Hata kodu P062C – dahili kontrol modülü araç hızı performansı

Hata kodu P062C “dahili kontrol modülü araç hızı performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Vehicle Speed Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P062C hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P062C kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) aracın hız sensörü sinyalinde (VSS) dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrol üniteleri de bir PCM CPU performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P062C – dahili kontrol modülü araç hızı performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinin gerçekleştirilmesinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Araç hız sensörü (VSS) giriş ve çıkış sinyalleri PCM tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

VSS, mekanik olarak bir aksa veya tahrik miline bağlı olan bir dişli çark veya pinyon ile etkileşime giren elektromanyetik bir sensördür. Mil döndüğünde, dişli halka da döner.

Dişli halkadaki çentikler elektromanyetik transdüser devresinde kesintiler yaratır, bu kesintiler PCM tarafından bir dalga formu olarak alınır. Dalga formları kontrolöre ne kadar hızlı ulaşırsa, aracın tahmini hızı o kadar yüksek olur.

Kontak açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, araç hız sensörü (VSS) sinyalinin kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM, VSS giriş ve çıkış sinyalleri arasında bir uyumsuzluk tespit ederse, P062C kodu kaydedilecektir. Alternatif olarak, PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir uyumsuzluk tespit ederse. Dahili bir VSS hatasını gösteren bu kod da saklanacaktır.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in devreye girmesi için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P062C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Hız göstergesi veya kilometre sayacının dengesiz çalışması.
 4. Otomatik şanzımanın varlığında net olmayan vites geçişleri.
 5. Gösterge panelindeki kontrol lambası (ABS) yanabilir.
 6. Aracın kilitlenme önleyici fren sisteminin (ABS) ve çekiş kontrol sisteminin (TCS) devre dışı bırakılması.
 7. Kilitlenme önleyici frenler veya çekiş kontrol sistemi beklenmedik bir şekilde devreye girebilir.

Dahili test sırasında modül işlemcisinde meydana gelen bir hata ciddi bir kod olarak sınıflandırılmalıdır. Kayıtlı bir P062C hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P062C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı araç hız sensörü (VSS).
 • VSS üzerinde aşırı metal döküntü birikimi.
 • Hasarlı veya aşınmış dişli halkası.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış sensör elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P062C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P062C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P062C hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Araç hız sensörünü (VSS) kontrol edin.
 4. Dişli halkasını kontrol edin.
 5. Bulunan sorunları düzeltin.
 6. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve kontrol modülü konnektörünü (PCM) görsel olarak inceleyin.
 7. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 8. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 9. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 10. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kaynağı kodları mevcutsa, P062C hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, herhangi bir araç hız sensörü (VSS) veya kontrol devresi arıza kodu varsa, önce bunlar temizlenmelidir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı görünmesi ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P062C hatası muhtemelen arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P062C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)
 • Ford (Crown Victoria, Explorer, F-150)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Nissan (Qashqai)
 • Peugeot

Arıza kodu P062C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P061A, P061B, P061C, P061D, P061E, P061F, P062B.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin