Hata kodu P0355 – ateşleme bobini “E” primer/sekonder devre arızası

Hata kodu P0355 “ateşleme bobini “E” primer/sekonder devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Ignition Coil “E” Primary/Secondary Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0355 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0355 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0355 – ateşleme bobini

COP ateşleme sistemi (buji üzerindeki bobin) çoğu modern motorda kullanılmaktadır. Her silindir için PCM (Powertrain Control Module) tarafından kontrol edilen ayrı bir bobin vardır.

Bu, bobini doğrudan bujinin üzerine yerleştirerek buji tellerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Her bobine iki kablo tahsis edilmiştir. Birincisi, genellikle güç dağıtım merkezinden gelen güç kaynağıdır. Diğer kablo PCM’den gelen bobin sürücü devresidir.

PCM bobini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu devreyi topraklar/bağlantısını keser. Bobin sürücü devresi PCM tarafından arızalar için izlenir.

Bobin sürücü devresi numarası 5’te bir açık veya kısa devre tespit edilirse, P0355 hatası oluşabilir. Ayrıca, araca bağlı olarak, PCM silindir yakıt enjektörünü de açabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0355 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanar.
 2. Sarsıntılı, sarsıntılı motor çalışması
 3. Dengesiz çalışma, rölantideyken ateşleme atlıyor.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Güç kaybı.

P0355 hatası oldukça ciddi olarak kabul edilir, çünkü uzun süre göz ardı edilirse ciddi motor hasarı meydana gelebilir. Bu kod bulunursa, arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0355, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Ateşleme bobini kablo demetinde bir kısa devre veya açık devre.
 • Ateşleme bobini kablo demetinde zayıf elektrik bağlantısı veya açık devre.
 • Ateşleme bobinine giden kablolar ve konektörler arızalı olabilir. Başka bir bileşende aşınma veya sürtünme gibi bir özellik olabilir.
 • Ateşleme bobini arızalı.
 • Motor kontrol modülü (ECM) arızalı.

Arıza kodu P0355 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0355’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bobin konnektöründeki elektrik bağlantısının doğru olup olmadığını kontrol edin.
 2. Bir motor arızası varsa, motoru kapatın ve 5 numaralı bobinle ilgili kabloları ayırın. Ardından kablolar sökülmüş halde motoru çalıştırın ve bir voltmetre kullanın. 5-20Hz aralığını göstermelidir, bu aralık mevcut değilse ateşleme bobinini değiştirin.
 3. Ateşleme bobini devresinde PCM’den sinyal gelmiyorsa, bobini ayırın ve ateşleme bobini konnektöründeki devre sürücülerini kontrol edin. Belirgin voltaj kısa devre olduğunu gösterir. Yerini tespit etmeniz ve gerekli onarımları yapmanız gerekir.
 4. Sürücü devresinde voltaj yoksa, konnektörü PCM’den çıkartın. Ve şanzıman kontrol modülü (PCM) ile bobin arasındaki sürücü devresinin sürekliliğini kontrol edin. Açık devre yoksa, bu bir toprak arızası olduğunu gösterir. Sorunu çözün.
 5. Bir kırılma varsa, toprak ile ateşleme bobini konnektörü arasındaki direnci kontrol edin. Sonuç sonsuz direnç olmalıdır. Değilse, bobin sürücü devresindeki toprak arızasını giderin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0355 arızasının diyagnozuna başlarken, 5 numaralı bobindeki ve kablo demeti boyunca PCM’ye giden kabloları hareket ettirmeyi ve test etmeyi deneyin. Kablo demetinin değiştirilmesi ateşleme atlamalarına neden oluyorsa, kablo demetindeki sorunu giderin. Bobin konnektöründeki kontağın sağlam olduğunu kontrol edin. Tel demetinin herhangi bir şeye sürtünmediğini kontrol edin. Gerekirse onarın.

Motor o anda arızalıysa, motoru durdurun ve 5 no’lu bobin kablo demeti soketini çıkarın. Ardından motoru çalıştırın ve 5 no’lu bobindeki sürücü sinyalini kontrol edin.

AC Hertz ölçeğinde bir voltmetre kullanın. Sürücünün çalıştığını gösteren 5 ila 20Hz aralığında bir okuma olup olmadığına bakın. Okunan değer farklıysa, 5 numaralı ateşleme bobinini değiştirin.

Ateşleme bobini sürücü devresinde PCM’den frekans sinyali gelmiyorsa, bobini ayırın. Ateşleme bobini konnektöründeki sürücü devresindeki DC voltajını kontrol edin. Bu uçta önemli bir voltaj varsa, bir yerde kısa devre var demektir. Kısa devrenin yerini belirleyin ve düzeltin.

Sürücü devresinde voltaj yoksa, kontağı kapatın. PCM konnektörünü ayırın ve PCM ile bobin arasındaki sürekliliği kontrol edin. Süreklilik yoksa, devre kopukluğunu veya kısa devreyi onarın.

Açık devre mevcutsa, toprak ile ateşleme bobini konnektörü arasındaki direnci kontrol edin. Direnç sonsuz olmalıdır. Diğer okumalar kısa devre olduğunu gösterir, bobin sürücü devresindeki toprağa kısa devreyi giderin.

Motorun ateşlemeyi atladığını tespit ederseniz, bobin doğru şekilde çalışır ancak P0355 kodu kalıcı olarak görünür. PCM bobin izleme sisteminin arızalı olma olasılığı vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0355 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford (F-150)
 • Jaguar
 • Lexus (RX350)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Opel
 • Toyota (Camry, Highlander)

Arıza kodu P0355 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0102, P0113, P0300, P0303, P0305, P0306, P0307, P0351, P0353, P0354, P0356, P1289, P1406, P2106, P2196, P2198, C1201, C1202.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin