Hata kodu P2877 – debriyaj “B” ayrılma süresi performansı çok yavaş

Hata kodu P2877 “debriyaj “B” ayrılma süresi performansı çok yavaş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch “B” Disengagement Time Performance Too Slow” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2877 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2877, ‘B’ debriyaj bırakma süresi çok yavaş’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ‘B’ çatalının verilen komutlara yavaş yanıt verdiğini tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2877 – debriyaj

Debriyaj normalde tam kavramalı (debriyaj kapalı) ve tam kavramasız (debriyaj açık) konumlar arasında çalışır. Bu durumda TCM, debriyajın kapalı konuma istenen konumdan daha yakın bir konumda takılıp takılmadığını kontrol eder.

Bu durum ya debriyajdaki mekanik bir arızadan ya da debriyaj solenoid valfinin tıkanmasından kaynaklanır. Bu, sıvı basıncının çok düşük olmasına ve debriyajın tutukluk yapmasına neden olur.

Debriyaj solenoid valfi aşağıdaki şekilde gösterilen karakteristiğe sahiptir. Solenoid valf akımı yüksek olduğunda, valf açılır ve sıvı basıncı oddesse kavramasını ayırır.

TCM ‘B’ debriyaj bırakma zamanının çok yavaş olduğunu tespit ettiğinde, P2877 kodunu ayarlar ve ardından uyarı ışığı yanar. Kod, kontrol modülü değiştirilmesi gereken sıkışmış bir debriyaj çatalı tespit ettiğinde görüntülenir.

Bunun birçok nedeni olabilir, ancak çoğu zaman hata, vites değiştirme çatalının mekanik aşınması gibi mekanik nedenlerden kaynaklanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2877 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü şanzıman çalışması.
 3. Kalkış sırasında sarsıntı.
 4. Sarsıntılı vites değiştirme (özellikle 1. vitesten 2. vitese).
 5. Araç arıza veya çarpışma moduna ayarlanmış olabilir.

P2877 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir ve şanzıman çalışması etkilenebilir. Vites değiştirme sorunları meydana gelebilir ve güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2877, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites çatalları tutukluk yapıyor.
 • Debriyajın aşınması.
 • Şanzımanda mekanik arıza.

Arıza kodu P2877 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2877’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2877 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar görünürse, muhtemelen iç arızaların giderilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekecektir.
 4. Şanzıman söküldükten sonra, debriyaj diski ve vites çatallarının değiştirilmesi gerekir. Bu arızada arızalanan bu parçalardır.
 5. Onarım kitini değiştirdikten ve şanzımanı yeniden taktıktan sonra bir uyarlama yapılmalıdır.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2877 hatası oluştuğunda, büyük olasılıkla şanzımanda mekanik bir arıza vardır. Dişli kutularını sökme ve sorun giderme konusunda özellikle yetenekli değilseniz, onarımı gerçekleştirmesi için bir atölyeye başvurmanız en iyisidir.

Arızayı gidermek için yeterli beceri ve uzman ekipmana sahipseniz. Debriyaj diskini ve vites çatallarını değiştirmek için şanzımanın sökülmesi gerekir.

Debriyaj genellikle debriyajın kendisi ve çatallara ek olarak ayırma plakası ve yağ keçelerini de içeren bir onarım kiti kullanılarak değiştirilir. Gelecekteki sorunları önlemek için bunların hepsinin değiştirilirken değiştirilmesi de tavsiye edilir.

P2877 hatasını tamamen gidermek için, arızalı parçaları değiştirdikten sonra bir uyarlama veya öğretme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2877 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

Arıza kodu P2877 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P286F, P2872, P287A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin