Hata kodu P2872 – debriyaj “A” takılı kaldı

Hata kodu P2872 “debriyaj “A” takılı kaldı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch “A” Stuck Engaged” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2872 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2872, ‘Debriyaj ‘A’ kavramada sıkıştı’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ‘A’ kavramasının debriyajda sıkıştığını tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2872 – debriyaj

Debriyaj normalde tam kavrama (debriyaj kapalı) ve tam ayrılma (debriyaj açık) arasında bir konumda çalışır. Bu durumda TCM, debriyajın kapalı konuma istenen konumdan daha yakın bir konumda takılıp takılmadığını kontrol eder.

Bu durum ya debriyajdaki mekanik bir arızadan ya da debriyaj solenoid valfinin tıkanmasından kaynaklanır. Bu, sıvı basıncının çok düşük olmasına ve debriyajın tutukluk yapmasına neden olur.

Debriyaj solenoid valfi aşağıdaki şekilde gösterilen karakteristiğe sahiptir. Solenoid valf akımı yüksek olduğunda, valf açılır ve sıvı basıncı oddesse kavramasını ayırır.

TCM debriyajda “A” sıkışması tespit ettiğinde, P2872 kodunu ayarlar ve ardından uyarı ışığı yanar. Kontrol modülü istenen konumdan daha fazla kavramalı bir durum tespit ettiğinde kod görüntülenir.

Bu birçok nedenden dolayı meydana gelebilir, ancak çoğu zaman hata mekanik nedenlerden kaynaklanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2872 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü şanzıman çalışması.
 3. Kalkış sırasında sarsıntı.
 4. Sarsıntılı vites değiştirme (özellikle 1. vitesten 2. vitese).
 5. Araç arıza veya çarpışma moduna ayarlanmış olabilir.

P2872 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir ve şanzıman çalışması bozulabilir. Vites değiştirme sorunları meydana gelebilir ve güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2872, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Debriyajın aşınması.
 • Vites çatalları tutukluk yapıyor.
 • Şanzımanda mekanik arıza.

Arıza kodu P2872 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2872’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2872 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar belirirse, muhtemelen dahili arızaların giderilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekecektir.
 4. Şanzıman söküldükten sonra, debriyaj diski ve vites çatallarının değiştirilmesi gerekir. Bu arıza meydana geldiğinde, arızalanan bu parçalardır.
 5. Onarım kitini değiştirdikten ve şanzımanı yeniden taktıktan sonra bir uyarlama yapılmalıdır.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2872 hatası oluştuğunda, büyük olasılıkla şanzımanda mekanik bir arıza vardır. Şanzımanları sökme ve sorun giderme konusunda özellikle yetenekli değilseniz, onarımı gerçekleştirmesi için bir servis merkezini aramanız en iyisidir.

Arızayı gidermek için yeterli beceri ve uzman ekipmana sahipseniz. Debriyaj diskini ve vites çatallarını değiştirmek için şanzımanın sökülmesi gerekir.

Debriyaj değişimi normalde debriyajın kendisi ve çatallara ek olarak ayırma plakası ve yağ keçelerini de içeren bir onarım kitinin kullanılmasını gerektirir. Gelecekteki sorunları önlemek için bunların hepsinin değiştirilirken değiştirilmesi de tavsiye edilir.

P2872 hatasını tamamen gidermek için, arızalı parçaları değiştirdikten sonra bir uyarlama veya öğretme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2872 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

Arıza kodu P2872 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P286F, P2877, P287A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin