Hata kodu P061D – dahili kontrol modülü motor hava kütlesi performansı

Hata kodu P061D “dahili kontrol modülü motor hava kütlesi performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Engine Air Mass Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P061D hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P061D, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) kütle akış kontrol sisteminde dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P061D – dahili kontrol modülü motor hava kütlesi performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendini kontrol işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Motor devri girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine kontrol edilir ve sürekli izlenir.

Motor kütle akış hızı, MAF sensöründen gelen giriş sinyalleri kullanılarak PCM tarafından izlenir. İstenen motor kütle akış hızı (MAF) değeri PCM’ye programlanır.

Gerçek motor kütle akış hızı, MAF sensörünün yanı sıra gaz kelebeği konum sensöründen (TPS) gelen girdiler kullanılarak hesaplanır. İstenen motor hava kütlesi akış hızı daha sonra gerçek değerle karşılaştırılır.

İstenen ve gerçek motor kütle akış hızını karşılaştırdıktan sonra PCM yakıt beslemesinde ve ateşleme zamanlamasında gerekli ayarlamaları yapar.

Kontak açıldığında ve PCM’ye enerji verildiğinde, dahili kontrolör işlemlerinin çok sayıda kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM istenen kütle akış hızı ile gerçek kütle akış hızı arasında bir tutarsızlık tespit ederse, bu dahili bir işlemci hatası olduğunu gösterir. Ardından P061D kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P061D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor tekleme kodları mevcut olabilir.
 3. Hızlanma sırasında yavaşlama veya durma.
 4. Motorda ateşleme atlıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Modül işlemci arızası dahili olarak kontrol edildiğinde ciddi bir kod olarak kategorize edilmelidir. Kayıtlı bir P061D hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P061D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı kütle hava akış sensörü (MAF).
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Kütle hava akış sensörünün (MAF) aşınmış elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopukluğu olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P061D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P061D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P061D hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kütle hava akış sensörünü (MAF), devreleri ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kaynağı kodları mevcutsa, P061D hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, kütle hava akış sensörü (MAF) veya gaz kelebeği konum sensörü (TPS) kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P061D hatası büyük olasılıkla arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P061D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Fiat
 • Ford (Edge, Fiesta, Fusion)
 • Kia
 • Land Rover (Freelander)
 • Lincoln
 • Mazda (CX-5)
 • Mercedes-Benz
 • Volvo

Arıza kodu P061D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P061A, P061B, P061C, P061E, P061F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin