Hata kodu P287A – debriyaj “B” takılı kaldı

Hata kodu P287A “debriyaj “B” takılı kaldı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch “B” Stuck Engaged” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P287A hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P287A, ‘Debriyaj ‘B’ kavramada sıkıştı’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ‘B’ kavramasının debriyajda sıkıştığını tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P287A – debriyaj

Debriyaj normalde tam kavrama (debriyaj kapalı) ve tam ayrılma (debriyaj açık) arasında bir konumda çalışır. Bu durumda TCM, debriyajın kapalı konuma istenen konumdan daha yakın bir konumda takılıp takılmadığını kontrol eder.

Bu durum ya debriyajdaki mekanik bir arızadan ya da debriyaj solenoid valfinin tıkanmasından kaynaklanır. Bu, sıvı basıncının çok düşük olmasına ve debriyajın tutukluk yapmasına neden olur.

Debriyaj solenoid valfi aşağıdaki şekilde gösterilen karakteristiğe sahiptir. Solenoid valf akımı yüksek olduğunda, valf açılır ve sıvı basıncı oddesse kavramasını ayırır.

TCM ‘B’ debriyaj sıkışması tespit ettiğinde, P287A kodunu ayarlar ve uyarı lambası yanar. Kontrol modülü istenen konumdan daha fazla kavramalı bir durum tespit ettiğinde kod görüntülenir.

Bu birçok nedenden dolayı meydana gelebilir, ancak çoğu zaman hata mekanik nedenlerden kaynaklanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P287A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü şanzıman çalışması.
 3. Kalkış sırasında sarsıntı.
 4. Sarsıntılı vites değiştirme (özellikle 1. vitesten 2. vitese).
 5. Araç arıza veya çarpışma moduna ayarlanmış olabilir.

P287A arıza kodunun ciddiyeti yüksektir ve şanzıman çalışması etkilenebilir. Vites değiştirme sorunları meydana gelebilir ve güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P287A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Debriyajın aşınması.
 • Vites çatalları tutukluk yapıyor.
 • Şanzımanda mekanik arıza.

Arıza kodu P287A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P287A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P287A kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar belirirse, muhtemelen dahili arızaların giderilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekecektir.
 4. Şanzıman söküldükten sonra, debriyaj diski ve vites çatallarının değiştirilmesi gerekir. Bu arıza meydana geldiğinde, arızalanan bu parçalardır.
 5. Onarım kitini değiştirdikten ve şanzımanı yeniden taktıktan sonra bir uyarlama yapılmalıdır.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P287A hatası oluştuğunda, büyük olasılıkla şanzımanda mekanik bir arıza vardır. Dişli kutularını sökme ve sorun giderme konusunda özellikle yetenekli değilseniz, onarımı gerçekleştirmesi için bir atölyeye başvurmanız en iyisidir.

Arızayı gidermek için yeterli beceri ve uzman ekipmana sahipseniz. Debriyaj diskinin ve vites çatallarının değiştirilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekir.

Debriyaj genellikle debriyajın kendisi ve çatallara ek olarak ayırma plakası ve yağ keçelerini de içeren bir onarım kiti kullanılarak değiştirilir. Gelecekteki sorunları önlemek için bunların hepsinin değiştirilirken değiştirilmesi de tavsiye edilir.

P287A hatasını tamamen gidermek için, arızalı parçaları değiştirdikten sonra bir uyarlama veya öğretme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P287A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

Arıza kodu P287A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P286F, P2872, P2877.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin