Hata kodu P0125 – kapalı çevrim yakıt kontrolü için yetersiz soğutma sıvısı sıcaklığı

Hata kodu P0125 “kapalı çevrim yakıt kontrolü için yetersiz soğutma sıvısı sıcaklığı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Insufficient Coolant Temperature for Closed Loop Fuel Control” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0125 hatasının kodunun çözülmesi

Her damla yakıttan en iyi şekilde yararlanmak için modern bir motor bir dizi parametreyi izler ve ayarlar. Oksijen içeriği, ateşleme zamanlaması, valf açılma süresi, enjektör darbe genişliği ve çok daha fazlası dahil.

Hata kodu P0125 – kapalı çevrim yakıt kontrolü için yetersiz soğutma sıvısı sıcaklığı

Tüm bunların arasında, yakıtın kendisinin yanı sıra emme kanalı ve silindirlerin sıcaklığı da çok önemlidir. Elbette yanma sırasında ısı üretilir, ancak bunun belirli bir aralıkta tutulması gerekir.

Sıcaklık çok yüksekse, motorun uğuldamasına, patlamasına ve hatta bozulmasına neden olabilir. Öte yandan, sıcaklık çok düşükse yakıt verimli bir şekilde yanmaz. Bu, motor kontrol modülünün (ECM) normalden daha fazla yakıt enjekte etmesi gerektiği anlamına gelir.

Kontrolör motorun çalışma sıcaklığına ulaştığını belirleyene kadar motoru ‘açık döngü’ modunda, yani önceden programlanmış parametreleri izleyerek çalıştırır. Açık döngü modunda kontrolör, performans ve emisyonlarda ince ayar yapmak için AFR sensörlerinden gelen geri bildirimi kullanmaz. Motor çalışma sıcaklığına ulaşır ulaşmaz ECM, performansı ve yakıt ekonomisini korumak için AFR sensörlerini kullanarak ‘kapalı döngü’ moduna geçer.

Belirli bir süre içinde ECM kontrol ünitesi motorun doğru çalışma sıcaklığına ulaşmadığını tespit ederse ve kapalı çevrim moduna geçemezse. Bunu bir arıza olarak yorumlar ve P0125 hata kodunu belirler.

ECM Diyagnostik Hata Kodunu (DTC) hafızaya kaydeder ve Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanması için komut verebilir. Diyagnostik hata kodu P0125 ‘kapalı çevrim yakıt kontrolü için yetersiz soğutma suyu sıcaklığı’ olarak tanımlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0125 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol edin” uyarı ışığı yanacaktır (kod ECM belleğinde bir arıza olarak saklanacaktır).
 2. Artan yakıt tüketimi.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Araç motoru aşırı ısınıyor.
 5. ECM belleğinde diğer ilgili arıza kodları da bulunabilir.
 6. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Bu P0125 hatası ciddi bir hata değildir, araç çalışabilir ve sürmeye devam edebilir. Ancak, yanlış bir ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, bu sorun daha geç değil daha erken çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0125, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Soğutma suyu sıcaklık sensöründe açık devre.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablo demeti veya konnektörü hasarlı.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalı.
 • Motor soğutma suyu seviyesi düşük.
 • Motor soğutma suyu termostatı uygun sıcaklıkta açılmıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0125 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0125’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0125 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Ardından soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Sensörle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 5. Termostatı test edin; arızalıysa değiştirin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0125 hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P0125 arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECT sensörünü, kablo tesisatını, soğutma suyu seviyesini ve termostatın çalışmasını kontrol edin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0125 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Captiva, Lanos, Tracker)
 • Ford (Explorer)
 • Hyundai
 • Lexus (GS300, RX300)
 • Mazda
 • Mitsubishi (Carisma, Colt, Eclipse, Galant, Grandis, Lancer, Montero, Outlander, Pajero, Space Star)
 • Nissan
 • Opel (Antara)
 • Renault
 • Ssangyong (Kyron)
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Toyota (Avensis, Camry, Corolla, Matrix)
 • TagAZ (Tager)
 • ZAZ (Chance)

Arıza kodu P0125 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0115, P0116, P0117, P0118, P0119, P0128, P0130, P0170, P0173, P0300, P0401, P0420, P0441, P0450, P1135.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin