Hata kodu P0086 – egzoz valfi kontrol solenoidi devresi yüksek (Bank 2)

Hata kodu P0086 “egzoz valfi kontrol solenoidi devresi yüksek (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Valve Control Solenoid Circuit High (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0086 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0086 “Egzoz valfi kontrol solenoidi devresinde (Bank 2) yüksek sinyal seviyesi” olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) elektro-hidrolik kontrol sisteminde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Normalde VCS (Değişken Eksantrik Mili Sistemi) veya VVT (Değişken Valf Zamanlaması) kullanılır.

Hata kodu P0086 – egzoz valfi kontrol solenoidi devresi yüksek (Bank 2)

Kod ayar parametresi genellikle egzoz eksantrik mili tahriki için referans voltajın %10’undan daha büyük bir voltaj sapmasıdır. Belirli bir uygulama için kodun ayarlandığı tam voltaj sapması için ilgili kılavuza bakın.

VVT ve VCS sistemleri, değişken eksantrik mili zamanlamasını kontrol eden aktüatörleri harekete geçirmek için basınçlı motor yağı kullanır. PCM, gücü artırmak ve yakıt ekonomisini iyileştirmek için uygun valf zamanlama ayarını hesaplamak üzere çeşitli sensörlerden bilgi toplar.

Motor yağı, enerjiyi aktüatöre ileten ve sonuçta egzoz valfi zamanlamasını kontrol eden bir aracıdır. Bu sistemlerin düzgün çalışmasını sağlamak için doğru tip, viskozite ve saflıkta yağ kullanılmalıdır.

P0086 kodu, herhangi bir sensör veya başka bir bileşen PCM’nin görmeyi beklediği aralıkta çalışmadığında ayarlanır. Mevcut yük, motor devri ve diğer sensörlerden alınan bilgiler dikkate alınarak.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0086 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Düzensiz rölanti.
 3. Bazı durumlarda ateşleme atlar.
 4. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 5. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Artan yakıt tüketimi.

P0086 hatası, motorun doğru çalışmasını doğrudan etkilediği için ciddi olarak kabul edilir. Zamanında düzeltilmediği takdirde, masraflı onarımlar gerektirebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0086, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz valfi kontrol solenoidinde kısa devre veya açık devre.
 • Aşınmış elektrik konnektörleri.
 • Düşük veya kirlenmiş motor yağı seviyesi.
 • Yağ sistemi tıkalı.
 • Kontrol solenoidi arızalı.
 • Arızalı eksantrik mili tahriki.
 • Triger zinciri veya triger kayışı gevşek veya yanlış hizalanmış.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası.

Arıza kodu P0086 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0086’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Elektrik kablolarını ve egzoz valfı kontrol solenoidi konnektörünü gözle kontrol edin.
 2. Egzoz valflerinin konumunun değişip değişmediğini test edin.
 3. Tahrik ve kayış da dahil olmak üzere triger kayışını inceleyin.
 4. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin.
 5. Herhangi bir sorun bulunmazsa, PCM’yi test edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0086 hatasının diyagnozuna başlarken, motor yağı seviyesini kontrol edin ve doğru seviyeye ayarlayın. Motor yağı doğru seviyede ve doğru tipte ise, yağ basıncını kontrol ettirin.

Düşük yağ basıncı bu kodun yaygın bir nedenidir, ancak pek çok kişi buna önem vermez. Yağ basıncı spesifikasyonların dışındaysa, ileri diyagnoza geçmeden önce nedenini araştırın ve düzeltin.

İpuçlarını kontrol edin

Yağ basıncı spesifikasyon dahilindeyse, gerekli tüm kabloları ve konektörleri iyice kontrol edin. Ardından arızaları giderin, ancak devreyi referans voltajı, süreklilik ve toprak teması açısından kontrol ettiğinizden emin olun.

Kablo tesisatı veya konektörler onarılmışsa, kodu sıfırlayın, motoru çalıştırın ve kodun korunup korunmadığını görmek için tekrar tarama yapın. Kod tutulursa, fasılalı bir arıza olabilir ve doğru bir teşhis için ağırlaştırılması gerekecektir.

Mekanik kontrol

Elektrik devresinin incelenmesi ve test edilmesi herhangi bir hata göstermiyorsa, aktüatörler ve kontrol mekanizmaları sökülmelidir. Çalışmalarını engelleyebilecek hasar veya birikintiler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse tüm bileşenleri temizleyin ve yeniden takmadan önce işlevlerini kontrol edin.

Aktüatör veya kontrol dişlisi manuel çalıştırma ile çalışıyorsa, motordaki dahili yağ geçişleri tıkanmış olabilir. Tüm bileşenleri yeniden takın ve motoru uygun bir ürünle yıkayın. VVT veya VCS yağ devresindeki olası tortu veya tıkanıklıkları çözmek için.

Önceki tüm onarım girişimlerine rağmen arıza devam ederse, PCM test edilmelidir. PCM arızaları ve arızaları son derece nadirdir, ancak arızalı bir modül nedeniyle P0086 hatası olasılığını göz ardı etmeyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0086 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Ford (F-150, Focus)
 • Hyundai (Grand Starex)
 • Infiniti
 • Kia (Sorento)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot
 • Renault

Arıza kodu P0086 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0027, P0029, P0078, P0079, P0080, P0084, P0085.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin