Hata kodu P043F – evaporatif emisyon sistemi kaçak tespiti referans orifis yüksek akış

Hata kodu P043F “evaporatif emisyon sistemi kaçak tespiti referans orifis yüksek akış” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Evaporative Emission (EVAP) System Leak Detection Reference Orifice High Flow” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P043F hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P043F hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P043F – evaporatif emisyon sistemi kaçak tespiti referans orifis yüksek akış

Bu kod PCM’nin yakıt buharı tutma sistemi (EVAP) test portu veya diyaframında bir uyumsuzluk tespit ettiğini gösterir. Bu durumda, hata yüksek bir akış hızını gösterir.

EVAP, yakıt buharının aracın yakıt sisteminden kaçmasını önler. Yakıt buharı hortumlar aracılığıyla depolanmak üzere bir karbon kutusuna yönlendirilir. Daha sonra, motor çalışırken bir boşaltma kontrol valfi açılarak yakıt buharının vakum altında içeri çekilmesine izin verir.

Bazı EVAP sistemlerinde, sistemi basınçlandırmak için bir elektronik kaçak tespit pompası kullanılır. Bu nedenle sistem sızıntı veya akış açısından kontrol edilebilir.

Sızıntı tespit referans delikleri EVAP sistemi boyunca tek bir noktaya veya birkaç noktaya yerleştirilebilir. Sızıntı tespit delikleri genellikle doğrusaldır, böylece pompa etkinleştirildiğinde akış doğru bir şekilde ölçülebilir.

PCM sistemin doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek için referans orifis ile birlikte EVAP basınç ve akış sensörlerinden gelen giriş sinyallerini kullanır.

EVAP sızıntı tespit referans deliği genellikle küçüktür, bir filtre veya EVAP hattının sadece bir bölümü bulunur. EVAP basınç veya akış sensörünün doğru bir örnek alabilmesi için akışı kısıtlar.

PCM, EVAP sızıntı tespit referans deliği vasıtasıyla yüksek akış durumu tespit ederse, P043F kodu kaydedilecektir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P043F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki Motoru kontrol et ışığının etkinleştirilmesi.
 2. Buhar emisyonlarından kaynaklanan olası algılanabilir yakıt kokusu.

P043F gibi EVAP sızıntı tespit kodları yalnızca yakıt buharı emisyon kontrol sistemiyle ilgilidir ve ciddi olarak sınıflandırılamaz.

Hata nedenleri

Kodu P043F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • EVAP basınç sensörü arızalı.
 • Hasarlı EVAP hattı.
 • Hasarlı veya tıkalı EVAP sistemi sızıntı tespit portu.
 • Karbon element veya kanister hasar görmüş.
 • Arızalı havalandırma veya boşaltma kontrol solenoidi.
 • Arızalı kaçak tespit pompası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P043F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P043F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hasarlı EVAP hatlarını onarın.
 2. EVAP basınç sensörüne giden açık veya kısa devre voltaj besleme devresini onarın.
 3. PCM’ye giden devreyi onarın.
 4. Konektörü onarın veya temizleyin.
 5. EVAP basınç sensörünü değiştirin.
 6. EVAP hattındaki tıkanıklığı onarın veya giderin.
 7. Durum gerektiriyorsa PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm EVAP hortumlarının doğru bağlandığını ve iyi durumda olduğunu kontrol edin. Kablo demetlerinde yıpranma veya yanlış yönlendirme nedeniyle belirgin hasar olup olmadığını kontrol edin. Elektrik konnektörlerini korozyon açısından inceleyin, pimler düz ve doğru takılmış olmalıdır.

Temiz havanın kanistere girdiği egzoz hortumunun tıkalı, tıkanmış veya ezilmiş olmadığını kontrol edin. Tahliye döngüsü sırasında yetersiz hava çekilirse, bu arıza kodunun etkinleşmesine neden olabilir.

Görsel Denetim

P043F kodu genel bir arıza kodu olduğundan, genellikle hasarlı veya aşınmış kablo tesisatıyla ilgili olabilir. Ayrıca arızalı veya bağlantısı kesilmiş bir sensör.

EVAP kabını aracın altında bulun. Yakıt deposuna bağlı olabilir veya yakıt pompasına giden hortumlar tarafından ondan ayrılabilir. EVAP kontrol sistemi basınç sensörü konnektörünün tamamen takılmış ve sabitlenmiş olduğunu kontrol edin.

Konektörde korozyon kontrolü yapın, sensörü ayırın ve terminal pimlerini inceleyin. Temiz ve nemsiz olduklarından emin olmak için. Kabloların yalıtımında herhangi bir yırtık, şişme olup olmadığını belirlemek için sensörden gelen kabloları kontrol edin. Bu da telin içinde korozyon olduğunu gösterebilir.

Sensördeki voltajı kontrol edin

Test ucunda 5 volt olup olmadığını ve toprak devresinin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Voltajı belirlemek için sensör sinyal kablosunu bir multimetre ile kontrol edin, yaklaşık 3 volt olmalıdır.

EVAP basınç sensörüne bağlı hortumu sökün ve multimetredeki voltaj değişikliklerini izleyerek bir vakum ölçer kullanarak bir vakum oluşturun. Vakum uygulandığında voltaj değişiyorsa sensör çalışıyor demektir. Voltaj değişmezse sensör arızalıdır.

Bir sorun olup olmadığını belirlemek için bir kıpırdatma testi yapın. Kabloları sallayarak veya sıkarak, voltajın dalgalanıp dalgalanmadığını görmek için multimetredeki okumayı izleyin. Kablonun bir bölümünü çevirdiğinizde voltaj aniden yükseliyor veya düşüyorsa, muhtemelen onarılması gereken bir kopukluk vardır.

Sallama testinin başarısız olması durumunda, EVAP basınç sensörünü ayırın ve voltajı kontrol edin. Sensör çıkarıldığında voltaj yüksek kalmaya devam ederse, kablo demetinde kısa devre yapmış sinyal kablosu olup olmadığını kontrol edin.

Referans voltajı ve toprak okuması doğruysa, sorun muhtemelen arızalı bir EVAP basınç sensörüdür. Bu nedenle, P043F hatasını düzeltmek için değiştirilmesi gerekecektir.

Bazen sensör bağlantısı kesildiğinde yüksek voltaj kaybolur, topraklama devresi iyidir ve referans voltajı doğrudur. Bu EVAP tahliye hortumunun tıkalı olduğunu gösterir. Hortumu boşaltma valfinden ayırın ve basınçlı hava ile üfleyin. Tıkanıklık giderilemiyorsa hortumu değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P043F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Hyundai
 • Lexus
 • Pontiac
 • Scion
 • Toyota (Camry, Corolla, RAV4, Tundra)
 • Volkswagen (Jetta, Passat)
 • Volvo (XC90)

Arıza kodu P043F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P043E, P0456, P2401, P2402, P2419.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin