Hata kodu B1318 – akü voltajı düşük

Hata kodu B1318 “akü voltajı düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Battery Voltage Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve B1318 hatasının kodunun çözülmesi

Arıza kodu B1318, bu durumda Ford, Mazda ve Jaguar olmak üzere üreticiye özgü arızaları ifade eder. “Düşük akü voltajı” olarak tanımlanan bu hata, kontrol modülü akü voltajının önceden ayarlanmış bir seviyenin altına düştüğünü tespit ettiğinde ortaya çıkar.

Hata kodu B1318 – akü voltajı düşük

Modern otomotiv elektroniği, belirli bir akü voltajında optimum çalışma için tasarlanmıştır. Bu nedenle, çoğu elektrikli sistem ve bileşenin de altında çalışmayacakları minimum bir çalışma voltajı vardır.

Örneğin, marş motoru solenoidi devreyi kapatmak için yay geriliminin üstesinden gelmek üzere minimum bir gerilime ihtiyaç duyar. Azaltılmış yakıt geri dönüş sistemlerindeki yakıt pompaları minimum voltaj gerektirir. Motoru çalıştırmak için gereken minimum yakıt basıncını sağlayacak kadar hızlı dönmek için.

Pratik bir konu olarak, akü voltajı bir seviyenin altına düştükten sonra PCM’nin B1318 kodunu ayarlaması mantıklı değildir. Bu noktada kritik elektronik sistemler çalışmayı durdurur.

Bu nedenle, tamamen işlevsel bir sistemde PCM normalde bu kodu ayarlar ve uyarı lambasını yakar. Kontak açıldığında veya normal araç çalışması sırasında akü voltajı kritik minimum seviyeye yaklaştığında.

Arıza belirtileri

Sürücü için B1318 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kaydedilen bir arıza kodu ve gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” lambasının yanması dışında herhangi bir belirti olmaması muhtemeldir.
 2. Nadiren, bazı araç elektrik sistemlerinin dengesiz çalışması meydana gelebilir.

B1318 arızası yol güvenliğini doğrudan etkileyebileceğinden ciddidir. Bu arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu B1318, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Akü yeterince şarj edilmemiş veya kötü durumda olabilir.
 • Yanlış derecelendirilmiş akü kullanımı.
 • Alternatör tahrik kayışı gergin olmayabilir.
 • Alternatör kabloları veya bağlantıları hasar görmüş olabilir.
 • Alternatör arızalı olabilir.
 • Satış sonrası elektrik sisteminin yanlış veya hatalı montajı.
 • PCM veya diğer kontrol modülünde arıza veya arıza.

Arıza kodu B1318 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu B1318’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Teknik Servis Bültenlerini (TSB) inceleyin. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için.
 2. Akünün doğru voltaja sahip olup olmadığını kontrol edin, bu değeri üretici tarafından kullanım kılavuzunda belirtilen değerle karşılaştırın.
 3. Alternatör tahrik kayışının ve alternatör elektrik bağlantılarının iyi durumda olduğunu kontrol edin.
 4. Bu bileşenlerden herhangi biri arızalıysa, gerekli onarımları yapın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arızalı bir akü B1318 kodunun yaygın bir nedenidir, bu nedenle teşhis buradan başlayabilir. Ancak hasarlı veya arızalı bir akünün genellikle elektrik sisteminin başka bir bölümündeki bir sorunun belirtisi olduğu anlaşılmalıdır.

Bu nedenle, arızalı bir akü bulunursa, şarj sisteminin tam teşhisi ile devam edilmesi önemlidir. Ayrıca, şarj sistemi tamamen işlevselse, araç servise geri gönderilmeden önce boşalmış akünün kaynağının bulunması ve giderilmesi önemlidir. Bu kodun ve ilişkili semptomların tekrar ortaya çıkmasını önlemek için.

Bu nedenle alternatör ve tahrik kayışının yanı sıra kablo demetlerini ve konektörleri kontrol etmek mantıksız değildir. Herhangi bir arıza bulunursa, B1318 hatasının tekrarlanmasını önlemek için bu arızalar giderilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod B1318 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Focus, Fusion)
 • Mazda

Arıza kodu B1318 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: B1315, B1317, B2103, C1165, C1175, U261B.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin