Hata kodu P041C – egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü “B” devresi düşük

Hata kodu P041C “egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü “B” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) Temperature Sensor “B” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P041C hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P041C hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P041C – egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü

EGR egzoz gazı devridaiminden sorumludur. Aracın egzoz emisyon sisteminin bir parçasıdır. Sıcaklığı, yanma basıncını düşürmek ve ayrıca azot oksitleri kontrol etmek için kullanılır.

Egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörünün işlevi devridaim sistemindeki sıcaklığı kontrol etmektir. Ve egzoz gazı devridaim valfini kullanarak akışı uygun şekilde düzenleyin. Geleneksel sıcaklığa duyarlı direnç tipi bir sensörden oluşur.

OBD-II diyagnostik aleti P041C ve ilgili kodların aktif olduğunu gösterebilir. ECM, EGR sıcaklık sensörü devresinde düşük bir seviye tespit ettiğinde.

Kontrolör tarafından bir egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü sorunu tespit edilir. Bu, egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü ‘B’ devresinde düşük bir elektrik değeri tespit edildiğinde meydana gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P041C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Artan motor gürültüsü ve ayrıca bir çınlama ve tıkırtı sesi olabilir.
 3. Egzozdaki kirletici emisyonlarının artması.
 4. Aşırı egzoz kokusu.
 5. Başka belirtiler de olabilir.

Teknik olarak P041C hatası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak çevresel açıdan emisyonlarda önemli bir artış söz konusudur. Ancak, herhangi bir hata daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden sorunu düzeltmek gerekir.

Hata nedenleri

Kodu P041C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörü arızalı.
 • Egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü contasında sızıntı.
 • Sensörün takılı olduğu egzoz borusunda çatlak veya sızıntı.
 • Kablo demeti veya sensör hasar görmüş olabilir.
 • Kablolar açık veya kısa devre yapmış.
 • Hasarlı konektör.
 • Kontrol modülü ile aralıklı iletişim.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir ECM modülüdür.

Arıza kodu P041C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P041C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. EGR’nin yanı sıra sensörü de hasar açısından inceleyin.
 2. Tortuları gidermek için egzoz gazı devridaim valfini ve boruyu temizleyin.
 3. Contadan bir sızıntı tespit edilirse, contayı değiştirin.
 4. Kablo demetinin ve konektörlerin bütünlüğünü kontrol edin ve gerekirse sorunu onarın.
 5. ECM modülünü ve iletişimini test edin.

P041C hata kodunu düzeltirken, insanlar genellikle sadece egzoz gazı devridaim valfini değiştirirler. Ancak bundan sonra OBD hatasını tekrar alırlar. Egzoz gazı devridaim valfi her zaman suçlu değildir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Önce tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. Ardından hata kodlarını silin ve aracı test sürüşüne çıkarın. P041C hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için.

Ardından sensörü ve çevresindeki EGR sistemini gözle inceleyerek herhangi bir egzoz kaçağı olup olmadığına bakın. Ayrıca sensörü ve sensöre giden kablo demetini de kontrol edin. Yüksek sıcaklıklar plastik ve kauçuk yalıtımlı kablolara zarar verebilir, bu nedenle bunları dikkatlice kontrol edin.

Siyah kurum egzoz kaçağına işaret edebilir, bu nedenle bağlantıları dikkatle inceleyin.

Sensörü ve EGR sistemini kontrol edin

Birçok egzoz gazı devridaim problemi egzozdaki kurum birikiminden kaynaklanır. Bu nedenle EGR sistemini veya en azından sıcaklık sensörünü temizlemek faydalı olabilir.

Sensörü çıkardıktan sonra, kurumu etkili bir şekilde emmek için karbüratör temizleyici veya benzer bir ürün kullanın. Aşırı birikmiş kurumları temizlemek için metal bir fırça kullanın. Temiz bir sensörü yeniden takarken, sıkışmayı önlemek için dişlere sıkışma önleyici bir bileşik uyguladığınızdan emin olun.

Gerçek elektrik değerlerini üreticinin istediği değerlere göre ölçerek sensörün bütünlüğünü kontrol edin. Bunu bir multimetre ile yapın ve üreticinin temas testi prosedürlerini izleyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P041C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen

Arıza kodu P041C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P041A, P041B, P041D, P041E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin