Hata kodu P2677 – hava temizleyici giriş kontrol devresi yüksek

Hata kodu P2677 “hava temizleyici giriş kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Air Cleaner Inlet Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2677 hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir P2677 kodu, güç aktarım kontrol modülünün (PCM) bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bu da hava filtresi giriş kontrol devresindeki yüksek bir sinyal seviyesi ile ilgilidir.

Hata kodu P2677 – hava temizleyici giriş kontrol devresi yüksek

Bazı markaların modern otomobilleri, hava akışını kontrol eden bir hava temizleyici emme sistemi ile donatılmıştır. Hava, emme havası kanalından geçerek doğrudan gaz kelebeği gövdesine ve kütle hava akış sensörüne akar.

Kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde ve çeşitli yerleşik kontrolörlere (PCM dahil) voltaj uygulandığında. Çok sayıda kendi kendine diyagnostik rutini başlatılır.

PCM, motor çalıştırma stratejisini otomatik olarak ayarlamak ve bu kendi kendine testleri gerçekleştirmek için motor sensörlerinden gelen giriş sinyallerini kullanır. Hava filtresi emme kontrol devresi, PCM’nin otomatik ayarlama için ihtiyaç duyduğu giriş sinyallerinden biridir.

PCM hava filtresi giriş kontrol devresi giriş sinyalinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ederse. Kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde ve PCM’ye voltaj uygulandığında. P2677 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası yanabilir.

Tüm ilk arızalar kodu ayarlamaz ve arıza uyarı lambasını yakmaz. Bazı durumlarda gösterge lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2677 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza kodu olarak kaydedilecektir).
 2. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.
 3. Normal motor çalıştırma süresinden daha uzun.
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P2677 hatası genellikle hafiftir, ancak hatanın spesifik semptomlarına bağlı olarak bazen ciddi olabilir. Bu nedenle, bir sorun tespit edildiğinde arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2677, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hava filtresinin arızalı hava giriş regülatörü.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Hasarlı veya tıkalı hava kanalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2677 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2677’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2677 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hava filtresi giriş regülatörü ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2677 sorununu giderme sürecinde ilk adım Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek uzun vadede çok zaman kazandırabilir.

Diyagnozda bir sonraki adım, ilgili kablo demetlerinin ve konnektörlerin görsel olarak incelenmesi olacaktır. Sıcak egzoz bileşenlerinin ve keskin kenarların yakınındaki kablolara özellikle dikkat etmelisiniz.

Kablo demetinde bir sorun yoksa, hortumlarda tıkanma veya kopma olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse temizleyin veya değiştirin. Değiştirme için yüksek sıcaklık silikon hortumları kullanılmalıdır.

Tüm önerileri izleyerek, P2677 hatası büyük olasılıkla düzeltilecek ve ortadan kalkacaktır. Olmazsa, sorun arızalı bir PCM modülü olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2677 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Mazda

Arıza kodu P2677 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2675, P2676.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin