Hata kodu P0431 – isınma katalizörü verimliliği eşiğin altında (Bank 2)

Hata kodu P0431 “isınma katalizörü verimliliği eşiğin altında (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Warm Up Catalyst Efficiency Below Threshold (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0431 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0431 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0431 – isınma katalizörü verimliliği eşiğin altında (Bank 2)

Katalitik konvertör, egzoz sisteminin susturucuya benzeyen bir parçasıdır. Bununla birlikte, çalışması bir susturucudan önemli ölçüde farklıdır. Katalitik konvertörün görevi egzoz emisyonlarını azaltmaktır.

Ön ve arka taraftaki katalitik konvertöre bir oksijen sensörü takılmıştır. Araç ısındığında ve kapalı devre modunda çalışırken. Öndeki oksijen sensörü O₂ değeri salınım yapmalıdır. Oksijen sensörünün arkasındaki O₂ değeri makul ölçüde sabit olmalıdır.

Normalde, iki sensörün okumaları egzoz gazlarında aynı oksijen konsantrasyonunu yansıtıyorsa P0431 kodu ayarlanır ve kontrol motoru ışığı (Check Engine) yanar. Oksijen sensörleri O₂, lambda probları olarak da adlandırılır. Bir hata, katalitik konvertörün olması gerektiği kadar verimli çalışmadığını gösterir (teknik özelliklere göre).

Katalitik konvertörler normalde ‘aşınma ve yıpranma’ tipi bir ürün değildir, yani periyodik olarak değiştirilmeleri gerekir. Başarısız olurlarsa, başarısız olmalarına neden olan spesifik nedeni aramanız gerekir.

Birçok nüans, O₂ sensörlerinin veya katalitik konvertörlerin arızalanmasına neden olabilir. Parçaları değiştirmeden önce, tüm sorunların giderildiğinden emin olun. Aksi takdirde tekrar oluşabilirler.

OBD-2 tarayıcı ile diğer arızaları kontrol edin ve P0431 arızasının nedeni olabileceğinden bunları düzeltin. Aracınızın yağ yakmadığından ve başka bir sorunu olmadığından emin olun.

Mavi duman, yanma odasında yağ olduğu anlamına gelir. Beyaz, su veya antifrizdir. Gri veya siyah, doymuş bir karışım anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0431 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Devirlerde kayma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 5. Motor gücünde azalma.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Bazen arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Herhangi bir belirti yoksa hatanın orta düzeyde olduğu kabul edilir. Ancak belirtiler mevcutsa, P0431 hatasının nedeni mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir. Dikkate alınmaması katalitik konvertörde ciddi hasara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0431, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kurşunsuz yakıtın gerekli olduğu yerlerde etillenmiş yakıt kullanılmıştır (olası değildir).
 • Hasarlı veya arızalı oksijen sensörü (O₂).
 • Hasarlı veya yanlış bağlanmış oksijen sensörü kablo demeti (HO₂S).
 • Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü düzgün çalışmıyor.
 • Hasarlı veya sızıntı yapan egzoz manifoldu, katalitik konvertör, susturucu, egzoz borusu.
 • Arızalı veya kötü çalışan katalitik konvertör (muhtemelen).
 • Gecikmeli ateşleme zamanlaması.
 • Katalitik konvertörün ön ve arkasındaki oksijen sensörleri çok benzer değerler bildiriyor.
 • Sızdıran yakıt enjektörü veya yüksek yakıt basıncı.
 • Silindir teklemesi.
 • Petrol ürünleri ile kirlenme.

Arıza kodu P0431 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0431’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile aracın PCM belleğinde kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Katalitik konvertörün arkasında (egzoz çıkışında) bulunan oksijen sensörü O₂’nin çalışmasını kontrol edin. Bu sensörün voltaj değeri sabit olmalıdır.
 3. P0431 koduna neden olabilecek diğer arıza kodlarını teşhis edin.
 4. Motor silindiri ateşleme zamanlaması ve yakıt sistemi arızalarını giderin.
 5. Katalitik konvertörün arkasına (egzoz çıkışına) monte edilmiş oksijen sensöründe aşınma ve hasar olup olmadığını kontrol edin.
 6. Oksijen sensörünü kontrol etmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 7. Arızalı katalitik konvertörü değiştirin ve gerekirse PCM yazılımını güncelleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka bir hata yoksa, P0431 arıza kodunu silin ve kısa bir test sürüşü yapın. PCM’nin kapalı döngü moduna geçmesine izin vermek için, sistemi tekrar tarayın ve kodun geri gelip gelmediğine bakın.

Kod bulunursa, düzgün çalıştıklarından emin olmak için oksijen sensörlerini kontrol edin. Görüntülenen çıkış sinyallerini kılavuzda belirtilen değerlerle karşılaştırın.

Dönüştürücünün girişindeki ve ardından çıkışındaki sıcaklık değerini okuyun. Giriş ve çıkış sıcaklıkları arasındaki fark yaklaşık 37°C olmalıdır. Sıcaklık farkı 93°C’ye yaklaşırsa veya 260°C’ye ulaşırsa. Katalitik konvertör muhtemelen hasar görmüştür.

Ön oksijen sensörünü çıkarın ve bunun yerine egzoz sistemine bir basınç göstergesi vidalayın. Motoru çalıştırın ve egzoz gazlarının geri basıncını gözlemleyerek rölanti devrinde çalıştırın. Okunan değeri kılavuzda belirtilen izin verilen maksimum değerle karşılaştırın. Aynı işlemi alt sensör için de yapın.

Aşırı katalitik konvertör sıcaklıkları tespit edilmezse ve egzoz geri basıncı izin verilen sınırlar dahilindeyse. Konvertörün uzun süreli kullanım nedeniyle arızalandığı neredeyse kesindir.

Katalitik konvertörün değiştirilmesi ekipman ve beceri gerektirir. Bu nedenle, arızalı bir katalitik konvertör teşhis edilirse. En iyi seçenek, aracı uzman bir servise götürmektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0431 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A6)
 • Hyundai
 • Jeep (Wrangler)
 • Kia (Sedona)
 • Mazda (6, Millenia)
 • Mitsubishi (Endeavor, Grandis, Montero, Outlander, Pajero)
 • Porsche (Cayenne, Cayman)
 • Toyota
 • Volkswagen (Passat)
 • MAZ

Arıza kodu P0431 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0122, P0171, P0174, P0300, P0304, P0421.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin