Hata kodu P0164 – O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 3)

Hata kodu P0164 “O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 3)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Circuit High Voltage (Bank 2, Sensor 3)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0164 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0164 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0164 – O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 3)

Katalitik konvertör zararlı emisyonları azaltmak için kullanılır. Doğru çalışmayı sağlamak için katalitik konvertörün arkasında bir O₂ sensörü bulunur. Bu, katalitik konvertörden sonra egzoz gazlarının oksijen içeriğini izler.

PCM (Güç Aktarım Kontrol Modülü) daha sonra testten sonraki değerleri testten önceki değerlerle karşılaştırır. Katalitik konvertörün düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için. Kod P0164 oksijen sensörü O₂’de bir arıza olduğunu belirtir. Bu da ünite 2 sensör 3’teki katalitik konvertörden sonra. Hata, sinyal voltajının çok yüksek olduğunu gösterir.

O₂ sensörü dört telli bir sensördür. İki kablo ısıtma elemanı için ve iki kablo sensör içindir. Isıtma elemanı, motor kapalıyken bir uçta akü voltajına sahip olmalıdır. Ve diğer tarafta toprak.

PCM, O₂ sensörüne 0,5 volt voltaj sağlar ve sensör bu voltajı egzoz gazının oksijen içeriğine bağlı olarak değiştirir. PCM aynı zamanda sensörün topraklanmasını da sağlar.

Oksijen içeriğindeki değişiklikler, O₂ sensörünün direncinin değişmesine neden olur. Dirençteki bu değişiklik PCM tarafından sağlanan 0,5 volt gerilimi etkiler. 0,1 ila 0,9 volt arasında değişebilir. 0,1 değeri tam tükenmeyi, 0,9 değeri ise tam zenginleşmeyi gösterir.

P0164 kodu sinyal devresindeki voltajın normalden yüksek olduğu anlamına gelir. Bu sensörün katalizör öncesi sensörlerden daha yavaş ve daha az sıklıkta geçiş yaptığını belirtmek gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0164 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Motoru Kontrol Et ışığı yanar (arıza uyarı ışığı).
 2. Motorda güç eksikliği ve ateşleme atlamaları fark edebilirsiniz.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Motor zengin bir karışımla çalışıyor.

P0164 hatası, genellikle ciddi sürüş sorunlarına neden olmadığından ciddi bir hata olarak kabul edilmez. Ancak sorun göz ardı edilmemelidir çünkü bu arıza kodu devam ederse araç egzoz emisyonları açısından test edilemez.

Hata nedenleri

Kodu P0164, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı oksijen sensörü O₂ (Bank 2, Sensör 3).
 • Oksijen sensörü kablosu O₂ ekshalasyon elemanı ile temas halinde olabilir.
 • Motor zengin bir karışımla çalışıyor (diğer kodlar mevcutsa).
 • Egzozdaki açıklıklar ve emme, motor PCM’sinin aşırı zenginleşmesine yol açarak Bank 2, Sensör 3 değerinin anormal derecede yüksek çıkmasına neden olur.
 • Muhtemelen sinyal devresinde bir kısa devre.
 • PCM düzgün çalışmıyor.

Arıza kodu P0164 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0164’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak PCM belleğinde kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Tarama aletini kullanarak oksijen sensörü voltajını gerçek zamanlı olarak gözlemleyin. Sensörün düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için.
 3. Gerekirse, motor soğutma suyu sıcaklık sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 4. Oksijen sensörüne giden elektrik kablolarında kısa devre ve hasar olup olmadığını kontrol edin.
 5. Bir basınç göstergesi kullanarak yakıt basıncını ölçün.
 6. Kontrol modülünün (PCM) yeniden programlanması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0164 arızasının diyagnozuna başlarken, egzoz sistemi bileşenlerinin durumunu kontrol edin. Egzoz sistemine temas eden kablo demetinde vs. hasar olup olmadığını kontrol edin. Motoru çalıştırın ve Sensör 3’ün O₂ Bank 2 voltajını kontrol edin.

Katalitik konvertörden sonraki sensörlerde, sensör yavaş çalışıyorsa sensör O₂ geçmeye başlayana kadar rölanti devrini artırmanız gerekebilir. Rölanti devrinin artırılması sensördeki voltajın düşmesine neden oluyorsa, yavaş çalışma nedeniyle sensörü değiştirin.

Oksijen sensörü, motor çalıştırıldıktan ve çalışma sıcaklığına kadar ısındıktan sonra 1 voltta veya 1 volta yakın bir değerde takılı kalırsa. Voltaj düşmüyor veya değişmiyorsa, motoru kapatın ve sensörü değiştirin.

Sensör 3 Bank 2 O₂ bağlantısını ayırın ve hem ısıtıcı hem de sensördeki topraklama güvenilirliğini kontrol edin. Ayrıca ısıtma elemanına iyi bir akü voltajı uygulandığından emin olun.

Isıtıcının çalışmaması sensör arızalarına neden olabilir, ancak genellikle bununla ilişkili arıza kodları vardır. Topraklama tamamsa ve akü voltajı mevcutsa, sensör sinyal ucunu topraklama ucuna bağlayın.

Diyagnostik aleti şimdi düşük veya sıfıra yakın voltaj göstermelidir. Eğer çalışıyorsa, kablolarda sorun yok demektir. O zaman sensörün değiştirilmesi gerekir. Egzoz sisteminin sıcak parçalarıyla temas olmadığından emin olun. Kablo demetinin iyi bağlandığından emin olun.

Sensör kablolarını kontrol ettikten sonra, PCM konnektöründeki kablo demetini kontrol edin. Sensör sinyal kablosunu O₂ PCM’ye yakın ve kolay erişilebilir bir konuma sabitlemek gerekebilir. Böylece bu testten sonra onarılabilir.

Sensörün O₂ değeri düşerse, görünürde bir kablo sorunu yoktur. Kablo demetini açın ve sinyal kablosunda sorun olup olmadığını gözle kontrol edin. Veya sorunlu kabloyu kesip kablo demetinde bırakarak başka bir sinyal kablosu yönlendirin. Ancak sonuç aynıysa, PCM suçlu olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0164 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Iveco
 • Mazda
 • Volkswagen

Arıza kodu P0164 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0132, P0138, P0144, P0147, P0152, P0158.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin