Hata kodu P2711 – beklenmedik mekanik dişli ayrılması

Hata kodu P2711 “beklenmedik mekanik dişli ayrılması” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Unexpected Mechanical Gear Disengagement” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2711 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2711 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2711 – beklenmedik mekanik dişli ayrılması

PCM kontrol modülü çıkış ve giriş mili hız sinyalleri arasında bir sorun tespit ettiğinde arıza kodu belirir. Kontrol modülü sorunu mekanik bir dişli bağlantısı kopukluğu olarak algılar. Bu durum vites geçişlerinin kötü olmasına ve direksiyon sorunlarına yol açabilir.

PCM çıkış mili devir sensörünün arızalı olduğunu tespit ettiğinde beklenmedik mekanik vites ayrılması meydana gelir. Sistem, vitesler hazır olduğunda veya vites değiştirmeye neredeyse hazır olduğunda arızayı algılar.

PCM, şanzımandaki çeşitli vitesleri seçmek ve tutmak için hidrolik basıncı ve elektronik solenoidleri kontrol eder. PCM şanzımanın istenen vitesi tutmadığını tespit ettiğinde, P2711 kodunu ayarlar.

Mekanik olarak devre dışı bırakıldığında, çıkış hızı normal çalışma sırasında olduğu gibi kademeli olarak artmaz, bu nedenle sistemde bir hata oluşur. Bazı marka ve modellerde gösterge lambasının (MIL) yanması için birkaç sistem arızası olması gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2711 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman düzgün vites değiştirmiyor.
 3. Vites değiştirme veya sürüş sarsıntılıdır.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Yüksek hız göstergesi titreşimleri veya tamamen arıza.
 6. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 7. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti mevcut olmayabilir.

Kayıtlı bir arıza kodu P2711, sürüş ve güvenlik sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2711, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağında ağır kirlenme.
 • Şanzımanın içinde mekanik arıza.
 • Arızalı giriş veya çıkış mili hız sensörleri.
 • Kısa devre yapmış veya hasarlı kablo demeti.
 • Arızalı kablo demeti konnektörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2711 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2711’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P2711 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Şanzıman yağının seviyesini ve kalitesini kontrol edin.
 5. Giriş ve çıkış mili hız sensörlerini kontrol edin.
 6. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 7. Gerekirse, arızalı bileşenleri değiştirin.
 8. Şanzımanı dahili mekanik arızalar açısından test edin.
 9. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey şanzıman yağının seviyesini ve kalitesini kontrol etmek ve gerekirse ilave etmek veya değiştirmektir. Şanzıman yağı değiştirilirken filtrenin de değiştirilmesi gerekir.

Daha sonra, P2711 kodunu teşhis ederken elektrik sisteminde hasar olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Bu aşamada herhangi bir sorun yoksa, giriş mili hız sensörünü ve çıkış mili hız sensörünü kontrol edin. Herhangi bir sensör sorunu bulunmazsa, sürtünme bileşenlerinin, dişlilerin, valf muhafazasının ve şanzımanın diğer parçalarının dahili diyagnostiği yapılmalıdır.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, ancak bu olabilir. Bu nedenle, P2711 hatasını teşhis ederken, diğer tüm adımların tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2711 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A3, TT)
 • Citroen
 • Peugeot (508)
 • Skoda (Yeti)
 • Volkswagen (Passat, Scirocco)

Arıza kodu P2711 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2793, P2794, P2795.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin