Hata kodu P2788 – otomatik vites manuel adaptif limitte öğrenme

Hata kodu P2788 “otomatik vites manuel adaptif limitte öğrenme” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Auto Shift Manual Adaptive Learning at Limit” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2788 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2788 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2788 – otomatik vites manuel adaptif limitte öğrenme

Bu kod otomatik şanzımanlı araçlar için geçerlidir. Sınır değerler nedeniyle adaptasyon gerçekleştirilemediğinde ayarlanır. Normalde sınır değerler debriyaj aşınmasıyla ilgilidir ve bu nedenle uyarlama yapılamaz.

Debriyaj ayırma ayar elemanının doğru çalışması için otomatik şanzımanın (AMT) uyarlanması gereklidir. Bunun yapılmaması şanzımanda arızalara neden olabilir. Sarsıntı, sürüş sırasında sarsıntı ve debriyaj aşınmasının artması gibi.

Adaptasyon genellikle onarımlardan sonra, örneğin debriyaj değiştirildikten sonra gereklidir. Bazı durumlarda, performansı artırmak için debriyaj aşındıkça uyarlamalar yapılır.

Bu, otomatik şanzımanın her servis veya onarım işleminde yeniden öğrenilmesi gerektiği anlamına gelir. Yeniden eğitim prosedürü sınır değerler nedeniyle gerçekleştirilemezse, P2788 kodu saklanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2788 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman düzgün vites değiştirmiyor.
 3. Vites değiştirirken veya sürüş sırasında sarsıntı.
 4. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Kaydedilen arıza kodu P2788, sürüş ve güvenlik sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2788, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman uyarlanmamıştır.
 • Kalibrasyon doğru şekilde gerçekleştirilmemiştir.
 • Vites değiştirme devresindeki kablo demetinde kısa devre veya hasar.
 • Arızalı kablo demeti konnektörü.
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P2788 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2788’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P2788 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Şanzıman adaptasyonunu üreticinin teknik belgelerine göre gerçekleştirin.
 5. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 6. Gerekirse arızalı parçaları değiştirin.
 7. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

İlk adım, üreticinin teknik belgelerinde belirtildiği gibi şanzımanın doğru bir şekilde uyarlanmasıdır. Bazı durumlarda, bu prosedür için bayi ile temasa geçilmesi gerekir.

Daha sonra, P2788 kodunu teşhis ederken, elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmeye değer. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, ancak bu olabilir. Bu nedenle, P2788 hatası teşhis edilirken, diğer tüm adımların tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2788 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Honda (Fit, Vezel)

Arıza kodu P2788 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0949, P0950, P0951, P0952, P0953, P0954.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin