Hata kodu P2681 – motor soğutma suyu baypas valfi kontrol devresi/açık

Hata kodu P2681 “motor soğutma suyu baypas valfi kontrol devresi/açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Coolant Bypass Valve Control Circuit/Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2681 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P2681, motor soğutma suyu baypas valfı kontrol devresinde bir açık devre olduğunu gösterir. Bu hata, soğutma sıvısı akış kontrol işleminin tehlikeye girmiş olabileceğini gösterir.

Hata kodu P2681 – motor soğutma suyu baypas valfi kontrol devresi/açık

Bu valf, yolcu bölmesi ısıtıcı devresine bağlı olan motor soğutma suyu akışını düzenler. Ayarlama motor soğutma suyu sıcaklığına ve ortam sıcaklığına göre yapılır.

Motor soğutma suyu kontrol valfinin “ByPass” ve “Link” olmak üzere iki konumu vardır.

“ByPass” konumunda motor ve ısıtıcı devrelerindeki soğutma sıvısı ayrılır ve “Link” konumunda soğutma sıvısı her iki devrede de dolaşır. Valfin hareketi, darbe genişliği modülasyonlu bir sinyal ile kontrol edilir.

Motor soğutma suyu kontrol ve ayar valfi dahili bir konum sensörü kullanır. Bu, valf konumunu belirlemek için şanzıman kontrol modülüne bir sinyal gönderir.

Motor soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde, bir valf öğretme prosedürü gerçekleştirilir. Bağlantı ve ByPass konumlarındaki voltaj değerleri kalibre edilen aralıklar içinde olmalıdır.

PCM valfi sorgularken geçerli aralıkların dışında değerler alırsa, P2681 hatası kaydedilir. Gösterge panelindeki arıza lambası da yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2681 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 3. Devirlerde dalgalanma ve rölantideyken durma girişimleri.
 4. Aracın motoru aşırı ısınıyor.
 5. Zengin karışım kullanıldığında egzoz borusundan siyah duman çıkar.
 6. Karışım fakir olduğunda aşırı NOx emisyonları oluşabilir.
 7. Soğutma fanlarının yanlış çalışması.

P2681 arızası ciddidir ve aracın çalışıp çalışmaya devam etmesi muhtemeldir. Ancak, uygunsuz ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, bu sorun daha geç değil daha erken çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2681, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECT sensörü arızalandı.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi bozuk.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablo demeti veya konnektörü hasarlı.
 • Motor soğutma suyu seviyesi düşük.
 • Motor soğutma suyu termostatı uygun sıcaklıkta açılmıyor.
 • Termostat değişiminden sonra ayarlama yapılmamıştır (kılavuz tarafından isteniyorsa).
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2681 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2681’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2681 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Sensörle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 5. ECT sensörü arızalıysa, değiştirin.
 6. Termostatı test edin; arızalıysa değiştirin.
 7. Termostatı değiştirdikten sonra, bir adaptasyon gerçekleştirin (kılavuz tarafından isteniyorsa).
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2681 hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P2681 arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECT sensörünü kontrol edin.

Soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü (ECT) kontrol edin

Sensörde kablo veya konektör hasarı olup olmadığını gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, motor sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Motordaki sensörü ayırın ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin motorunuzun sıcaklığıyla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Motor sıcaklığınızla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2681 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford
 • Renault
 • Skoda (Octavia)
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P2681 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2682, P2683.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin