıt hatlarını gözle kontrol edin. Yakıt borularının bükülmediğinden veya sıkışmadığından emin olun, gerekirse onarın.

Yakıt kesme valfi kanallarını kontrol edin

Normalde yakıt kesme solenoidine giden iki veya üç kablo vardır: çekme, tutma ve topraklama. Hangi kablonun neyden sorumlu olduğunu belirlemek için aracınızın onarım kılavuzuna bakın.

Yakıt kesme solenoidi konnektörünü ayırın ve test lambasının bir ucunu çekiş teli terminaline getirin. Kontrol lambası kelepçesini akünün negatif terminaline bağlayın. Motor çalıştıktan sonra kontrol lambası yanmalıdır.

Ardından, güç kaynağı devresinin “hold” konnektörünü kontrol edin. Güç sadece anahtar “çalışma” konumundayken devrenin bu kısmı üzerinden sağlanmalıdır. Bunu yapmak için, test lambasının bir ucunu “tutma” ucu pimine getirin. Test lambasının kelepçesini akünün negatif terminaline bağlayın, test lambası yanmalıdır.

Test lambasının bir ucunu kontak üzerine ve diğer ucunu pozitif akü terminaline yerleştirerek toprak bağlantısını kontrol edin. Gösterge lambası yanmalıdır.

Kablo demeti kontrol edilirken arızalar bulunursa, bunlar giderilmelidir.

Rölelerin kontrol edilmesi

Kapatma solenoidine enerji verilmezse, röle kontrol edilmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu röleyi farklı bir röleyle değiştirmektir.

Genellikle aynı röle birden fazla devrede kullanılır ve bu da değişimin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Yakıt kesme solenoidi çalışıyorsa, rölenin arızalı olması muhtemeldir.

Gerekli röle mevcut değilse, kontrol etmek için bir aktarma kablosu kullanabilirsiniz. Akü ile yakıt kesme solenoidi arasına aktarma kablosu bağlayın. Solenoid çalışırsa, röle arızalıdır ve P2666 hatasını gidermek için değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2666 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dacia
 • Hyundai
 • Opel

Arıza kodu P2666 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2665, P2667.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin