Hata kodu P2674 – enjeksiyon pompası yakıt kalibrasyonu öğrenilmedi

Hata kodu P2674 “enjeksiyon pompası yakıt kalibrasyonu öğrenilmedi” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injection Pump Fuel Calibration Not Learned” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2674 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P2674, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bu da yakıt enjeksiyon pompasının kalibrasyonu ile ilgilidir.

Hata kodu P2674 – enjeksiyon pompası yakıt kalibrasyonu öğrenilmedi

Enjeksiyon pompası yakıt deposundan düşük basınçlı yakıt çeker ve bunu yakıt enjektörleri için yüksek basınçlı yakıta dönüştürür. Enjeksiyon pompası normalde dişli tahriklidir ve zamanlaması doğru yapılmalıdır. Doğru enjektörün doğru zamanda yakıt almasını sağlamak için.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) enjeksiyon pompasının zamanlamasını kontrol eder. PCM, enjeksiyon pompası zamanlaması fabrika spesifikasyonlarının dışında olduğunda P2674 kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2674 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru düzensiz çalışabilir.
 3. Motor düzensiz çalışabilir ve rölantideyken durabilir.
 4. Motor basitçe çalışmayabilir.

Yakıtla ilgili bir arıza ciddi bir kod olarak sınıflandırılmalıdır. Kayıtlı bir P2674 hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2674, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Enjeksiyon pompası arızası.
 • Enjeksiyon pompasının yanlış yeniden eğitim prosedürü.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P2674 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2674’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2674 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Enjeksiyon pompasının iyi çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, bir pompa öğretme prosedürü gerçekleştirin.
 5. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülünün (PCM) güç ve toprak sürekliliğini kontrol edin.
 6. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM besleme kodları mevcutsa, P2674 hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, enjektör enjeksiyon pompası kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Ayrıca, P2674 arızalıysa, pompa yeniden eğitim prosedürüne bakmaya değer.

Pompa kalibrasyonu genellikle devam eden onarım veya değiştirme sırasında gereklidir, böylece PCM yakıt beslemesini düzgün bir şekilde ayarlayabilir. Bu hata oluştuğunda, yanlış kalibrasyon genellikle ortak nedendir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2674 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Honda
 • Subaru

Arıza kodu P2674 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2673, P268A, P268B.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin