Hata kodu P018B – yakıt basınç sensörü “B” devre aralığı/performans

Hata kodu P018B “yakıt basınç sensörü “B” devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pressure Sensor “B” Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P018B hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P018B, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P018B – yakıt basınç sensörü

Yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemleriyle donatılmış bazı modern araçlarda iki yakıt pompası vardır. Alçak basınç pompası (LP) yakıt deposunun içinde veya yakınında, yüksek basınç pompası (HP) ise motorun üzerinde bulunur.

Normalde düşük basınç pompası 2,4-5,0 atmosferde çalışır. HP pompası ise genellikle eksantrik milinden gelen mekanik gücü kullanır. Böylece basınç artırıldıktan sonra yakıt doğrudan enjeksiyon enjektörlerine beslenir.

ECM, yakıt dağıtım borusu basınç sensöründen gelen sinyalin motora verilenle eşleşmediğini tespit ederse. Bu, araç üreticisine, yakıt türüne ve yakıt sistemine bağlı olarak mekanik bir arıza veya hatalı bir elektrik devresi olabilir.

Ardından MIL (Arıza Gösterge Işığı) yanacak ve bir DTC (Diyagnostik Hata Kodu) kaydedilecektir. Arıza P018B, ‘B’ yakıt basınç sensörünün çalışma aralığında bir tutarsızlık olarak tanımlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P018B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Araç hızlanırken motorun dengesiz çalışması.
 4. Aracın zayıf hızlanması.
 5. Güç kaybı.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Bazı durumlarda, motorun tamamen tahrip olması.

P018B hatasının ciddiyeti çok yüksektir, nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Meydana gelirse, araç sadece sürülebilirlik sorunlarından değil, aynı zamanda motor arızasından da muzdarip olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P018B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı bir yakıt basınç sensörü (FPS) en yaygın nedendir.
 • Hasarlı konektör veya sensörde açık devre.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • Yüksek yakıt basıncı.
 • Düşük yakıt basıncı.
 • Vakum kaçağı.
 • Yakıt seviyesi düşük veya hiç yok.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P018B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P018B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P018B hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Konektörü ve elektrik kablolarını hasar açısından gözle kontrol edin. Varsa, hasarlı alanları onarın.
 5. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 6. Arızalı bir yakıt basınç sensörünü (FPS) değiştirin.
 7. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P018B arızasının diyagnozuna başlarken yakıt dağıtım borusundaki basınç sensörünün yerini belirleyin, bulunca konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

Diyagnoz kodu P018B’yi bellekten silin ve tekrar gelip gelmediğine bakın. Eğer gitmişse, sorun kablo demetinde veya bağlantısındadır. Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Basınç sensörü bağlantısının kontrol edilmesi

Dijital bir voltmetre kullanarak sensöre giden 5V besleme sinyali devresini kontrol edin. Kırmızı kablo 5 V besleme devresine, siyah kablo toprağa. Sensörde 12 volt mevcutsa, 5 olması gerektiği gibi, PCM’den sensöre giden kabloları onarın. Bu bir kısa devre veya arızalı bir PCM gibi görünüyor.

Sinyal devresi tamamsa, FPS sensöründeki topraklamanın tamam olduğundan emin olun. Test lambasını 12V akünün artı tarafına bağlayın ve test lambasının diğer ucunu FPS sensörü topraklamasına dokundurun.

Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Eğer yanarsa, FPS sensörüne giden kablo demetini sallayın. Gösterge lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu kesintili bir bağlantıya işaret edebilir.

Bu testleri yaptığınızda büyük olasılıkla kablolarda ya da sensörde bir sorun bulacaksınız ve bunların değiştirilmesi gerekecektir. Ancak tamir ettikten sonra hala P018B kodu alıyorsanız, bu bir PCM arızasına işaret ediyor olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P018B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Camaro, Captiva, Impala, Silverado, Tahoe)
 • Chrysler
 • Ford (Escape)
 • GMC
 • Opel (Astra, Insignia)
 • Toyota

Arıza kodu P018B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P018A, P018C, P018D, P018E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin