Hata kodu P02A5 – silindir 3 – enjektör sızdırıyor

Hata kodu P02A5 “silindir 3 – enjektör sızdırıyor” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 3 – Injector Leaking” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02A5 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P02A5 kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) belirli bir motor silindiri için olası bir yakıt enjektörü sızıntısı tespit ettiğini gösterir. Bu durumda sızıntı 3 numaralı silindirde tespit edilir.

Hata kodu P02A5 – silindir 3 – enjektör sızdırıyor

Otomotiv enjektörleri mükemmel doğrulukta yakıt basıncı gerektirir. Her silindirin yanma odasına doğru miktarda yakıtı hassas bir şekilde atomize edilmiş bir düzende iletmek için. Bu devre her bir yakıt enjektörünün sızıntı ve tıkanıklık yapmamasını gerektirir.

PCM, egzoz gazlarındaki oksijen sensöründen gelen verilerin yanı sıra gerekli yakıt düzeltme derecesi gibi faktörleri de izler. Ayrıca krank mili ve eksantrik milinin konumu da dikkate alınır. Bu, fakir karışımı tespit etmek ve arızanın motorun hangi silindirinde meydana geldiğini tam olarak belirlemek için gereklidir.

Oksijen sensörlerinden gelen veri sinyalleri PCM’yi egzoz gazlarındaki düşük oksijen içeriği ve hangi motor bloğunun etkilendiği konusunda uyarır. Buna karşılık, eksantrik mili ve krank milinin konumu hangi enjektörde sorun olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

PCM fakir karışım olduğunu tespit ettiğinde ve 3 numaralı silindirde arızalı bir yakıt enjektörü tespit edildiğinde. Kod P02A5 kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Bazı araçlarda MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü geçmesi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02A5 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Kayan devirlerde, araç motoru dengesiz olabilir.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motor durabilir veya tekleyebilir.
 6. Rölantide veya yük altındayken sarsıntılı/kıvılcım sesi.
 7. Kötü hızlanma.

P02A5 hatasının ciddiyeti ortalamanın üzerindedir, dikkatli olunmalıdır. Kötü yakıt karışımı silindir kapağında veya motorda hasara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P02A5, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kırık veya kısa devre yapmış enjektör kabloları.
 • Yakıt enjektörü tıkalı.
 • Tam nozul arızası.
 • Kablo demeti zaman zaman kaput altındaki bileşenlere kısa devre yapar.
 • Gevşek veya aşınmış konektör.
 • Oksijen sensörü arızalı.
 • Arızalı Kütle Hava Akışı (MAF) veya Manifold Hava Basıncı (MAP) sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P02A5 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02A5’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P02A5 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt enjektörlerini ve ilgili kabloları ve konnektörleri hasar açısından gözle kontrol edin.
 5. Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol edin.
 6. Gerekirse, yakıt enjektörlerinin çalışmasını özel bir yakıt enjektörü test tezgahında kontrol edin.
 7. Oksijen sensörünü kontrol edin.
 8. Kütle Hava Akışı (MAF) veya Manifold Hava Basıncı (MAP) sensörünü diyagnoz edin.
 9. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P02A5 arızasının diyagnozuna başlarken, enjektör konnektörü kablosu üzerinde akü voltajı (12V) olup olmadığını kontrol edin. Gerilim yoksa, bir test lambası kullanarak toprağa sürekliliği kontrol edin. Akünün artı tarafına bağlanır. Eğer yanarsa, gerilim besleme devresinde toprağa kısa devre vardır.

Voltaj beslemesindeki kısa devreyi giderin ve doğru akü voltajını geri yükleyin. Sigortayı kontrol etmeyi ve gerekirse değiştirmeyi unutmayın.

Bir enjektör akü voltajını tüm enjektörlere kısa devre yaptırabilir.

Enjektör kablo demetine akü voltajı uygulanırsa, bir sonraki adım enjektör sürücüsünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ışığı açmaktır. Işık göstergesini yakıt enjektörü yerine enjektör kablo demetine takın. Enjektör sürücüsü çalışırken bu hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Direnç spesifikasyonlarınız varsa yakıt enjektöründeki direnci kontrol edin. Direnç değerinin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirin. Enjektör testi geçerse, sorun muhtemelen dengesiz kablolamadır.

Bir yakıt enjektörünün soğukken iyi çalışabileceğini ancak sıcakken arızalı olabileceğini veya tam tersi olabileceğini unutmayın.

Kablo demetini kontrol edin

Kablo demetinde sürtünme olup olmadığını ve konektörde gevşek kontak veya kırık kilit olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, onarın ve P02A5 hatasının geri gelip gelmediğini kontrol edin.

PCM konnektörünü ayırın ve yakıt enjektörü sürücü devresine bağlayın. Herhangi bir direnç bir sorun olduğunu gösterir. Sonsuz direnç devrede bir kopukluk olduğunu gösterir. Yerini tespit edin ve onarın, sonra tekrar deneyin.

Kablo demetinde herhangi bir sorun bulamazsanız, ancak yakıt enjektörü sürücüsü çalışmazsa, PCM gücünü ve şasisini kontrol edin. Eğer sorun yoksa, PCM’nin kendisi arızalı olabilir.

Elektrikli parçada sorun yoksa, enjektörün kendisinin tıkanmış veya kirlenmiş olması muhtemeldir. Temizlemeyi deneyin, yıkama kiti ucuzdur ve diğer enjektörlerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Yıkama sorunu çözmezse, enjektör değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02A5 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Transit)

Arıza kodu P02A5 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P029D, P02A1, P02A9, P02AD, P02B1, P02B5, P02B9, P02BD, P02C1, P02C5, P02C9.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin