Hata kodu P0531 – A/C soğutucu basınç sensörü “A” devresi aralığı/performansı

Hata kodu P0531 “A/C soğutucu basınç sensörü “A” devresi aralığı/performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “A/C Refrigerant Pressure Sensor “A” Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0531 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II hata kodu P0531, klima sistemi soğutucu akışkan basınç sensörü devresinin çalışma aralığında bir uyumsuzluk olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) bir veya daha fazla klima sistemi basınç sensörü devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0531 – A/C soğutucu basınç sensörü

Klima sisteminin verimli çalışabilmesi için doğru ağırlıkta soğutucu akışkan ile doldurulması gerekir. Bu sadece soğuk hava üreten mekanizmayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sistem boyunca bir miktar yağlama yağının dağıtılmasına da hizmet eder.

Tamamen işlevsel bir klima sisteminde, farklı parçalar her zaman farklı basınçlarda çalışır. Basınç sensörlerinin görevi, kontrol modüllerine sistemin farklı bölümlerinde sürekli olarak muhafaza edilen basınç hakkında giriş verileri sağlamaktır.

Ayrıca, klima sistemindeki basınç sensörleri de güvenlik cihazları olarak görev yapar. Örneğin, sistem basıncı düşükse, ilgili kontrol modülü kompresör kavramasını devre dışı bırakacaktır.

Bu, tüm klima sisteminin devre dışı bırakıldığı ve sorun giderilene kadar devre dışı kalacağı anlamına gelir. İlgili kontrol modülü de P0531 kodunu ayarlar ve bir uyarı ışığı yakabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0531 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Klima sisteminin sınırlı kullanımı.
 3. Klima kompresörü gerektiği zaman çalışmıyor.
 4. Kararsız fan havası besleme sıcaklığı.

P0531 hatasının ciddiyet seviyesi düşüktür, güvenliği etkilemez, sadece sürüş sırasında konforu etkiler. Araç sürüşe devam edebilecektir, ancak konforun yeniden kazanılması için düzeltilmesi gerekir.

Hata nedenleri

Kodu P0531, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı klima soğutucu basınç sensörü.
 • Kırık, hasarlı veya aşınmış kablo demeti.
 • Konnektörde veya kontaklarında sorun var.
 • Klima sisteminde düşük basınç.
 • Sistemde aşırı basınç.
 • Elektronik iklim kontrolü (ECC) arızası.
 • Klima kontrol ünitesinde arıza.

Arıza kodu P0531 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0531’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Soğutucu akışkan seviyesinin normal olup olmadığını kontrol edin.
 2. Klima ünitesinin soğutucu akışkan basınç sensörünü kontrol edin.
 3. Kablolarda ve bağlantı terminallerinde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Hata devam ederse, klima kontrol ünitesini kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0531 hatası oluşursa, ilk adım sistemde soğutucu akışkan olup olmadığını kontrol etmektir. Sistemde basınç yoksa, bir yerde sızıntı olabilir veya sadece bitmiş olabilir.

Bu durumda, bir sızıntı olup olmadığına bakmak veya ilave yapmak için uzman bir atölyeye başvurmanız tavsiye edilir. Bu adımlardan sonra hata devam ederse, daha fazla sorun giderme işlemi başlatılabilir.

Kabloları ve sensörü kontrol edin

İlgili tüm kabloların ve konektörlerin kapsamlı bir görsel incelemesini yapın. Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo ve konektörler olup olmadığına bakın. Gerekirse, böyle bir hasar bulunursa onarın.

Kablo demetinde gözle görülür bir hasar yoksa, ilgili tüm kablo demetlerinin referans voltajını, sürekliliğini ve direncini kontrol edin. Aynı zamanda, direnç testi sırasında hasar görmemeleri için kabloları kontrol modüllerinden ayırın.

Basınç sensörleri kontrol devrelerinin bir parçasıdır ve bu nedenle P0531 hatasının nedenini belirlemek için de kontrol edilmelidir. Sensörlerin iç direncine özellikle dikkat edin, çünkü bu değer genel durumlarının bir göstergesidir.

Arızalı bir basınç sensörü tespit edilirse, bunu kendinizin söküp değiştirmesi tavsiye edilmez. Sistemde herhangi bir soğutucu akışkan varsa, atmosfere kaçacaktır, bu nedenle bir uzman çağırmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0531 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Alfa Romeo
 • Chevrolet (Volt)
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai
 • Nissan
 • Renault
 • Toyota
 • Volvo (V70, XC90)

Arıza kodu P0531 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0530, P0532, P0533.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin