Hata kodu P00BE – kütle veya hacim hava akışı “B” devresi aralığı/performansı – hava akışı çok düşük

Hata kodu P00BE “kütle veya hacim hava akışı “B” devresi aralığı/performansı – hava akışı çok düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Mass or Volume Air Flow “B” Circuit Range/Performance – Air Flow Too Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P00BE hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P00BE hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P00BE – kütle veya hacim hava akışı

Kütle hava akış sensörü (MAF), hava filtresinden sonra aracın motor hava girişine monte edilen bir sensördür ve motora çekilen havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Kütle akış sensörünün kendisi gelen havanın sadece bir kısmını ölçer ve bu değer emme havasının toplam hacmini ve yoğunluğunu hesaplamak için kullanılır.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) bu okumayı diğer sensör parametreleriyle birlikte kullanarak optimum güç ve yakıt ekonomisi için her zaman uygun yakıt dağıtımını sağlar.

Normalde bu diyagnostik hata kodu (DTC) P00BE, ‘B’ sensöründe veya kütle hava akışı (MAF) devresinde bir sorun olduğu anlamına gelir. PCM, gerçek kütle hava akış sensörü frekans sinyalinin hesaplanan MAF değerinin belirtilen beklenen aralığı içinde olmadığını tespit eder. Bu durumda, hata hava akış hızının çok düşük olduğu anlamına gelir.

Bazı kütlesel hava akış sensörleri, PCM tarafından optimum motor performansı için kullanılan başka bir değer olan bir hava sıcaklık sensörü de içerir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P00BE hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanar.
 2. Sarsıntı / ateşleme atlamaları.
 3. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Güç kaybı.
 6. Lambda probu ile ilgili hatalar oluşturulur.

Hata nedenleri

Kodu P00BE, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kütle hava akış sensörü (MAF) kirli olabilir.
 • Arızalı kütle hava akış sensörü.
 • Emme havası sızdırıyor.
 • Kütle hava akış sensörüne (MAF) giden elektrik kablo demeti veya konnektörler yıpranmış olabilir (açık, kısa devre, sürtünme, kötü bağlantı, vs.).
 • Depodaki yakıt buharı havalandırma valfi hasar görmüş ve giriş portuna fazladan hava girmesine neden oluyor.
 • Gaz kelebeği valfi veya emme manifoldu altında aşınmış veya hasarlı conta.
 • Aşınmış vakum hatları.
 • Tıkalı katalitik konvertör (bazı modellerde).

P00BE hatası ile birlikte başka arıza kodları da olabileceğini unutmayın. Yanlış ateşleme kodlarınız veya O₂ sensörü kodlarınız olabilir. Bu nedenle, teşhis sırasında sistemlerin birlikte nasıl çalıştığına ve birbirlerini nasıl etkilediğine dair bir ‘büyük resim’ elde etmek önemlidir.

Arıza kodu P00BE nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P00BE’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kütle hava akış sensörüne (MAF) giden tüm kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 2. Emme sisteminde hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bir sızıntı bulursanız sorunu düzeltin.
 3. Kütle hava akış sensörü (MAF) besleme kablosunu kir ve toz açısından inceleyin.
 4. Hava filtresi kirliyse değiştirilebilir.
 5. Ekranlı hava giriş sistemleri vardır, bu durumda temiz olduğundan emin olmalısınız.
 6. Bu kod, mutlak basınç sensörünün (MAP) toprak devresindeki yüksek dirençten kaynaklanabilir.
 7. Kütle hava akış sensörünü değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P00BE arızasının diyagnozuna başlarken, tüm kablo tesisatını ve kütle hava akış sensörü konnektörlerini kontrol edin. Sağlam olduklarından, yıpranmadıklarından veya kırılmadıklarından emin olun. Kablo demeti, kablolara / ateşleme bobinlerine, rölelere vb. çok yakın yönlendirilmemelidir.

Hava emme sisteminde belirgin bir hava kaçağı olmadığını gözle kontrol edin. Ayrıca MAP sensöründeki vakum eksikliği de bu arıza koduna neden olabilir. Hava filtresini kontrol etmekte fayda vardır, kirliyse değiştirilmesi gerekir. Hava giriş sisteminde bir elek varsa, temiz olduğundan emin olun.

Kir, toz, yağ vs. gibi yabancı maddeleri görmek için kütle hava akış sensörünü dikkatlice inceleyin. MAF temizleme spreyi ile iyice temizleyin, genellikle elle yapılan iyi bir teşhis/onarım adımıdır.

Sensör portundan geçen minimum hava akışının düşük olması, bu arıza kodunun rölantide veya yavaşlama sırasında verilmesine neden olabilir. Kütle hava akış sensöründen sonra vakum kaçağı olup olmadığını kontrol edin.

Kütle hava akış sensörü değerlerini gerçek zamanlı olarak izlemek için bir diyagnoz aleti kullanın. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için belirli marka/modelinize ait Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin.

Tahmini MAF değerini hesaplamak için kullanılan atmosferik basınç (BARO), başlangıçta anahtar açıkken MAP sensörüne dayanır. MAP sensörü toprak devresindeki yüksek direnç bu arıza kodunu oluşturabilir.

Katalitik konvertörün tıkalı olup olmadığını belirlemek için bir egzoz gazı geri basınç testi yapın.

Kütle akış sensörünü değiştirmeniz gerekiyorsa. Üreticinin orijinal OEM sensörünü kullanmanızı öneririz. Kaynağı şüpheli yedek parçaları satın almamak.

Yeniden kullanılabilir bir yağ hava filtresi kullanılması, çok yağlı olması durumunda P00BE hata koduna neden olabilir. Yağ, hava kütle akış sensörünün içindeki ince tele veya filme bulaşabilir ve onu kirletebilir. Bu gibi durumlarda temizlemek için MAF temizleme spreyi gibi bir şey kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P00BE ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Ford
 • Jaguar
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mini
 • Skoda
 • Volkswagen (Polo)
 • Volvo

Arıza kodu P00BE ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00BC, P00BD, P00BF.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin