Hata kodu P2BAD – NOx aşımı – kök nedeni bilinmiyor

Hata kodu P2BAD “NOx aşımı – kök nedeni bilinmiyor” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “NOx Exceedence – Root Cause Unknown” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2BAD hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II P2BAD hata kodu, “altta yatan bilinmeyen bir nedenden dolayı aşılan azot oksitler (NOx)” olarak tanımlanan genel bir hatadır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) egzoz gazlarındaki azot oksit (NOx) seviyesinin izin verilen maksimum eşiği aştığını tespit ettiğinde ayarlanır. Egzoz gazı devridaim sisteminin kapatılması sonucunda aşım meydana gelir.

Hata kodu P2BAD – NOx aşımı – kök nedeni bilinmiyor

Dizel Partikül Son İşlem Sıvısı (DPF) egzoz gazlarındaki zararlı partiküllerin zararsız partiküllere dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu partikülleri yakmak için egzoz sisteminin sıcaklığının artırılması gerekir.

DEF sıvısı, optimum sıcaklığa yükseltmek için egzoz gazı akışına enjekte edilir. Egzoz sistemi daha sonra zararlı azot oksit bileşiklerini azot, karbondioksit ve suya dönüştürür.

Bir indirgeyici madde pompası Dizel Egzoz Sıvısını (DPF) depodan enjektöre aktarır. Ve NOx sensörü Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülüne (PCM) göre çalışmıyorsa, P2BAD kodu kaydedilebilir.

Bu kod sadece bilgi amaçlıdır ve sürücüyü fazla nitrojen oksit (NOx) tespit edildiği konusunda uyarmak için ayarlanmıştır. Fazlalığın nedeni belirtilir. Bu durumda, onlar için tasarlanan tanktaki özel reaktifler tükenmiştir.

Bazen aşırı NOx üretiminin nedeni bilinmemektedir. Bu nedenle PCM, P2BAD kodunu ayarlayacak ve nitrojen oksit (NOx) seviyesinin aşıldığına dair bir uyarı olarak uyarı lambasını etkinleştirecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2BAD hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.

Kaydedilen P2BAD kodunun ciddiyeti, hangi ilgili kodların mevcut olduğuna bağlıdır. Hatanın kendisinin herhangi bir belirtisi yoktur, sadece aşırı azot oksit (NOx) bildirimidir.

Hata nedenleri

Kodu P2BAD, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Haznedeki DPF sıvısı bitmiştir.
 • Sürüş koşulları nedeniyle yanlış DPF veya NOx geri kazanım sıvısı.
 • Sürüş özellikleri nedeniyle etkisiz DPF rejenerasyonu veya NOx geri kazanımı.
 • Arızalı katalitik konvertör.
 • Arızalı DPF, NOx geri kazanımı veya oksijen sensörü O₂.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P2BAD nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2BAD’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2BAD hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında oluştuğunu öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hangi DPF veya NOx geri kazanım sıvısının kullanıldığını not edin.
 4. Oksijen O₂ sensörlerini ve katalitik konvertörü test edin.
 5. Herhangi bir yerde sorun bulunmazsa, Güç Aktarım Kontrol Modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey, aracınız için bakım bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Sorununuz, üretici tarafından düzeltildiği bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Ardından, aracınızda yeterli ve doğru tipte DPF rejenerasyon veya NOx tutma sıvısı bulunduğundan emin olun. Bu kod, kayıtlı bir DPF, NOx tutucu veya O₂ sensörü kodunun doğrudan bir sonucudur.

Bu nedenle, mevcut olan diğer kodlar öncelikle teşhis edilmeli ve düzeltilmelidir. DPF veya NOx tutucu rejenerasyon sıvısı sorununun düzeltilmesi, bu tür kodların devam etmesine neden olan koşulları ortadan kaldırabilir.

Belirli sürüş alışkanlıkları da DPF ve NOx kapanı rejenerasyonunu etkileyebilir. Kısa yolculuklar ve verimli motor yüklemesi gerektirmeyen yolculuklar DPF veya NOx tutucunun yeterli rejenerasyonunu sağlamayabilir.

P2BAD hatasına eşlik eden kodlar için uygun diyagnostik bilgilerini kullanın, önce bunları diyagnoz edin ve onarın. Bundan sonra bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Diğer kayıtlı kodları düzeltmeden bu hatayı gidermeye çalışmak zaman kaybı olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2BAD ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen (Jumper)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Zafira)
 • Peugeot
 • Volkswagen (Passat)

Arıza kodu P2BAD ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2BA7, P2BA8, P2BA9, P2BAA, P2BAB, P2BAC, P2BAE.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin