Hata kodu P00B6 – radyatör soğutma suyu sıcaklığı/motor soğutma suyu sıcaklığı korelasyonu

Hata kodu P00B6 “radyatör soğutma suyu sıcaklığı/motor soğutma suyu sıcaklığı korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Radiator Coolant Temperature (CTS)/Engine Coolant Temperature (ECT) Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P00B6 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnoz sırasında P00B6 koduyla karşılaşırsanız, bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ilişkili sinyallerde bir uyumsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Uyuşmazlık radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü (CTS) ile motor soğutma suyu sıcaklık sensörü (ECT) arasında meydana gelir.

Hata kodu P00B6 – radyatör soğutma suyu sıcaklığı/motor soğutma suyu sıcaklığı korelasyonu

Soğutma suyunun radyatör ve motor soğutma kanalları arasında düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için. Radyatördeki soğutma suyu sıcaklığı, motor soğutma suyu sıcaklığı ile karşılaştırılarak izlenir.

ECT sensör tasarımı genellikle katı reçineye daldırılmış ve metal veya plastik bir muhafaza içine yerleştirilmiş bir termistörden oluşur. En popüler gövde malzemesi, dayanıklılığı nedeniyle pirinçtir.

ECT sensöründeki termal direnç seviyesi, soğutma sıvısı ısınıp içinden aktıkça azalır. Bu ECT sensörü devresi voltajının yükselmesine neden olur ve ardından PCM’ye veri gönderilir.

Motor soğudukça sensör direnci artar ve sonuç olarak ECT sensörü devre voltajı düşer. PCM bu voltaj değişimlerini motor soğutma suyu sıcaklığındaki değişiklikler olarak algılar.

Radyatördeki soğutma suyu sıcaklık sensörü, soğutma suyu sıcaklığını motor sıcaklık sensörüyle aynı şekilde izler. Normalde radyatör depolarından birine takılır, ancak basınçlı bir soğutma sıvısı haznesine de takılabilir.

PCM, ECT sensöründen ve radyatör soğutma suyu sıcaklık sensöründen gelen voltaj sinyallerinin birbirinden izin verilen maksimum ayardan daha farklı olduğunu tespit ederse. Ardından P00B6 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

MIL göstergesini etkinleştirmek için hatalı verilerle birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P00B6 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 3. Devirlerde dalgalanma ve rölantideyken durma girişimleri.
 4. Araç motoru aşırı ısınıyor.
 5. Yanlış veya hatalı sıcaklık okumaları.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Zengin karışım kullanıldığında siyah egzoz dumanı.
 8. Karışım fakir olduğunda NOx emisyonunda artış meydana gelebilir.
 9. Soğutma fanlarının yanlış çalışması.

P00B6 arızası kritik bir sorun değildir ve araç yeniden başlatılıp çalışmaya devam edecektir. Ancak, uygunsuz ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P00B6, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü (CTS) arızalı.
 • Arızalı motor soğutma suyu sıcaklık sensörü (ECT).
 • Sensörlerin kirlenmesi.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi açık.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablo demeti veya konnektörü hasarlı.
 • Sigorta atmış.
 • Yetersiz soğutma sıvısı seviyesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P00B6 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P00B6’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P00B6 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P00B6 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Soğutma suyu sıcaklık sensörleriyle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları giderin.
 5. CTS veya ECT sensörü arızalıysa, değiştirin.
 6. Sigortayı kontrol edin, atmışsa değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P00B6 hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P00B6 arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa, CTS sensörünü kontrol edin.

CTS ve ECT sensörlerini kontrol edin

Sensörlerin kablolarında veya konektörlerinde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, radyatör sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Sensörlerin bağlantısını kesin ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin sistemdeki sıcaklıkla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Radyatör sıcaklığıyla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P00B6 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Express)
 • Opel (Corsa, Insignia)
 • Volkswagen (Polo)

Arıza kodu P00B6 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00B1, P00B2, P00B3, P00B4, P00B5.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin