Hata kodu P0114 – emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 1)

Hata kodu P0114 “emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Air Temperature (IAT) Circuit Intermittent/Erratic (Sensor 1, Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0114 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir koddur. P0114 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0114 – emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 1)

Silindirlerden daha fazla güç çekmek için motor silindirlerinden birinden zorlamalı endüksiyon kullanılır. Silindire daha fazla hava girmesini sağlayarak yanma sırasında daha fazla oksijen üretilir. ECM (Motor Kontrol Modülü) bu nedenle daha fazla yakıt enjekte ederek daha fazla güç sağlar.

Cebri endüksiyonlu motorlarda direnci sıcaklığa göre değişen iki IAT (giriş havası sıcaklığı) sensörü bulunur. Sıcaklık arttıkça direnç azalır. Düşük sıcaklık yüksek sinyal voltajı ile sonuçlanır.

Referans voltajındaki değişiklikler hava sıcaklığını hesaplamak için PCM tarafından izlenir. PCM, belirli bir süre içinde IAT sensörü 1. sıra 1’den belirli sayıda aralıklı sinyal tespit ederse. Kontrol Motoru ışığı yanar ve DTC P0114 OBDII hata kodu kaydedilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0114 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Aracın motoru yük veya hızlanma altında düzensiz çalışabilir.
 3. Motor, dış sıcaklığa bağlı olarak çok fakir veya çok zengin bir yakıt karışımıyla çalışabilir.
 4. Ancak çoğu zaman hiçbir belirti görülmez.

Hata nedenleri

Kodu P0114, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • IAT sensörü No. 1’de dahili arıza.
 • IAT sensörü no. 1 üzerinde hatalı bağlantı.
 • Aşırı yüksek emme havası sıcaklığı.
 • IAT sensörü sinyal devresi kısa devre yapmış olabilir.
 • Sensör kablo demeti yüksek voltaj kablolarına (örn. alternatör, buji kabloları, vs.) çok yakın.
 • Emme havası sıcaklık sensörü kablo demeti kopmuş veya kısa devre yapmış.
 • Motor kontrol modülünde (ECM) hasarlı konnektör veya açık devre.

Emme havası sıcaklık sensörü (IAT), sıcaklığa bağlı olarak direncini değiştiren bir yarı iletken cihaz içerir (termistör). Motor emme hava kanalında bulunur ve bir sinyal ve toprak devresine sahiptir. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) sensör sinyalini izler ve OBDII kodu P0114’ü ayarlar. Emme havası sıcaklık sensörü sinyali fabrika spesifikasyonunun dışında olduğunda.

Arıza kodu P0114 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0114’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. IAT sensörü kablo tesisatında veya konnektörlerinde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Kötü durumdaysa bu bileşenleri onarmanız veya değiştirmeniz gerekir.
 2. Emme havası sıcaklık sensörünün doğru şekilde ve doğru yere takıldığını kontrol edin. Uygun ayarlamaları yapın.
 3. IAT sensörü değerini kontrol etmek için bir hata tarayıcısı kullanın. Motor soğuksa, okunan değer soğutma suyu sıcaklık sensörününkiyle aynı olmalıdır. Karşılaştırmada bir fark varsa, IAT sensörünün iki ucundaki direnci ölçün. Direnç gereksinimlerini karşılamıyorsa değiştirilmelidir.
 4. Toprak ile IAT sensörü sinyal kablosu arasındaki devrenin sürekliliğini kontrol edin.
 5. 5 voltun mevcut olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

IAT sensörünün okunup okunamadığını bir tarama aleti ile kontrol edin. Değerler mevcutsa ve tolerans dahilindeyse, P0114 sorunu büyük olasılıkla aralıklıdır. Okunan değer -30°C derecenin altındaysa konnektörü ayırın.

Kablo demeti konnektörü sinyal hatları ile toprak hatları arasına bir atlama teli takın. Diyagnoz aletindeki IAT sıcaklık değeri mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Örneğin, 140 santigrat derece veya daha yüksek olmalıdır. Eğer öyleyse, kablo demetinde bir sorun yoktur, muhtemelen bir bağlantı sorunu vardır.

Tarama aletinden veri almada bir sorun varsa, 5 voltluk hattaki bir sorun nedeniyle sensör sinyali olmaması muhtemeldir. PCM konnektörü ile IAT konnektörü arasındaki sinyal sürekliliğini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0114 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW (X3)
 • Chevrolet (Equinox)
 • Ford (Focus, Fusion, Galaxy)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P0114 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0095, P0096, P0097, P0098, P0099, P0110, P0111, P0112, P0113, P0127.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin