Hata kodu P013F – O2 sensörü gecikmeli yanıt – zayıftan zengine (Bank 1, Sensör 2)

Hata kodu P013F “O2 sensörü gecikmeli yanıt – zayıftan zengine (Bank 1, Sensör 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Delayed Response – Lean to Rich (Bank 1, Sensor 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P013F hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P013F, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P013F – O2 sensörü gecikmeli yanıt – zayıftan zengine (Bank 1, Sensör 2)

OBD-II kodu P013F kaydedildiğinde, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) 2. oksijen sensörü O₂’den gecikmeli bir yanıt algılar. Bu durumda, yavaş tepki süresi fakirden zengine karışım durumudur. Bank 1, silindir 1’i içeren motor grubunu tanımlar.

Oksijen sensörleri zirkonyum dioksit sensör elemanı kullanılarak üretilmiştir. Bu, özel olarak tasarlanmış havalandırmalı çelik bir muhafaza ile korunmaktadır. PCM’ye motor egzoz gazlarındaki oksijen partiküllerinin yüzdesine karşılık gelen bir elektrik sinyali gönderilir. Ortam havasının oksijen içeriği ile karşılaştırılır.

Ortam havasındaki oksijen moleküllerinin konsantrasyonu ile egzoz gazlarındaki oksijen iyonlarının konsantrasyonu arasında sapmalar meydana gelir. O2 sensörünün içindeki ısıtılmış oksijen iyonları platin tabakalar arasında çok hızlı hareket eder.

Bu voltaj değişiklikleri PCM tarafından egzoz gazındaki oksijen konsantrasyonundaki değişiklikler olarak tanımlanır. Bu da motorun fakir veya zengin karışımla çalıştığını gösterir.

Oksijen sensörü O₂, belirli bir süre içinde ve önceden belirlenmiş koşullar altında beklendiği gibi hızlı veya düzenli çalışmazsa. Ardından arıza kodu P013F kaydedilir ve gösterge paneli lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P013F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Artan yakıt tüketimi.

P013F arızası ciddi olarak değerlendirilmez, araç yeniden başlatılır ve çalışmaya devam eder. Ancak, uzun süreli ihmal katalitik konvertör arızasına ve diğer sonuçlara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P013F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü O₂ arızalı olabilir.
 • Oksijen sensörü O₂ devresinde hasar olabilir.
 • Oksijen sensörü sinyal devresinde yüksek direnç veya bir kopukluk O₂.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Motor egzoz kaçağı.

Arıza kodu P013F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P013F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P013F arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Bir tarama aleti kullanarak oksijen sensörü verilerini gerçek zamanlı olarak gözlemleyin. Araç yavaşladığında voltajın 0,2 voltun altına düşüp düşmediğini öğrenmek için.
 4. Oksijen sensöründe soğutma suyu veya motor yağı sızıntısı nedeniyle kirlenme olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse O₂ oksijen sensörünü değiştirin.
 5. Oksijen sensörüne giden elektrik kablolarında nem veya mekanik hasar kontrolü yapın. Bulunan hataları düzeltin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P013F hatası ile ilgilenmeden önce, diğer tüm kodların teşhis edildiğini ve onarıldığını kontrol edin. Diyagnostik tarayıcı, dijital voltmetre gibi bazı aletleri hazır bulundurun. Ayrıca bir araç bilgisi kaynağı.

Sistemin kablo demetlerini ve konektörlerini gözle kontrol edin. Sıcak egzoz boruları ve manifoldların yakınındaki kablo demetlerine özellikle dikkat edin. Ayrıca, keskin kenarlı bileşenlerin yakınında yönlendirilenler.

Ardından tarama aletini aracın arıza tespit portuna bağlayın ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun. Bu bilgi, hata yüzer gibi görünüyorsa yararlı olabilir, bu nedenle daha sonra kullanmak üzere not edin. Şimdi kodları silin ve P013F kodunun silinip silinmediğine bakın.

Şimdi motoru çalıştırın, normal çalışma sıcaklığına ulaşmasına ve rölantide çalışmasına izin verin. Motor verimli çalışıyorsa, sensör verileri O₂ düzenli olarak 1 ila 9 milivolt arasında dalgalanmalıdır. Gerilim beklenenden daha yavaş dalgalanırsa, P013F kaydedilecektir.

O₂ sensöründen gelen verileri gerçek zamanlı olarak izlemek için voltmetrenin test uçlarını sensör toprak ve sinyal uçlarına bağlayın. Direncin yanı sıra voltaj ve toprak sinyallerini de kontrol edin.

Kontrol modülünün hasar görmesini önlemek için, sistem devresi direncini bir voltmetre ile test etmeden önce ilgili kontrol ünitelerinin bağlantısını kesin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P013F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet (Aveo, Malibu)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Iveco (Daily)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Insignia)
 • Subaru (Impreza)
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P013F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P013E, P014A, P014B, P015A, P015B, P015C, P015D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin