Hata kodu P2BAC – NOx aşımı – EGR’nin devre dışı bırakılması

Hata kodu P2BAC “NOx aşımı – EGR’nin devre dışı bırakılması” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “NOx Exceedence – Deactivation of EGR” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2BAC hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II P2BAC hata kodu “NOx fazlalığı nedeniyle EGR deaktivasyonu” olarak tanımlanan genel bir arızadır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) egzoz gazlarındaki azot oksit (NOx) seviyesinin izin verilen maksimum eşiği aştığını tespit ettiğinde ayarlanır. Fazlalık, egzoz gazı devridaim sisteminin kapatılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hata kodu P2BAC – NOx aşımı – EGR'nin devre dışı bırakılması

P2BAC kodu sadece bilgi amaçlıdır ve sürücüyü egzoz gazı devridaim sisteminin devre dışı olduğu konusunda uyarmak için ayarlanmıştır. Bu hataya her zaman egzoz sistemiyle ilgili bir veya daha fazla kod eşlik edecektir ve bu kodların düzeltilmesi de P2BAC’yi ortadan kaldıracaktır.

Egzoz gazı devridaim sisteminin amacı, hava/yakıt karışımıyla birlikte ölçülü miktarda egzoz gazını motora vermektir. Yanma işlemi sonucunda zararlı NOx bileşiklerinin üretildiği yanma sıcaklığını (1500 °C’nin altında) düşürmek.

Uygulamada, egzoz gazının giriĢi yanma alevini söndürme etkisine sahiptir, bu etki NOx oluĢumunu sınırlar veya önler.

Çoğu durumda PCM, arızalar, arızalar veya sorunlar durumunda EGR sistemini devre dışı bırakabilir. Bu da EGR sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını engeller.

EGR sistemi herhangi bir nedenle devre dışı bırakılırsa, yanma işlemi sırasında aşırı miktarda NOx oluşacağı kesindir. Bu nedenle PCM, P2BAC kodunu ayarlayacak ve EGR sisteminin devre dışı bırakıldığını veya devre dışı bırakıldığını bildiren bir uyarı olarak uyarı lambasını yakacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2BAC hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.

Saklanan P2BAC kodunun ciddiyeti, hangi ilgili kodların mevcut olduğuna bağlıdır. Hatanın kendisinin herhangi bir belirtisi yoktur, sadece EGR’nin kapatıldığına dair bir bildirimdir.

Hata nedenleri

Kodu P2BAC, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yanlış DPF veya NOx geri kazanım sıvısı.
 • Yetersiz rejenerasyon sıvısı.
 • Sürüş özellikleri nedeniyle etkisiz DPF veya NOx geri kazanımı.
 • Arızalı katalitik konvertör.
 • Arızalı DPF, NOx geri kazanımı veya oksijen sensörü O₂.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P2BAC nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2BAC’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2BAC hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında oluştuğunu öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hangi DPF veya NOx geri kazanım sıvısının kullanıldığını not edin.
 4. Oksijen O₂ sensörlerini ve katalitik konvertörü test edin.
 5. Herhangi bir yerde sorun bulunmazsa, Güç Aktarım Kontrol Modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey, aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P2BAC sorununuz üretici tarafından yayınlanan bilinen bir düzeltme ile biliniyor olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Ardından, aracınızda yeterli ve doğru tipte DPF rejenerasyon veya NOx tutma sıvısı bulunduğundan emin olun. Bu kod, kayıtlı bir DPF, NOx tutucu veya O₂ sensörü kodunun doğrudan bir sonucudur.

Bu nedenle, mevcut olan diğer kodlar öncelikle teşhis edilmeli ve düzeltilmelidir. DPF veya NOx tutucu rejenerasyon sıvısı sorununun düzeltilmesi, bu tür kodların devam etmesine neden olan koşulları ortadan kaldırabilir.

Belirli sürüş alışkanlıkları da DPF ve NOx kapanı rejenerasyonunu etkileyebilir. Kısa yolculuklar ve verimli motor yüklemesi gerektirmeyen yolculuklar DPF veya NOx tutucunun yeterli rejenerasyonuna izin vermeyebilir.

P2BAC hatasına eşlik eden kodlar için uygun diyagnostik bilgilerini kullanın, önce bunları diyagnoz edin ve onarın. Bundan sonra bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Diğer kayıtlı kodları düzeltmeden bu hatayı gidermeye çalışmak zaman kaybı olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2BAC ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Transit)
 • GMC
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Scania
 • Volkswagen (Crafter)

Arıza kodu P2BAC ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00AF, P014C, P014D, P0191, P0542, P2010.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin