Hata kodu P2777 – vites büyütme şalteri devresi yüksek

Hata kodu P2777 “vites büyütme şalteri devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Upshift Switch Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2777 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2777 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2777 – vites büyütme şalteri devresi yüksek

Bu kod otomatik şanzımanlı veya manuel şanzıman varyatörlü araçlar için geçerlidir. Şanzıman kontrol modülü vites yükseltme kolu devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde ayarlanır.

Manuel vites değiştirme özellikleri bir seçici kol veya seçici kol veya direksiyon simidi üzerindeki basmalı düğme kontrolleri olabilir. Ancak her durumda sistem, sürücünün otomatik şanzımanda manuel olarak vites değiştirmesine izin verir.

İlgili kumandanın etkinleştirilmesi vites büyütmeyi başlatır. Sinyaller CAN (Kontrol Alanı Ağı) protokolleri aracılığıyla şanzıman kontrol modülüne (TCM) iletilir.

Anahtar, kablo tesisatı, konektörler ve mod aktüatörü gibi ilgili tüm bileşenler devrenin bir parçasıdır. Bunların çoğu kabindeki vites seçicinin etrafındaki konsolda ya da direksiyon simidinin üzerinde veya yakınında yerleşiktir.

PCM, sürekliliği sağlamak için vites büyütme şalteri girişlerini karşılaştırarak şanzıman vites seçimini kontrol eder. Ayrıca PCM, ayarlanan sınırlar içinde olduğundan emin olmak için vites büyütme şalteri devresi voltajını izler.

PCM şanzıman vites seçiminin vites yükseltme vites seçim sinyaliyle eşleşmediğini tespit ederse. Veya anahtar devresi voltajı performans aralığının üzerindedir. P2777 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2777 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 3. Vites değiştirme ışığı yanlış bir vitesi yansıtır.
 4. Manuel vites değiştirme işlevi devre dışı bırakılır.
 5. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.
 6. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Kaydedilen bir P2777 kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2777, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites büyütme şalteri arızalı.
 • Mod kontrol ünitesi arızalı.
 • Aşınmış, kırılmış veya kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.
 • Kötü elektrik bağlantısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P2777 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2777’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P2777 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Vites büyütme düğmesini kontrol edin.
 6. Modülü test edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2777 hatasını giderirken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Araç hatalı kablolamadan kaynaklanan bir arıza göstermiyorsa, sorunun aşınmış bir vites yükseltme anahtarından kaynaklanması muhtemeldir. Değiştirilmesi P2777 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

PCM ve TCM’nin arızalanması nadir bir nedendir, ancak bazen olur. Ancak bir kontrol modülünün değiştirilmesi genellikle bağlanması veya yeniden programlanmasını gerektirdiğinden. Bu durumda en iyisi profesyonel bir teknisyen çağırmaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2777 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen (C4)
 • Peugeot (508)

Arıza kodu P2777 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0815, P2775, P2776, P2778.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin