Hata kodu P2784 – giriş/türbin hız sensörü “A”/”B” korelasyonu

Hata kodu P2784 “giriş/türbin hız sensörü “A”/”B” korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Input/Turbine Speed Sensor “A”/”B” Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2784 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2784 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2784 – giriş/türbin hız sensörü

Arıza, motor türbin devir sensörlerinin PCM’nize (Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü) yanlış giriş sinyali gönderdiğini gösterir. Çoğu PCM hızı kademeli olarak artıracak şekilde programlanmıştır.

Yeterli artıştan sonra, şanzıman daha yüksek bir vitese geçecektir. Ancak sensörden gelen artış düzensiz veya olağandışı ise. PCM doğru vites değiştirme noktasını etkin bir şekilde tespit edemez ve P2784 kodu verilir.

Turbo giriş hız sensörü normalde üç telli bir elektromanyetik sensördür. Giriş şanzıman hızını izlemek için kullanılır (PCM tarafından dakika başına devir olarak algılanır).

Sensör tork konvertörünün arkasına yakın bir yerde bulunur (şanzıman giriş mili üzerinde). Doğrudan şanzıman karterine cıvatalanır veya vidalanır.

Şanzıman ana mili üzerinde sensörün ucuna yakın çalışan özel oluklar vardır. Yivler dönüştürücüyü geçtiğinde devre kesilir ve elektronik bir darbe üretilir. Bu darbe, PCM tarafından türbin hızı girişi olarak tanıdığı bir dalga biçimi modeli olarak alınır.

Türbin hızı girişi motor hızı, motor yük yüzdesi ve şanzıman çıkış hızı ile karşılaştırılır. Bu, istenen rpm giriş hızını belirlemek için yapılır. “A/B” sensörleri arasındaki gerçek hız istenen hıza uymazsa, P2784 kodu kaydedilecek ve “Motoru kontrol et” arıza ışığı yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2784 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge tablosundaki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Dalgalanan hız göstergesi veya kilometre sayacı değeri.
 3. Sert veya dengesiz vites geçişi.
 4. Otomatik şanzıman vites değiştiremiyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Yüzen motor devirleri ve durma girişimleri.
 7. Motor rölantide çalışırken stop ediyor.
 8. Motor silindirlerinde olası ateşleme boşlukları. Ayrıca aracın motoru düzensiz çalışabilir.

Bazı durumlarda, bu kod mevcut olduğunda, PCM şanzımanı “acil durum çalışma moduna” geçirir. Bu modda, şanzıman kısıtlamalarla çalışmaya başlayacaktır. P2784 rapor edildiğinde şanzıman düzensiz vites değiştirmeye başlarsa, sorun derhal giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2784, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı kablo demeti veya konektörler.
 • Arızalı giriş hız sensörü.
 • Arızalı çıkış hızı sensörü.
 • Arızalı vites değiştirme solenoid valfi.
 • ATF şanzıman yağı kirlenmiş.
 • Şanzıman yağı seviyesi düşük.
 • PCM arızası veya PCM programlama hatası nadir bir nedendir.

Arıza kodu P2784 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2784’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Araca bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve mevcut hata kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve bir sorun olup olmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Şanzıman yağının seviyesini ve durumunu kontrol edin. Seviye düşükse, sıvıyı tamamlayın. Sıvı kirlendiğinde değiştirilmelidir.
 4. Hata kodu kaybolmazsa, otomatik şanzıman giriş mili hız sensörünün referans voltajını ve şasi sinyalini kontrol edin. Ayrıca sensör devresinin bütünlüğünü ve direncini de kontrol edin.
 5. Hasarlı kabloları veya devreleri onarın veya değiştirin. Devreler ve kablolar tamamsa, ilgili tüm sensörleri ve solenoid valfleri kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Aracınız için Teknik Servis Bültenlerinde (TSB) P2784 hata kodunu kontrol edin. Sorununuz üretici tarafından verilen bir düzeltmeye sahip olabilir ve bu da teşhis sırasında zaman ve para tasarrufu sağlayabilir.

Diyagnoz işlemine sistem kablolarının ve konnektörlerinin görsel olarak incelenmesiyle başlayın. Hasarlı kabloların yanı sıra konektörler de onarılmalı veya değiştirilmelidir. Aküyü kontrol etmeyi ve ona bağlı kabloları incelemeyi unutmayın, ayrıca alternatör gücünü de kontrol edin.

Tarama aletini diyagnostik portuna bağlayın, daha sonra kullanmak üzere kayıtlı kodları alın. Giriş ve çıkış sensörü kodları mevcutsa, hangi devrenin arızalı olduğunu belirleyin.

Sensörlerin manyetik yüzeylerinde aşırı metal kalıntısı olmadığından emin olun. En iyi sonuç için, yeniden takmadan önce aşırı kalıntıları temizleyin. Sensörleri çıkardıktan sonra, şanzıman mili üzerindeki olukları ve çentikleri de inceleyin.

Tek tek sensörleri üreticinin spesifikasyonlarına göre test etmek için bir multimetre kullanın. Spesifikasyonları karşılamayan sensörler değiştirilmelidir.

Direnci ve sürekliliği bir multimetre ile test etmeden önce, ilgili kontrol cihazlarının bağlantısını kesin. Bunun yapılmaması kontrolörün arızalanmasına neden olabilir.

Bir PCM arızası veya PCM programlama hatası not edin. Tüm sistem devrelerinin ve sensörlerin düzgün çalışır durumda olup olmadığı ve üreticinin spesifikasyonlarına uyup uymadığı.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2784 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler (300C)
 • Dodge (Magnum)
 • Jeep (Commander, Grand Cherokee, Wrangler)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Toyota (Auris)

Arıza kodu P2784 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0715, P0716, P0717, P0718, P2765, P2766, P2767, P2768.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin