Hata kodu P0347 – eksantrik mili konum sensörü “A” devresi düşük (Bank 2)

Hata kodu P0347 “eksantrik mili konum sensörü “A” devresi düşük (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Camshaft Position Sensor “A” Circuit Low (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0347 hatasının kodunun çözülmesi

Eksantrik mili konum sensörü, eksantrik mili hızını kaydetmek için motorda kullanılan elektronik bir cihazdır. Bu bilgi motor kontrol modülü (ECM) tarafından ateşleme ve yakıt enjeksiyonunu kontrol etmek için kullanılır.

Hata kodu P0347 – eksantrik mili konum sensörü

Eksantrik mili konum sensörü belirli bir silindiri tanımlamak için eksantrik milini izler ve pistonun konumunu belirler. Sensör sistemi, genellikle bir disk olan dönen bir parçadan ve gerçek sensör olan statik bir parçadan oluşur.

Motor çalışırken, dişlerin yüksek ve alçak kısımları sensör ile boşluğun değişmesine neden olur. Boşluktaki bir değişiklik manyetik alanda bir değişikliğe neden olur. Manyetik alandaki bir değişiklik sensör üzerindeki voltajda bir değişikliğe neden olur.

Krank mili konum sensörü (POS) sistemi arızalandığında. Eksantrik mili konum sensörü motor parçalarının farklı şekilde kontrol edilmesini sağlar. Silindir tanımlama sinyallerini senkronize ederek.

Otomotiv arıza kodu P0347, eksantrik mili konum sensörü (CPS) ile ilgili birkaç yaygın arıza kodundan biridir. Bu, sensör sinyalinin çok düşük olduğu veya yeterince güçlü olmadığı anlamına gelir, bu nedenle yorumlanması zordur.

P0347 “A” Bank 2 sensörünü ifade eder. Bank 2, silindir 1’i içermeyen motor tarafıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0347 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor gücü kaybı.
 3. Motor silindirlerinde ateşleme atlamaları meydana gelebilir. Araç motoru da düzensiz çalışabilir.
 4. Devirlerde kayma ve rölantide durma girişimleri.
 5. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 6. Artan yakıt tüketimi.

Aracın P0347 arıza koduyla sürülmesi muhtemeldir. Ancak, çalıştırmak zor olabilir ve güç kaybı ve motor dengesizliği olabilir. Bu kod bulunursa, diğer motor bileşenlerine zarar gelmesini önlemek için arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0347, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Eksantrik mili konum sensörünün kablo demeti kopmuş veya kısa devre yapmış.
 • Sensör ile ECM arasındaki elektrik bağlantısı kötü olabilir.
 • Eksantrik mili konum sensörü arızalı.
 • Düşük pil şarj seviyesi.
 • Arızalı marş motoru.

Bazı modellerde düşük akü voltajı veya zayıf marş motoru eksantrik mili konum sensörü kodu P0347’nin etkinleşmesine neden olabilir.

Arıza kodu P0347 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0347’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini inceleyin, korozyon, gevşek bağlantılar veya aşınmış yalıtım olup olmadığına bakın.
 2. Eksantrik mili sensörü üzerindeki konnektörü kontrol edin. Konnektörde korozyon ve kusur olup olmadığına bakın. Bağlantıya dielektrik gres sürün.
 3. Eksantrik mili konum sensörünü değiştirin.
 4. Akünün durumunu test edin. Düşük akü şarjı bir kodun ayarlanmasına neden olabilir.
 5. Marş motorunda zayıf geri tepmeye işaret eden aşırı çekiş olup olmadığını kontrol edin.

Genellikle sensörün değiştirilmesi P0347 hata kodunu düzeltir, ancak bu şart değildir. Bu nedenle, tüm öğelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılacak ilk şey, bir OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm arıza kodlarını okumaktır. Başka bir arıza yoksa, sorunu çözmeye devam edin.

Kablolar, konektörler ve sistemin diğer elektrikli bileşenleri kontrol edilmelidir. Herhangi bir arıza bulunursa, bunları onarın. Bundan sonra, hata kodlarını PCM belleğinden tekrar silin ve sistemi yeniden kontrol edin.

Hata kodu tekrar görünürse, akü şarjını kontrol edin ve marş motorunu inceleyin. Arızayı düzeltin, sonra PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P0347 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için sistemi tekrar kontrol edin.

Bu prosedür, onarımlar yapıldıktan sonra her seferinde gerçekleştirilmelidir. Bu, sorunun çözülüp çözülmediğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Eksantrik mili sensörünün kendisini kontrol edin, gerekirse değiştirin. Çoğu durumda, bu adımlar aracınızdaki sorunu çözecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0347 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Buick (Century)
 • Cadillac (SRX)
 • Chery (Tiggo)
 • Chevrolet (Lacetti)
 • Ford (F-150)
 • Mercedes-Benz
 • Porsche
 • Toyota
 • Volkswagen (Touareg)

Arıza kodu P0347 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0335, P0342, P0349, P0441.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin