Hata kodu P2789 – debriyaj “A” sınırda uyarlanabilir öğrenme

Hata kodu P2789 “debriyaj “A” sınırda uyarlanabilir öğrenme” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch “A” Adaptive Learning at Limit” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2789 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2789, ‘Debriyaj ‘A’nın limitte adaptif öğrenmesi’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ‘A’ debriyajının artık uyarlanamayacağını tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2789 – debriyaj

Çift kavramalı şanzımanla donatılmış araçlarda bilgisayar birkaç sensörden gelen verileri okur. Araç sahibinin sürüş tarzına uygun özel bir vites değiştirme stratejisi oluşturmak için.

Debriyaj normalde tam kavramalı (debriyaj kapalı) ve tam kavramasız (debriyaj açık) konumlar arasında çalışır. TCM artık uygun bir vites değiştirme stratejisi tespit edemiyorsa, bu kod ayarlanır.

Hatanın ortaya çıkması, debriyajdaki dahili bir mekanik arızadan, örneğin aşınma ve yıpranmadan kaynaklanabilir. Ya da kötü kontaklar veya elektronik ünitenin arızalanmasını içerebilen elektriksel.

Bu nedenle, TCM artık uygun bir vites değiştirme stratejisi tespit edemediğinde, P2789 kodunu, adaptif debriyaj öğrenme “A “yı sınıra ayarlar. Ardından bir sorunun oluştuğunu bildirmek için bir uyarı ışığı yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2789 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Kötü şanzıman çalışması.
 4. Vites değiştirmek zor olabilir.
 5. Debriyaj veya şanzıman kayıyor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Araç arıza veya acil durum moduna alınabilir.

P2789 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir, şanzıman kesintiye uğrayabilir. Vites değiştirme sorunları meydana gelebilir ve güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2789, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Dahili şanzıman arızası.
 • Debriyaj aşınması ve yıpranması.
 • Şanzımanda mekanik arıza.
 • Kablolarda veya konektörlerde sorun.
 • Düşük seviye veya kirli şanzıman yağı.
 • Arızalı basınç kontrol solenoidi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı TCM modülüdür.

Arıza kodu P2789 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2789’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2789 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Şanzıman yağının seviyesini ve kalitesini kontrol edin.
 4. Elektrik kablolarını ve konnektörleri inceleyin.
 5. Aktüatör ve solenoid sensörlerini kontrol edin.
 6. Debriyaj aşınmışsa değiştirilmelidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

İlk adım, üreticinin teknik belgelerinde belirtildiği gibi şanzımanın doğru bir şekilde uyarlanmasıdır. Bazı durumlarda, bu prosedür için bayi ile temasa geçilmesi gerekir.

Daha sonra, P2789 kodunu teşhis ederken, elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmeye değer. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, ancak bu olabilir. Bu nedenle, P2789 hatası teşhis edilirken, diğer tüm adımların tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2789 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford (Fiesta, Fusion)
 • Land Rover (Discovery)
 • Mini (Cooper)
 • Skoda
 • Suzuki
 • Volkswagen

Arıza kodu P2789 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P278F, P286F, P2872, P2877, P287A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin