Hata kodu P0041 – O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 1, Sensör 2/Bank 2, sensör 2)

Hata kodu P0041 “O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 1, Sensör 2/Bank 2, sensör 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Signals Swapped (Bank 1, Sensor 2/Bank 2, Sensor 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0041 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P0041, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) O₂ oksijen sensörlerine giden kablo tesisatının değiştirildiğini tespit ettiği anlamına gelir. Aracın bilgisayarı, en verimli çalışma için motora enjekte edilmesi gereken yakıt miktarını ayarlamak için oksijen sensörü okumalarını kullanır.

Hata kodu P0041 – O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 1, Sensör 2/Bank 2, sensör 2)

Normal çalışma sırasında, O₂ sensörü egzoz akışının oksijen içeriğindeki değişikliklere yanıt verir.  Sensör tipine bağlı olarak, sinyal voltajındaki veya elektrik direncindeki değişiklikleri algılar. PCM bunu hava/yakıt oranını ideal 14,7:1 oranına mümkün olduğunca yakın tutmak için kullanır.

PCM, motorun doğru çalışması için O₂ sensörü değerlerini izler. Örneğin, 2. bankaya daha fazla yakıt ekleme komutu verirse ancak daha sonra 1. bankadaki oksijen sensörünün tepki verdiğini görürse. Bilgileri işler ve yanlış veri olarak gördüğü verileri ilişkilendirir, bu kod daha sonra tetiklenir.

P0041 arıza kodu nadiren görülür ve sadece birden fazla silindir sırasına sahip motorları olan araçlar için geçerlidir. Sadece sıralı bir motorunuz varsa, bu kodu almazsınız.

Hata 2 numaralı O₂ oksijen sensörleri için geçerlidir. Bağlantıları birbirleri arasında, daha doğrusu Bank 1 ve Bank 2 arasında karışıktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0041 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Arızalı veya acil durum çalışması.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P0041 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir. Bu arıza göz ardı edilirse, katalitik konvertör arızası olasılığı yüksektir. Bu da sonuçta önemli miktarda paraya mal olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0041, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü bağlantı kabloları No. 2 (Bank 1 ve Bank 2) karışmış.
 • Oksijen sensörü konnektör kabloları No.2 (Bank 1 ve Bank 2) karışmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Neredeyse her zaman sorun oksijen sensörlerinin onarılmasından veya değiştirilmesinden sonra başlar O₂. Bağlantı sırasında elektrik kablolarının karışmış olması muhtemeldir.

Arıza kodu P0041 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0041’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcıyı aracın diyagnostik konektörüne bağlayın.
 2. Hatanın ne zaman ve hangi koşullar altında meydana geldiğini öğrenmek için kayıtlı tüm hata kodlarını okuyun.
 3. Bilgisayar belleğinden hataları silin ve P0041 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Hata kodu görünürse, oksijen sensörü konnektörlerini ve kablolarını (Bank 1 ve Bank 2) karıştırılıp karıştırılmadıklarını görmek için görsel olarak inceleyin.
 5. Herhangi bir sorun bulunmazsa, PCM modülünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0041 arızasını teşhis ederken yapılması gereken ilk şey, egzoz ve oksijen sensörleri O₂ üzerinde yakın zamanda herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını hatırlamaktır. Eğer öyleyse, bu sorunun nedeni büyük olasılıkla budur. Büyük olasılıkla, oksijen sensörü O₂ No. 2’nin 1. Bank’tan 2. Bank’a olan elektrik konnektörleri veya kabloları bağlantı sırasında değiştirilmiştir.

O₂ oksijen sensörüne giden tüm konnektörleri ve kabloları gözle kontrol edin. Kabloların hasarlı, sürtünmüş veya erimiş olup olmadığına bakın ve gerekirse onarın.

Konektörlerin yer değiştirmiş olması muhtemeldir. İlk onarım adımı olarak iki oksijen kablo konnektörünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ardından arıza kodlarını silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için bir sürüş testi yapın. Geri dönmezse, büyük olasılıkla sorun budur.

P0041 hatası tekrar ortaya çıkarsa, PCM tarafındaki oksijen sensörü O₂ kablolarını ve konnektörlerini dikkatle inceleyin. Kablo demetlerinin PCM’ye giden doğru temas noktalarında olup olmadığını kontrol edin. Yanlış hizalanmış veya hasarlı kablolar olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın.

Gerekirse, PCM’den O₂ sensörüne giden her bir kablonun sürekliliğini kontrol edin, gerekirse onarın veya değiştirin.

PCM’nin arızalanması sadece diğer tüm kontrollerin başarısız olması durumunda son çare olarak düşünülmelidir. PCM arızalanırsa, yetkili bir teknisyen tarafından onarılmasını veya değiştirilmesini sağlayın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0041 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet (Equinox)
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • GMC (Envoy)
 • Hyundai (Sonata)
 • Jeep
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Opel
 • Peugeot
 • Porsche (Cayenne)
 • Skoda
 • Subaru
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P0041 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0014, P0040, P2278, P2416, P2417.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin