Hata kodu P2669 – aktüatör besleme gerilimi “B” devresi açık

Hata kodu P2669 “aktüatör besleme gerilimi “B” devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Actuator Supply Voltage “B” Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2669 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2669, ‘açık devre ‘B’ sürücü besleme gerilimi’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Kontrol modülü iki veya daha fazla kontrol modülü arasındaki iletişimde bir kesinti tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2669 – aktüatör besleme gerilimi

Motor Kontrol Modülü (ECM) çok sayıda sensör ve aktüatörün izlenmesinden ve ayarlanmasından sorumludur. Ayrıca tüm bu bileşenlerin gerekli değerlere uygun olarak sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bu, aracınızın ekonomisini ve performansını en üst düzeye çıkarmak için yapılır.

ECM sürücü besleme gerilimi devresinde anormal bir değer tespit ettiğinde. Gerçek değerleri istenen değerlerle karşılaştırarak anormalliği tanır.

İstenen sınırların dışındaysa, gösterge tablosunda arıza gösterge lambası (MIL) yanacak ve P2669 kodu hafızaya yazılacaktır. Arıza lambasının yanması için ECM’nin bu arızayı birkaç döngü boyunca izlemesi gerekir.

‘B’ tanımı CAN devresinin (kontrolör ağı) bir bölümünü ifade eder, belirli bir devreyi, kabloyu veya parçayı değil. Belirleme için orijinal ekipman üreticisinin teknik servis bilgilerini kullanın.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2669 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Gerçek belirtiler arızanın CAN sisteminin neresinde meydana geldiğine bağlıdır.
 4. Vites geçişleri kötü.
 5. Motor durur veya kötü çalışır.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Genel olarak kötü sürüş özellikleri.
 8. Artan yakıt tüketimi.

P2669 hatası bir CAN iletişim arızasını gösterir, bu nedenle sürülebilirlik sorunları ve diğer belirtiler ortaya çıkabilir. Neyin etkilendiğine bağlı olarak, hata hafif veya ciddi olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2669, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yanmış, hasar görmüş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti veya konektörler.
 • Güç dalgalanmaları nedeniyle elektronik veya elektrikli bileşenlerin hasar görmesi.
 • Düşük akü veya sistem voltajı.
 • Kontrol modüllerine ve kablo demetlerine su girmesi.
 • Hatalı veya arızalı sensörler.
 • PCM veya diğer kontrol modülünde arıza.

Arıza kodu P2669 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2669’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2669 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin spesifikasyonuyla karşılaştırın.
 4. Elektrik devrelerinin ve bağlantılarının sürekliliğini kontrol edin.
 5. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını test edin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

CAN veri yolu birçok kontrol ünitesini birbirine bağlayan binlerce devreden oluştuğu için P2669 kodunun uzman bilgisi olmadan diyagnoz edilmesi önerilmez. Buna ek olarak, PCM’ye birkaç yüz devre daha ile bağlı olan çok sayıda sensör vardır.

Bozuk bir devreyi bulmak karmaşık bir iştir ve tüm kablo demetinin eksiksiz bir şekilde kontrol edilmesini ve her bir kablonun ayrı ayrı test edilmesini gerektirir.

Bu kodu diyagnoz etmek için diyagnoz yeteneklerinize yeterince güveniyorsanız, prosedüre tüm görünür kabloları inceleyerek başlayın. Erime, sürtünme ve korozyon gibi belirgin hasar belirtileri olup olmadığına bakın.

Kusur bulunursa, en iyi seçenek konektörler arasındaki kablo demetinin ilgili bölümünü değiştirmektir. Kablo demetini gerektiği gibi değiştirin, tüm kodları kaldırın ve sistemi geri dönen kodlar için yeniden tarayın.

Tüm kontrol ünitelerinin çalışması için güvenilir bir topraklama gerektiğinden, tüm toprak bağlantılarını dikkatlice kontrol edin. Araçtaki tüm topraklama noktalarının yanı sıra tüm kontrol modüllerinin gerçek konumunu bulmak için Kullanıcı El Kitabına bakın.

Görünür kablo arızaları giderildikten sonra P2669 kodu devam ederse, başarılı bir çözüm şansı çok düşüktür. Bu nedenle, aracın profesyonel olarak teşhis edilmesi ve onarılması en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2669 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford (Fusion)
 • Honda
 • Nissan
 • Peugeot (Boxer, Partner)
 • Toyota

Arıza kodu P2669 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0657, P0658, P0659, P2670, P2671.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin