Hata kodu P02CA – turboşarj/süperşarj “B” aşırı güçlendirme durumu

Hata kodu P02CA “turboşarj/süperşarj “B” aşırı güçlendirme durumu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger/Supercharger “B” Overboost Condition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02CA hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P02CA hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P02CA – turboşarj/süperşarj

Hata kodu P02CA, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) tehlikeli derecede yüksek takviye basıncı tespit ettiğini gösterir. Motorun cebri hava giriş sisteminden “B”. Tavsiye edilen seviyelerin üzerindeki şarj seviyeleri motorun yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir.

Motor normalde motora hava ve yakıt çekmek için pistonun aşağı doğru hareketiyle oluşan vakuma dayanır. Süperşarjer veya turboşarjer, motora verilen hava ve yakıt miktarını artırmak için kullanılan bir hava kompresörüdür. Bu da daha küçük bir motorun normalde çok daha büyük bir motordan elde edilebilecek gücü üretmesini sağlar.

Takviye basıncı arttıkça motor üzerindeki yük de artar. Motor için önerilen takviye basıncı sınırları mevcuttur. Motor parçası arızası olasılığını önlemek için. Bu limitler ihlal edildiğinde P02CA kodu ayarlanır, mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Motorun veya şanzımanın hasar görmesini önlemek için.

Turboşarjlar, türbin kanatlarını atmosferik basıncın üzerinde hava basıncı yaratacak kadar hızlı döndürmek için egzoz gazı basıncına güvenir. Ancak egzoz basıncı yetersiz olduğunda gecikme yaşayabilirler. Kullanılan ünitenin türüne bağlı olarak, bir türbin motorunun ‘dönmeye’ başlaması için 1.700 ila 2.500 rpm arasında bir devire ihtiyacı vardır.

Türbinler tam gazda yaklaşık 250.000 devir/dakika hızla döner. Motor devri arttıkça takviye basıncı da artar. Bu basıncı düzenlemek ve aşırı yüklenmeyi önlemek için bir baypas valfi takılmıştır.

Modern türbinlerin çoğunda dahili bir baypas valfi ve harici bir aktüatör bulunur. Turboşarjın aktüatörden baypas valfine giden bir sapı vardır. Emme manifoldundaki hava basıncı bypass damperinin üst kısmına gider.

Takviye basıncı arttıkça, aktüatördeki yay üzerinde bir kuvvet uygulamaya başlar. Bu, baypas valfini kapalı tutar. Basınç ne kadar yükselirse, yaya o kadar fazla baskı yapar. Bu, bypass damperini açar ve egzoz gazlarını turboşarj kanatlarından uzağa yönlendirir. Bu, takviyenin daha da artmasını önler.

Baypas damperine uygulanan basıncın ayarlanması, belirli motor hızlarında takviye seviyelerini ayarlar. Bilgisayar bunun için barometrik veya MAP sensörlerini kullanır.

Ayrıca motor ve şanzıman sıcaklığı, patlama ve emme basıncı için sensörler kullanır. Bu, mümkün olan en iyi takviye seviyesini sağlamak için gereken bypass damperi açıklığı miktarını belirlemek için yapılır.

Bilgisayar, takviye seviyelerini düzenlemek için bir solenoid, bir step motor kullanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02CA hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır.
 2. Güç kaybı gözlemlenebilir.
 3. Sonraki sorunlarla birlikte motorun aşırı ısınması.
 4. Şanzıman da aşırı ısınma ve ani vites değiştirme belirtileri gösterebilir.
 5. Tanımlanan bir P02CA hatasıyla ilişkili ek kodlar nedenin belirlenmesine yardımcı olabilir. Motor yönetim bilgisayarı tarafından takviye seviyelerini kontrol etmek için kullanılan tüm elektrikli bileşenler için kodlar mevcuttur.
 6. Erken ateşleme, fark edilebilir patlamaya neden olur.
 7. Ateşleme sarsıntısı/yanması.

Takviye basıncı artırıldığında motor gücü de artar, ancak aşırı takviye basıncı felaketle sonuçlanabilir. Bu nedenle, silindir kapağı contasının patlamasını veya silindir bloğunun hasar görmesini önlemek için P02CA hatası göz ardı edilmemelidir.

Hata nedenleri

Kodu P02CA, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı MAP sensörü (mutlak manifold basıncı).
 • MAP sensörü kontrol devresinde hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablolar ve/veya konektörler.
 • Hasarlı, kırık, çatlak veya yerinden çıkmış vakum tüpleri.
 • Türbin kontrol lambası arızalı.
 • Türbin kontrol vanası N75’in mekanik arızası.
 • Engellenmiş türbin değişken geometri mekanizması. Bu durum, uzun süre depoda kalan veya düzenli olarak kullanılmayan araçlarda daha yaygındır.
 • Egzoz sisteminin kendi kendine modifikasyonu.
 • Baypas damperi kapalı konumda sıkışmış ve turboşarjın normalden daha yüksek dönmesine neden olarak aşırı hızlanmaya yol açıyor.
 • Turboşarj üzerindeki aktüatör gövdesi bükülmüş.
 • Süperşarj regülatöründen bir hortum çıkmış.
 • Süperşarj kontrolörüne veya kontrolörden bypass damperine giden besleme tıkanmıştır.
 • Cummins dizel motorlu Dodge kamyonların özel bir sorunu vardır. Düzgün çalışıyorlar. Ancak kontrol motoru ışığı yanıyor ve rölantide P02CA kodu görüntüleniyor. Ancak, gösterge seyir hızında birkaç dakika sonra söner. Dijital takviye kontrol basınç göstergesi MAP sensörüne bağlıdır. Bu da zaman zaman rölantide arızalanır ancak kod oluşturmaz. MAP sensörünün değiştirilmesi bunu düzeltir.

Arıza kodu P02CA nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02CA’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. MAP sensörünün yanı sıra elektrik devrelerini de kontrol edin.
 2. Vakum tüplerinin incelenmesi.
 3. Türbin üzerindeki mekanik arızaların belirlenmesi (gövde, flap, valf).
 4. Hortumlarda tıkanma veya diğer yabancı maddeler olup olmadığını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P02CA arızasının diyagnozuna başlarken, turbo şarjı üzerindeki baypas damperi ayar elemanı gövdesini kontrol edin. Eğilmişse onarın.

Şarj kontrol ünitesinden bypass damper aktüatörüne giden hortumlar ve şarj kontrol ünitesine giden besleme hatları dahil olmak üzere hortumları inceleyin. Çatlak veya bağlantısı kesilmiş hortum olup olmadığına bakın. Hortum uçlarında tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin.

Vakum pompasını baypas valfi kontrolörüne bağlayın. Aktüatör gövdesini gözlemleyerek yavaşça pompalayın. Çubuğu harekete geçirmek için gereken cıva sütunu miktarını ve çubuğun hiç hareket edip etmediğini gözlemleyin.

Baypas damperini çalıştırmak için gereken vakumla ilgili olarak servis kılavuzuna bakın. Spesifikasyon dışındaysa aktüatörü değiştirin.

Mil hareket etmiyorsa veya bypass damperi aktüatörü vakumu tutamıyorsa, aktüatörü değiştirin. Vakum tutuyor ancak gövdeyi hareket ettiremiyorsa, turboşarjdaki dahili baypas valfi sıkışmış demektir. Turboşarjı sökün ve baypas valfini onarın.

Motoru çalıştırın ve besleme hortumunu şarj regülatöründen ayırın. Tıkanıklık ve takviye basıncı açısından kontrol edin. Hortumu takın ve karşı taraftaki hortumu takviye regülatöründen ayırın. Şarj basıncı mevcut olmalıdır – değilse şarj kontrol cihazını değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02CA ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Jaguar
 • Jeep
 • Nissan
 • Saab
 • Toyota
 • Volkswagen (Passat)

Arıza kodu P02CA ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P007D, P0095, P0234, P0236, P0238, P0299, P0380, P0453, P1103, P26B7.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin