Hata kodu P0169 – yanlış yakıt bileşimi

Hata kodu P0169 “yanlış yakıt bileşimi” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Incorrect Fuel Composition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0169 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0169, kontrol modülünün (PCM) yakıt bileşim sensöründen bir voltaj sinyali algıladığı anlamına gelir. Bu da yakıt tedarikinde anormal derecede yüksek düzeyde kirletici veya etanol bulunduğunu gösterir. Yakıt bileşim sensörü bazen yakıt sıcaklık sensörü ile aynı gövdeye entegre edilir.

Hata kodu P0169 – yanlış yakıt bileşimi

Yakıt, yakıt bileşimi sensöründen geçerken etanol, su ve diğer kirletici maddelerin yüzdesi tahmin edilir. Yakıt kirliliği seviyesine göre PCM’ye uygun bir voltaj uygulanır.

Yakıtta bulunan etanol miktarı normalde diğer kirleticilerden bağımsız olarak sınıflandırılır. Benzinle çalışan araçlar, yakıtta yüzde seksen beşe kadar etanol olsa bile normal şekilde çalışır.

Etanol miktarı her depo dolumunda değişebilir ve optimum performans ve yakıt ekonomisi için uygun ayarlama gerektirir. Bu nedenle, yakıt bileşim sensörü PCM ile sürekli sinyal alışverişinde bulunur.

PCM, daha verimli yanma için ateşleme zamanlamasını ve yakıt enjektörlerinin darbe genişliğini buna göre ayarlar. Sonuç olarak performans artar, kirlilik azalır ve yakıt ekonomisi artar.

PCM, yakıt bileşim sensöründen yakıt kirliliğinin programlanan sınırı aştığını gösteren bir giriş sinyali algıladığında P0169 kodu verilir. Arıza gösterge lambası (MIL) daha sonra yanabilir.

Bazı araçlarda gösterge lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü geçmesi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0169 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P0169 hatasının ciddiyeti yüksektir ve nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Düşük kaliteli yakıt kullanılırsa, araç motoru durabilir ve dengesiz olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0169, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kirlenmiş yakıt veya yanlış tipte yakıt kullanımı.
 • Arızalı yakıt bileşim sensörü.
 • Hasarlı konektör veya kablolama sorunu.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • Hasarlı yakıt hattı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0169 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0169’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P0169 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt kalitesini kontrol edin.
 5. Konektörü ve elektrik kablolarını hasar açısından gözle kontrol edin. Varsa, hasarlı alanları onarın.
 6. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 7. Yakıt bileşim sensörünü test edin.
 8. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt bileşim sensörünü bulun, bulduktan sonra konnektörleri ve kablo tesisatını gözle kontrol edin. Sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

P0169 diyagnoz kodunu bellekten silin ve tekrar ortaya çıkıp çıkmadığına bakın. Eğer gitmişse, sorun kablo demetinde veya bağlantısındadır. Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Sıcaklık ve yakıt bileşimi sensörünün kontrol edilmesi

Yakıt bileşim sensörü bağlantısı genellikle 5 volt referans sinyali ve şasi ile yapılır. Değişken dirençli bir yakıt bileşim sensörü devreyi kapatır ve PCM’ye bir darbe sinyali gönderir.

Yakıt bileşim sensörü konnektöründeki referans voltajı ve şasiyi bir multimetre ile kontrol edin. Sensör konnektöründe referans voltaj yoksa, PCM konnektöründeki paralel devreleri kontrol edin.

PCM konnektöründeki referans voltajı algılanmazsa, sorun arızalı bir PCM veya PCM programlama hatası olabilir. Ancak P0169 hatasının ana nedeni olarak arızalı bir PCM’yi sadece son çare olarak düşünün.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0169 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge (Caravan, RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mazda (3)
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P0169 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0033, P0100, P0167, P0176, P0177, P0178, P0179.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin