Hata kodu P2736 – basınç kontrol solenoidi “F” kontrol devresi açık

Hata kodu P2736 “basınç kontrol solenoidi “F” kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Pressure Control (PC) Solenoid “F” Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2736 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2736 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2736 – basınç kontrol solenoidi

P2736 OBD-II arıza kodu, kontrol modülü (PCM) şanzıman basınç kontrol solenoidi “F” valfinde bir açık devre tespit ettiğinde ayarlanır. Çoğu otomatik şanzımanda A, B ve C olarak etiketlenen en az üç valf bulunur.

Kod seti, PCM’yi uyaran ve motor uyarı ışığını etkinleştiren belirli bir arızayı temel alır.

Şanzıman basınç kontrol solenoid valfleri sıvı basıncını ve otomatik şanzımanın düzgün çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. PCM, solenoid valf içindeki basınca bağlı olarak elektronik bir sinyal alır. Otomatik şanzıman, doğru zamanda doğru yere sıvı basıncı uygulayarak vites değiştiren kayışlar ve debriyajlar tarafından kontrol edilir.

Araç hızını kontrol eden bağlantılı cihazlardan gelen sinyallere dayanarak PCM basınç solenoid valflerini kontrol eder. Sıvıyı doğru basınçla çeşitli hidrolik devrelere yönlendirmek için. Bu da aktarım oranını doğru zamanda değiştirir.

P2736 kodu, basınç kontrol solenoid valfi ‘F’ kontrol devresindeki bir kesinti nedeniyle düzgün çalışmadığında PCM tarafından ayarlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2736 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” gösterge lambası yanacaktır (kod ECM belleğinde bir arıza olarak saklanacaktır).
 2. Araba acil durum moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste takılı kalmış.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Ateşleme arızasına benzer olası semptomlar.

P2736 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, ancak zamanında düzeltilmediği takdirde hızla daha ciddi bir seviyeye yükselebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2736, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Basınç kontrol solenoid valfi arızalı.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış dişli kutusu filtresi.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı.
 • Arızalı şanzıman pompası veya şanzıman valfi muhafazası.
 • Şanzıman içindeki diğer mekanik arızalar.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası.

Arıza kodu P2736 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2736’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test edin, gerekirse arızalı basınç kontrol solenoid valfini değiştirin.
 5. Arızalı şanzıman pompasını ve şanzıman valf gövdesini onarın veya değiştirin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2736 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, sıvı seviyesini kontrol etmeli ve sıvının kirlenme durumunu kontrol etmelisiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin kusurlara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Şanzıman basınç kontrol solenoid valfına, şanzıman pompasına ve PCM’ye giden bağlantıları ve kabloları kontrol edin. Konfigürasyona bağlı olarak şanzıman pompası elektrikle veya mekanik olarak tahrik edilebilir.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolü her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır. Kısa devreyi ve ek hasara yol açmayı önlemek için.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre yapan hatalı kablo tesisatını gösterir. Bu durumda, P2736 kodunu çözmek için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2736 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • BMW
 • Chevrolet
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Land Rover
 • Nissan
 • Saturn

Arıza kodu P2736 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2731, P2732, P2733, P2734, P2735, P2737, P2738, P2739.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin