Hata kodu P022A – şarj havası soğutucusu baypas kontrolü “A” devresi açık

Hata kodu P022A “şarj havası soğutucusu baypas kontrolü “A” devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Charge Air Cooler Bypass Control “A” Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P022A hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilmiş bir P022A kodu, güç aktarım kontrol modülünün (PCM) bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bunun nedeni şarj havası soğutucusu baypas kontrolünün “A” devresindeki eksik sinyaldir.

Hata kodu P022A – şarj havası soğutucusu baypas kontrolü

Cebri endüksiyon sistemlerinde, motordaki besleme havasını soğutmak için radyatöre benzer şekilde çalışan bir hava soğutucusu veya ara soğutucu kullanılır. Soğutulan hava yakıtla daha verimli bir şekilde karışarak yakıt ekonomisini, performansı vb. iyileştirir.

Ara soğutucu, emme sisteminin takviye basıncı altında çalışan parçasıdır. Bir baypas valfi (bypass), ara soğutucuyu baypas eden havanın atmosfere atılmasına ve/veya yeniden kullanılmasına izin vermek için kullanılır.

Motor kontrol modülü, mevcut motor koşullarına ve ihtiyaçlarına göre ayarlama yapmak için baypas valfini kullanır.

ECM, belirli bir aralığın dışında bir durum izlediğinde P022A kodlu kontrol motoru ışığını yakar. Bu durum intercooler bypass kontrol devresinde veya sisteminde tespit edilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P022A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak hafızaya alınacaktır).
 2. Motor iyi hızlanmıyor.
 3. Araç iyi hızlanmıyor.
 4. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.
 5. Araç “acil durum çalışma moduna” geçer.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P022A hatasının ciddiyeti ortalama olacaktır, ancak hızla daha ciddi bir arızaya dönüşebileceğinden bu sorunu dikkat etmeden bırakmamalısınız. Düzeltilmemiş bir kodun tedavi edilmediği takdirde zaman içinde daha da kötüleşebileceği bilinmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P022A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Tahliye vanası açık/kapalı konumda sıkışmış.
 • Tahliye vanasının çalışma aralığında engel.
 • Kırık veya hasarlı kablo demeti.
 • Yanmış sigorta veya röle.
 • Aşınmış veya hasarlı konnektör.
 • Bazen arızalı bir ECM modülünden kaynaklanır.

Arıza kodu P022A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P022A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P022A hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında oluştuğunu öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 3. Tahliye valfi ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Sigortaları veya röleleri kontrol edin.
 5. Tahliye valfini yabancı cisimler veya çalışma aralığındaki diğer engeller açısından inceleyin.
 6. Tahliye vanasının kendisini test edin, açık/kapalı konumda sıkışmış olabilir.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test edin.
 8. Sorun çözülmezse, arızalı bir ECM modülünden kaynaklanıyor olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P022A sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerine (TSB) bakmaktır. Bazı durumlarda, bu sizi doğru yöne yönlendirerek uzun vadede çok zaman kazandırabilir.

Şarj havası soğutucusu baypas valfinin kontrol edilmesi

Ara soğutucuya giden şarj havası hattını takip ederek şarj havası soğutucusu kontrol baypas valfini bulun. Doğrudan şarj havası hattına monte edilebilir.

Belirli modele bağlı olarak, ön tampona, ön çamurluklara veya doğrudan kaputun altına ve diğer birçok yere monte edilmiş olabilir. Valf bulunduğunda, belirgin fiziksel hasar olup olmadığını inceleyin.

Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için valf araçtan tamamen çıkarılabilir. Söküldükten sonra, valfin hareketinde herhangi bir engel olup olmadığını kontrol edin. Varsa, takmadan önce tahliye vanasını temizleyin.

Elektrik sorunlarının giderilmesi

P022A hatasının diyagnozunda bir sonraki adım, ilgili kablo demetlerinin ve konnektörlerin görsel olarak incelenmesi olacaktır. Sıcak egzoz bileşenlerinin ve keskin kenarların yakınındaki kablolara özel dikkat gösterilmelidir.

Kablo demetindeki elektrik sorunlarını tamamen ortadan kaldırmak için, kablo demetini valf ve ECM’den ayırmak gerekebilir. Bir multimetre kullanarak devrenin ve valf üzerindeki konnektörün sürekliliğini kontrol edin.

Bir tarama aleti kullanarak, valfi çalıştırıp hareket aralığını gözlemleyerek valfi test edebilirsiniz. Gerekirse, hareketli parçaları görmek için valfin bir ucunu ayırabilirsiniz.

Tarama aletini kullanarak tahliye valfini tamamen açıp kapatın ve mekanik çalışmasını gözlemleyin. Valfin takıldığını ancak onu engelleyen bir şey olmadığını fark ederseniz, büyük olasılıkla arızalıdır.

Arızalı valfi değiştirdikten sonra, P022A hatası ile ilgili sorun büyük olasılıkla çözülecektir. Buna bağlı olarak, bu arızaya eşlik eden tüm belirtiler ortadan kalkmalıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P022A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Ford
 • Mazda
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P022A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P022B, P022C, P022D, P022E, P022F, P024A, P024B, P024C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin