Hata kodu P2858 – debriyaj “B” basınç kavrama performansı

Hata kodu P2858 “debriyaj “B” basınç kavrama performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch “B” Pressure Engagement Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2858 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2858, ‘uyumsuz debriyaj kavrama özellikleri ‘B” olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) genel bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2858 – debriyaj

Şalterlerden ve sensörlerden gelen sinyaller debriyaj basınç kontrol solenoidini kontrol eder. Bu nedenle debriyaj basıncı motor yüküne ve aracın sürüş moduna göre ayarlanır. Bu, hidrolik debriyaj basıncını yüksek hassasiyetle kontrol etmeyi ve daha yumuşak bir vites geçişi elde etmeyi mümkün kılar.

Tamamen işlevsel bir sistemde, durulduğunda şanzımanın ayrılması gerekir. Şanzıman düzgün şekilde ayrılamazsa, arıza kodu P2858 kaydedilecektir.

Hata bir elektrik arızasına işaret etse de, bu birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bazen mekanik nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2858 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü hızlanma.
 3. Hızlanma sırasında yüzer devirler.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Araç arıza veya acil durum moduna girebilir.

P2858 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, ancak hızla ağırlaşabilir. Vites değiştirme sorunları meydana gelebilir ve güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2858, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Debriyaj basınç kontrol valfi arızalı.
 • Sigorta veya eriyebilir bağlantı atmış.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Devrede zayıf elektrik bağlantısı.
 • Şanzımanda mekanik arıza.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2858 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2858’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. Sigortaları veya eriyebilir bağlantıları kontrol edin.
 3. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını silin ve P2858 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 4. Debriyaj basınç kontrol valfini kontrol edin.
 5. Her şey yolundaysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2858 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını ve konnektörleri görsel olarak inceleyin. Tüm sistem sigortalarını kontrol edin ve gerekirse yanmış olanları değiştirin.

Diyagnostik soketini bulun, bir tarama aleti bağlayın ve kayıtlı tüm kodları ve verileri alın. Bu bilgileri not edin, çünkü daha ileri teşhislerde size yardımcı olabilir. Kodları silin ve sıfırladıktan sonra P2858 kodunun yeniden görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Debriyaj basınç kontrol valfini bulun ve belirgin fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar için kapsamlı bir görsel inceleme yapın.

Kontrol sırasında güç kaynağının veya toprağın eksik olduğunu tespit ederseniz, devrenin sürekliliğini kontrol etmek gerekebilir. Süreklilik kontrolü her zaman güç bağlantısı kesilmiş haldeyken yapılmalıdır.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Direnç veya süreklilik olmaması, açık veya kısa devre yapan ve onarım veya değiştirme gerektiren hatalı kablo tesisatını gösterir.

P2858 hatası durumunda sistem sigortalarını kontrol etmek mantıksız değildir. İlk test edildiğinde normal görünen sigortalar devre yük altındayken arızalanabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2858 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Honda (Vezel)
 • Nissan (Sentra, Versa)

Arıza kodu P2858 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2854, P2856, P2857, P285A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin