Hata kodu P0419 – sekonder hava enjeksiyon sistemi rölesi “B” devresi arızası

Hata kodu P0419 “sekonder hava enjeksiyon sistemi rölesi “B” devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Secondary Air Injection (SAI) System Relay “B” Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0419 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P0419 emisyon sistemi ile ilgilidir. HAVA pompası, emisyonları azaltmak için havayı egzoza yönlendirir. Dış havayı alır ve iki adet tek yönlü geri dönüşsüz valf aracılığıyla her bir egzoz çıkış grubuna pompalar.

Hata kodu P0419 – sekonder hava enjeksiyon sistemi rölesi

Kaydedilen bir kod, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ikincil hava enjeksiyonu (SAI) röle devresinde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Sistemde birden fazla röle varsa ‘B’ belirli bir röleyi gösterir.

Sistemin amacı soğuk çalıştırma sırasında atmosferik havayı egzoz sistemine zorlamaktır.

Bu, egzoz gazı akışındaki yanmamış veya kısmen yanmış hidrokarbon moleküllerinin yanmasına yardımcı olur. Bu, motor yüksek oranda zenginleştirilmiş yakıt-hava karışımıyla çalışırken soğuk çalıştırma sırasında eksik yanmadan kaynaklanır.

İkincil hava sistemleri genellikle türbin şeklinde yüksek kapasiteli bir hava pompası, pompa motorunun çalıştırılmasını ve kapatılmasını kontrol eden bir röleden oluşur. Ayrıca hava akışını kontrol etmek için bir solenoid ve bir çek valf. Ayrıca, ilgili uygulama için uygun olan çeşitli hortumlar ve kanallar da mevcuttur.

Elektrikli pompalarla donatılmış araçlarda PCM, SAI basınç sensörlerini izler ve gerektiğinde pompayı çalıştırır. Sistem rölesi, akü voltajını sigorta paneli veya eriyebilir bağlantı üzerinden SAI pompasına iletmek için kullanılır.

PCM, SAI röle devresinden bir arıza meydana geldiğini gösteren bir voltaj girişi tespit ederse. P0419 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0419 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı Avrupa araçlarında kirlenme kontrol lambası yanacaktır.
 3. SAI pompası etkinleştirilmemiştir.
 4. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Bu kodun ciddiyeti yüksek değildir, ancak aracın bir emisyon testinden geçmesi olası değildir. Çünkü P0419 hatası görüntülendiğinde emisyonlar artacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0419, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı SAI sekonder hava pompası rölesi.
 • Arızalı SAI pompası.
 • Pompa ve motorda nem.
 • Kötü bağlantılar veya hasarlı kablolar nedeniyle SAI sistemine açık veya kesintili güç beslemesi.
 • Atmış SAI sistemi sigortası.

Arıza kodu P0419 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0419’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın diyagnostik konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. P0419 kodunun teşhisine devam etmeden önce mevcut olabilecek diğer hataları ortadan kaldırın.
 3. SAI sistemi ile ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. SAI sekonder hava pompası rölesini kontrol edin.
 6. İkincil hava pompası direncini test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0419 kodu, soğuk çalıştırma sırasında egzoz sistemindeki fazla hidrokarbonları yakacak dış hava olmadığında ayarlanır. Bu, ön oksijen sensöründeki voltajın ayarlanan seviyeye düşmemesine neden olur.

Diyagnoz prosedürü motorun soğuk olmasını, ideal olarak aracın en az 10-12 saat hareketsiz kalmasını gerektirir. Bundan sonra, diyagnoz aleti bağlanmalı ve motor çalıştırılmalıdır.

Ön oksijen sensöründeki voltaj yaklaşık 5-10 saniye sonra 0,125 voltun altına düşmelidir. Gerilim bu değere düşmezse sekonder hava sisteminde bir arıza olduğu doğrulanacaktır.

Voltaj 0,125 volta düşmezse, ancak hava pompasının çalıştığını duyabiliyorsanız, tüm hortumlarda, hava hatlarında, valflerde ve solenoidlerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca tüm hortumları, kanalları ve valfleri karbon birikmesi veya diğer tıkanıklıklar gibi engellere karşı kontrol etmeyi unutmayın.

Hava pompası çalışmazsa, ilgili tüm sigortaları, röleleri, kabloları ve pompa motorunu süreklilik açısından kontrol edin. Gerekirse arızalı bileşenleri değiştirin veya onarın.

Tüm kontroller yapılmasına rağmen P0419 arızası devam ediyorsa, egzoz manifoldunun veya silindir kapağının sökülmesi gerekebilir. Kirlenmeyi temizlemek için sistem portlarına erişim sağlamak.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0419 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW (328i)
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Lexus (LX570)
 • Toyota (Sequoia, Tundra)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0419 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0410, P0411, P0412, P0413, P0414, P0415, P0416, P0417, P0418, P041F, P044F, P0491, P0492.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin