Hata kodu P062F – dahili kontrol modülü elektronik olarak silinebilir salt okunur bellek hatası

Hata kodu P062F “dahili kontrol modülü elektronik olarak silinebilir salt okunur bellek hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Electronically Erasable Read Only Memory (EEPROM) Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P062F hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P062F, şanzıman kontrol modülünün (PCM) dahili kontrol modülünde bir elektronik silinebilir kalıcı bellek (EEPROM) hatası tespit ettiğini gösterir. Diğer kontrolörler de dahili bir PCM elektronik silinebilir bellek hatası tespit edebilir ve bu kodun saklanmasına neden olabilir.

Hata kodu P062F – dahili kontrol modülü elektronik olarak silinebilir salt okunur bellek hatası

Dahili kontrol modülü izleme işlemcileri çeşitli kontrolör kendi kendine teşhis işlevlerinden ve dahili kontrol modülünün genel hesap verebilirliğinden sorumludur. EEPROM giriş ve çıkış sinyalleri PCM ve diğer ilgili kontrolörler tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

Otomobillerde EEPROM, küçük miktarlarda programlanabilir belleği okumak, silmek ve üzerine yazmak için bir araç olarak kullanılır. Özel programlama kullanılarak EEPROM silinebilir ve daha sonra tekrar üzerine yazılabilir.

EEPROM üç parçadan oluşan bir transistör bloğudur. Normalde çıkarılabilir ve PCM içinde özel olarak tasarlanmış bir yuvaya sabitlenir. Arızalı bir PCM değiştirildiğinde, kalıcı bellek normalde çıkarılmalı ve yeni PCM’de yeniden kullanılmalıdır.

EEPROM ve yeni PCM tek bir birim olarak programlanmalıdır. EEPROM 1 milyondan fazla değişiklik için programlanabilmesine ve yüzlerce yıl dayanacak şekilde tasarlanmasına rağmen, aşırı ısınmaya ve neme karşı hassas olabilir.

Kontak açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, elektronik silinebilir kalıcı belleğin (EEPROM) kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrolörün düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM, EEPROM işlevselliğinde bir uyumsuzluk tespit ederse, P062F kodu kaydedilecektir. Alternatif olarak, PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir uyumsuzluk tespit ederse. Dahili bir EEPROM hatasını gösteren bu kod da saklanacaktır.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P062F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor ve şanzıman kontrolü ile ilgili çok sayıda sorun.
 3. Motor çalışmıyor.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Yüzen devirlerin yanı sıra rölantide durma girişimleri.
 6. Bazen soğutma fanı çalışmayabilir.

Dahili modülle ilgili arıza ağır bir kod olarak sınıflandırılmalıdır. Kayıtlı bir P062F hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P062F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Elektronik silinebilir kalıcı bellek (EEPROM) arızalı.
 • Su veya aşırı ısınma nedeniyle hasar.
 • Kontrolör güç rölesi arızalı veya sigorta atmış.
 • Kablo devresinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış elektrik konektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopukluğu olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P062F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P062F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P062F hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Elektronik silinebilir kalıcı belleği (EEPROM) kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve kontrol modülü konnektörünü (PCM) görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kodları mevcutsa, P062F hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı görünmesi ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasarsızsa, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P062F hatası muhtemelen arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P062F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Buick (Enclave, Regal)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Impala, Traverse)
 • Ford (F-150)
 • GMC (Acadia)
 • Honda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Altima, Pathfinder, Versa, X-Trail)
 • Opel (Antara, Vivaro)
 • Subaru
 • Suzuki
 • Toyota (Hilux, Land Cruiser, RAV4)
 • Volvo
 • MAZ

Arıza kodu P062F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0625, P0626, P062A, P062C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin