Hata kodu P029E – yakıt ayarı, silindir 2 maksimum kontrol sınırına ulaşıldı

Hata kodu P029E “yakıt ayarı, silindir 2 maksimum kontrol sınırına ulaşıldı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Trim (FT), Cylinder 2 Maximum Control Limit Reached” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P029E hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu tüm OBD-II benzinli araçlar için geçerli olan ortak bir koddur. Ancak, P029E hatasını düzeltmek için yapılacak tam işlem güç aktarma sistemi konfigürasyonuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Hata kodu P029E – yakıt ayarı, silindir 2 maksimum kontrol sınırına ulaşıldı

PCM, motor silindirlerine giren yakıt-hava karışımını ayarlamak için yakıt ayarlama sistemini kullanır. Kısa süreli ayarlama, minimum ve maksimum yakıt-hava oranı parametrelerine göre PCM tarafından sürekli olarak hesaplanır.

Küçük sapmalar normaldir ve P029E kodunun devam etmesine neden olmaz. Maksimum yakıt ayarlama parametreleri normalde yüzde yirmi beş aralığındadır. Bu maksimum eşiğin aşılması, bu tür bir kodun devam etmesine neden olur.

Minimum ve maksimum yakıt-hava karışımı parametreleri yüzde sıfır ile yüzde on arasında olduğunda motor optimum verimlilikte çalışır. Bu parametreler aracın PCM’sinde ayarlanır ve araçtan araca değişebilir.

PCM fakir bir egzoz tespit ederse, yakıt miktarı artırılmalıdır, bu durumda yakıt düzeltmesi pozitif bir yüzdeyi yansıtacaktır. Egzoz çok zenginse, motorun daha az yakıta ihtiyacı vardır ve yakıt kontrolü negatif bir yüzdeyi yansıtmalıdır.

Kod P029E, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) belirli bir motor silindirinde aşırı düşük yakıt seviyesi tespit ettiği anlamına gelir, bu durumda bu silindir #2’dir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P029E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” gösterge ışığı yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma, araç motoru düzensiz çalışabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü.
 4. Motor durur veya düzgün çalışmaz.
 5. Rölantide veya yük altında seğirme/eksik ateşleme.
 6. Egzozda kayıtlı fakir karışım kodlarının varlığı.
 7. Ateşleme atlama kodları mevcut olabilir.

P029E hatasının ciddiyeti yüksektir, mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için harekete geçmelisiniz. Araçta motor performansını etkileyebilecek ciddi sorunlar olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P029E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı veya sızdıran yakıt enjektörü.
 • Arızalı yakıt pompası.
 • Motor vakum kaçağı (EGR valfi arızası dahil).
 • Arızalı oksijen sensörü.
 • Arızalı kütle hava akışı (MAF) veya manifold hava basıncı (MAP) sensörü.
 • Bazen arızalı bir ECM modülünden kaynaklanır.

Arıza kodu P029E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P029E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P029E hatasının yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 4. Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol edin.
 5. Vakum sızıntısını ve EGR valfini kontrol edin.
 6. Oksijen sensörünü, kütle hava akış sensörünü ve manifold hava basıncını test edin.
 7. Herhangi bir sorun bulunmazsa, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P029E hatasını düzeltmeye, sistemi tüm OBD2 arıza kodları için tamamen tarayarak başlamalısınız. MAF veya MAP sensörü hatalarıyla ilgili kodlar mevcutsa, ana hatayı düzeltmeye geçmeden önce bunları düzeltin.

Diyagnozunuza motor emme manifoldu alanında genel bir inceleme yaparak devam edin ve vakum sızıntılarına dikkat edin. Bir sızıntıya işaret edebilecek tıslama seslerini dinleyin.

Tüm hortumlarda ve plastik hatlarda çatlak veya kırılma olup olmadığını kontrol edin. Emme manifoldunun kenarlarını conta arızası belirtileri açısından inceleyin. Yakıt enjektörlerini de yakıt sızıntısı belirtileri açısından inceleyin. Enjektör yakıttan ıslanmışsa, arızalandığını varsayabilirsiniz.

Oksijen sensörünü ve yakıt pompasını kontrol edin

Tükenmiş bir egzoz durumunun gerçekten var olup olmadığını belirlemek için oksijen sensörünü izleyin. Zayıf bir egzoz durumu tespit edilirse, yakıt basıncını kontrol etmek için bir yakıt basınç göstergesi kullanın ve üreticinin spesifikasyonlarıyla karşılaştırın.

Yakıt basıncı minimum değerlerin altındaysa, yakıt pompasındaki röleyi ve voltajı kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Normalde, akünün sağladığı voltajla eşleşmelidir.

Voltaj normalse, yakıt filtresini çıkarın ve pislikle tıkalı olup olmadığını kontrol edin, tıkalıysa değiştirin. Filtre temizse, yakıt pompası arıza açısından test edilmelidir.

Kablo demetini ve enjektörleri kontrol edin

Yakıt basıncını kontrol ettikten sonra, spesifikasyonları karşılıyorsa, kablo demetinde yıpranma ve konektörde gevşek kontak veya kırık kilit olup olmadığını kontrol edin. Gerekiyorsa onarın ve P029E hatasının geri gelip gelmediğini kontrol edin.

PCM konnektörünü ayırın ve yakıt enjektörü sürücü devresine bağlayın. Herhangi bir direnç bir sorun olduğunu gösterir. Sonsuz bir direnç devrede bir kopukluk olduğunu gösterir. Bulun ve onarın, sonra tekrar deneyin.

Kablo demetinde herhangi bir sorun bulamazsanız, ancak yakıt enjektörü sürücüsü çalışmıyorsa, PCM gücünü ve toprağını kontrol edin. Eğer bunlar sağlamsa, PCM’nin kendisi arızalı olabilir.

Elektrikli parça iyi ise, enjektörün kendisi büyük olasılıkla tıkalı veya kirlidir. Temizlemeyi deneyin, bir yıkama kiti ucuzdur ve diğer enjektörlerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Yıkama sorunu çözmezse, enjektörün değiştirilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P029E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Ford
 • Land Rover
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot

Arıza kodu P029E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P029A, P02A2, P02A6, P02AA, P02AE, P02B2, P02B6, P02BA, P02BE, P02C2, P02C6.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin