Hata kodu P02FA – dizel emme hava akışı konum sensörü minimum/maksimum durdurma performansı

Hata kodu P02FA “dizel emme hava akışı konum sensörü minimum/maksimum durdurma performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Diesel Intake Air Flow Position Sensor Minimum/Maximum Stop Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02FA hatasının kodunun çözülmesi

PCM dizel motor hava emme akış kontrol sisteminde bir sorun tespit ettiğinde, P02FA kodunu belirler. Bu durumda, hava akışı izleme sistemindeki minimum/maksimum sensör konumunu durduran bir hata tespit edildiğinde kod ayarlanır.

Hata kodu P02FA – dizel emme hava akışı konum sensörü minimum/maksimum durdurma performansı

Dizel giriş hava akışı konum sensörü (DIAFPS) normalde gaz kelebeği gövdesine cıvatalanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) tarafından kontrol edilen motora giden sinyali değiştirerek gelen hava akışı miktarını izler.

Motor, hava akışını düzenleyen gaz kelebeği valfini açar ve kapatır.

PCM, kütle hava akışı sensörü olarak da bilinen dizel motor emme havası konum sensörüne bağlı olarak motora ne kadar temiz filtrelenmiş hava girdiğini bilir. Hava akışı kontrol sistemi etkinleştirildiğinde, PCM hava akışında bir değişiklik fark etmelidir.

Emme manifoldundan geçen hava hacmi, gaz kelebeği gövdesindeki emme havası valfi tarafından düzenlenir. Emme havası konum sensörü motor kontrol modülüne (PCM) dizel motor emme havası akış kontrol valfinin konumunu bildirir.

Dizel motorun giriş hava akışı kontrol sisteminde minimum/maksimum sensör konumunu durduran bir arıza tespit edildiğinde P02FA kodu ayarlanır. Bu, sistemin kendisinde mekanik hasara, elektrik arızasına veya elektrik devresi sorunlarına neden olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02FA hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Düşük rölanti hızı oluşabilir.
 3. Egzoz gazı devridaim sistemi çalışmıyor (EGR).
 4. Kurum birikintilerini yakmak için partikül filtresinin rejenerasyonu başarısız olur.
 5. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P02FA hatası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak her sorunda olduğu gibi çözülmesi önerilir. Çoğu durumda PCM, bu referans devresinde başka sensör yoksa elektriksel bir sorunu telafi edebilir.

Hata nedenleri

Kodu P02FA, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı dizel motor hava girişi konum sensörü.
 • Hasarlı veya aşınmış sensör konnektörü.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P02FA nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02FA’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P02FA kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar ortaya çıkarsa, dizel motor emme hava akışı konum sensörüne giden kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Dizel motor emme hava akışı konum sensörünü kontrol ve test edin, arızalıysa gerekirse değiştirin.
 5. Sebep arızalı bir PCM modülü ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P02FA hatasının tek hata olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerde herhangi bir sorun bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Kabloları ve giriş hava akışı konum sensörünü kontrol edin

Görünür bir kablo hasarı bulunmazsa, referans voltaj, toprak, direnç ve süreklilik testlerini yapmaya hazırlanın. PCM’ye zarar vermemek ve kısa devreyi önlemek için sensörü kablo demetinden ayırdığınızdan emin olun.

P02FA kodu geri gelirse, dizel motor emme hava akışı konum sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Motor kapalıyken, sensör elektrik konnektörünü ayırın.

Dijital voltmetrenin siyah ucunu giriş hava akış sensörü kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın. Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Üreticinin spesifikasyonlarını kontrol edin, voltmetre 5 volt okumalıdır. Olmazsa, sinyal veya toprak kablosunu not edin ve onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki kontrol başarılı olduğu halde P02FA hatası devam ediyorsa, sensörün kendisi arızalı olabilir. Ancak sensör değiştirilmeden önce arızalı bir PCM de göz ardı edilemez.

Yaptığınız işlemden emin değilseniz, yetkili bir teknisyenden yardım isteyin. Doğru montaj için PCM’nin belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02FA ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford (Focus, Kuga, Transit)
 • GMC

Arıza kodu P02FA ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P02EB, P02EC, P02ED.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin