Hata kodu P0322 – ateşleme/distribütör motor devri giriş devresi sinyal yok

Hata kodu P0322 “ateşleme/distribütör motor devri giriş devresi sinyal yok” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Ignition/Distributor Engine Speed Input (RPM) Circuit No Signal” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0322 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnostik Kod P0322 ateşleme distribütörü giriş devresinde bir sinyal sorununu gösterir. Bu kod aynı zamanda krank mili konum sensörü (CKP) ve eksantrik mili konum sensörü (CMP) hatası olarak da adlandırılır.

Hata kodu P0322 – ateşleme/distribütör motor devri giriş devresi sinyal yok

Krank mili konum sensörü (CKP) konum veya zamanlama bilgilerini şanzıman kontrol modülüne (PCM) iletir. Bu bilgi normalde motor devri için kullanılır. Eksantrik mili konum sensörü (CMP) de tam konumunu ve zamanlamasını PCM’ye bildirir.

Giriş sinyalleri şanzıman kontrol modülü tarafından krank mili ve eksantrik milinin hızını ve konumunu izlemek için kullanılır. Ayrıca, bu bilgi ateşleme avans açısını ve yakıt ayarlarını ayarlamak için kullanılır. Bu, motor yükündeki değişikliklere uyum sağlamak ve performansı artırmak için yapılır.

Bu iki devreden birinde eksik sinyal nedeniyle bir elektrik sorunu varsa, PCM P0322 hata kodunu ayarlayacaktır. Bu kod sadece elektrik devresinde bir arıza olarak kabul edilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0322 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Hız göstergesi veya takometre çalışmıyor veya arızalı.
 4. Motor iyi hızlanmıyor.
 5. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 6. Motor durur veya kötü çalışır.
 7. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 8. Artan yakıt tüketimi.

P0322 hatası oldukça ciddidir, çünkü bu hatanın devam etmesine neden olan koşullar motorda hasara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0322, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Krank mili konum sensörü arızalı.
 • Eksantrik mili konum sensörü arızalı.
 • Arızalı ateşleme distribütörü.
 • Arızalı motor devir sensörü.
 • Listelenen sensörlerdeki kablolarda veya konektörlerde açık veya kısa devre.
 • Düşük pil şarj seviyesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0322 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0322’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm hataları okuyun.
 2. Hataları silin ve P0322 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod tekrar görünürse, kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Krank mili ve eksantrik mili konum sensörü giriş devrelerini test edin, bir sorun varsa arızalı sensörü değiştirin.
 5. Motor devir sensörünü kontrol edin.
 6. Ateşleme distribütörünü inceleyin.
 7. Gerekirse PCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

OBD-II hata kodu P0322’de sorun giderirken, ateşleme distribütörü giriş devresiyle ilişkili bileşenler bulunmalıdır. Aracın üretim yılı, markası ve modeline bağlı olarak genellikle dört ana bileşen vardır.

Bu bileşenler motor kontrol modülü (ECM), krank mili ve eksantrik mili konum sensörleridir. Ayrıca, bazı araçlarda ateşleme distribütörü sensörü.

Tespit edildiğinde, konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanmış görünüp görünmediklerine veya oksidasyonu gösteren yeşil bir renk alıp almadıklarına dikkat edin. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Sensör denetimi

Krank mili konum sensörünü gözle kontrol edin. Kopuk kablo veya gevşek, hasarlı veya aşınmış elektrik konnektörü gibi belirgin kusurlar olup olmadığına bakın. Genel durumu değerlendirmek amacıyla çatlaklar ve diğer belirgin kusurlar açısından muhafazayı kontrol etmek için sensörü çıkarmak gerekebilir.

Eksantrik mili konum sensörünü belirgin kusurlar açısından gözle kontrol edin. Kopuk kablolar, gevşek elektrik bağlantıları ve korozyon olup olmadığını kontrol edin. Genel durumu değerlendirmek için eksantrik mili konum sensörünün de sökülmesi gerekebilir.

Bazı motorlarda ateşleme distribütörü sensörü bulunabilir ve bunun da gözle kontrol edilmesi gerekir. Arızalıysa, değiştirildikten sonra doğru çalışması için PCM ile kalibre edilmesi gerekebilir.

Tam bir kontrolden sonra hala P0322 kodu alıyorsanız, PCM arızalı olabilir. Ancak PCM’nin doğru çalışması için belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerektiğini unutmayın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0322 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4, A6, A8, Q7, TT)
 • Chery (Tiggo, Very)
 • Chevrolet
 • Ford
 • Geely
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Skoda (Fabia, Octavia, Rapid)
 • Volkswagen (Beetle, Caddy, Golf, Jetta, Passat, Polo, Sharan, Tiguan, Touareg, Transporter)

Arıza kodu P0322 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0321, P0688, P1128, P161A, P161D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin