Hata kodu P064E – dahili kontrol modülü O2 sensörü işlemci performansı (Bank 2)

Hata kodu P064E “dahili kontrol modülü O2 sensörü işlemci performansı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module O2 Sensor Processor Performance (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P064E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P064E hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P064E – dahili kontrol modülü O2 sensörü işlemci performansı (Bank 2)

OBD-II kodu P064E kaydedildiğinde, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) oksijen sensörü devresi O₂ ile ilgili bir dahili işlemci performans hatası tespit eder. Yuva 2, silindir 1 içermeyen bir motor grubunu tanımlar.

Oksijen sensörleri zirkonyum dioksit sensör elemanı ile tasarlanmıştır. Bu, özel olarak tasarlanmış havalandırmalı çelik bir muhafaza ile korunmaktadır. PCM’ye motor egzoz gazlarındaki oksijen partiküllerinin yüzdesine karşılık gelen bir elektrik sinyali gönderilir. Ortam havasının oksijen içeriği ile karşılaştırılır.

Ortam havasındaki oksijen moleküllerinin konsantrasyonu ile egzoz gazlarındaki oksijen iyonlarının konsantrasyonu arasında sapmalar meydana gelir. O2 sensörünün içindeki ısıtılmış oksijen iyonları platin tabakalar arasında çok hızlı hareket eder.

Bu voltaj değişiklikleri PCM tarafından egzoz gazındaki oksijen konsantrasyonundaki değişiklikler olarak tanımlanır. Bu da motorun fakir veya zengin karışımla çalıştığını gösterir.

Kontak her açıldığında ve PCM’ye voltaj uygulandığında, HO₂S kendi kendine testi başlatılır. Dahili bir modül kendi kendine testi gerçekleştirmenin yanı sıra. Kontrolör Alan Ağı (CAN) ayrıca her bir kontrolörün düzgün çalıştığından emin olmak için her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırır.

PCM, HO₂S sensörü işlevinde dahili bir uyumsuzluk tespit ederse, P064E kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. Alternatif olarak, PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir sorun tespit ederse. Dahili bir HO2S sensörü hatasını gösteren P064E kodu da kaydedilecektir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL kontrol lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P064E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor duyarlılığı ile ilgili çeşitli semptomlar.
 4. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Dahili modül işlemci kontrolü ile ilişkili kodlar ciddi olarak kategorize edilmelidir. Kayıtlı bir P064E kodu çeşitli direksiyon sorunlarına ve yakıt verimliliğinde azalmaya neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P064E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü O₂ arızalı olabilir.
 • Oksijen sensörü O₂ devresinde hasar olabilir.
 • Oksijen sensörü sinyal devresinde yüksek direnç veya bir kopukluk O₂.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Motor egzoz kaçağı.
 • Arızalı kontrolör güç rölesi veya yanmış sigorta.
 • Zayıf kontrol modülü topraklaması.
 • Arızalı kontrolör veya programlama hatası.

Arıza kodu P064E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P064E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden arıza kodlarını silin ve P064E hatasının tekrar oluşup oluşmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Bir tarama aleti kullanarak oksijen sensörü verilerini gerçek zamanlı olarak gözlemleyin. Araç yavaşladığında voltajın 0,2 voltun altına düşüp düşmediğini öğrenmek için.
 4. Oksijen sensöründe soğutma suyu veya motor yağı sızıntısı nedeniyle kirlenme olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse O₂ oksijen sensörünü değiştirin.
 5. Oksijen sensörüne giden elektrik kablolarında nem veya mekanik hasar kontrolü yapın. Bulunan hataları düzeltin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arıza ile ilgilenmeden önce diğer tüm kodların teşhis edildiğinden ve onarıldığından emin olun. Diyagnostik tarayıcı, dijital voltmetre gibi bazı aletleri hazır bulundurun. Aynı zamanda bir araç bilgi kaynağı.

Sistemin kablo demetlerini ve konektörlerini gözle kontrol edin. Sıcak egzoz boruları ve manifoldların yakınındaki kablo demetlerine özellikle dikkat edin. Ayrıca, keskin kenarlı bileşenlerin yakınında yönlendirilenler.

Ardından tarama aletini aracın arıza tespit portuna bağlayın ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun. Bu bilgi, hata yüzer gibi görünüyorsa yararlı olabilir, bu nedenle daha sonra kullanmak üzere not edin. Şimdi kodları silin ve P064E kodunun silinip silinmediğine bakın.

Sensörü kontrol edin

Ardından motoru çalıştırın, normal çalışma sıcaklığına gelmesini bekleyin ve rölantide çalışmasına izin verin. Motor verimli çalışıyorsa, sensör verileri O₂ düzenli olarak 1 ila 9 milivolt arasında dalgalanmalıdır. Gerilim dalgalanması beklenenden daha yavaşsa, P064E kaydedilecektir.

O₂ sensöründen gelen verileri gerçek zamanlı olarak izlemek için voltmetrenin test uçlarını sensör topraklamasına ve sinyal uçlarına bağlayın. Direncin yanı sıra voltaj ve toprak sinyallerini de kontrol edin.

Kontrol modülünün hasar görmesini önlemek için, sistem devresi direncini bir voltmetre ile test etmeden önce ilgili kontrol ünitelerinin bağlantısını kesin.

Kontrolör tanılama

Düzgün çalıştıklarından emin olmak için kontrol ünitesiyle ilişkili tüm sigortaları ve röleleri kontrol edin. Şasi ve motor topraklamasını kontrol edin, sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Sistem kontrol ünitelerini su, ısı veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle sudan zarar görmüş herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasarsızsa, bunun nedeni arızalı bir kontrolör veya programlama hatası olabilir. Kontrolörün değiştirilmesi P064E hatasını düzeltecektir, ancak muhtemelen önce yeniden programlanması gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P064E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Land Rover
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Opel
 • Smart

Arıza kodu P064E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P064D, P2297, P2298.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin