Hata kodu P0653 – sensör referans gerilimi “B” devresi yüksek

Hata kodu P0653 “sensör referans gerilimi “B” devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Sensor Reference Voltage “B” Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0653 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0653, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ‘B’ devresindeki sensör referans voltajının çok yüksek olduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu durumda, belirli bir sensör değil, ‘B’ devresindeki herhangi bir sensör söz konusudur.

Hata kodu P0653 – sensör referans gerilimi

Bu devre normalde krank mili konum sensörünü, fren pedalı konum sensörünü ve yakıt tasarruf şalterini besler. Ancak bazen marka ve modele bağlı olarak başkaları da mevcut olabilir.

Tüm bu sensörlerin PCM ile aynı devre üzerinde 5V referans voltajı vardır ve bir sinyal alınır. PCM tarafından alınan bu sinyal çok yüksekse, devrenin arızalı olduğu kabul edilir ve P0653 kodu kaydedilir.

Dolayısıyla, ‘B’ referans voltaj devresi çok yüksekse, bu devreyi paylaşan tüm sensörler etkilenebilir. Ancak çoğu durumda bu hataya başka kodlar da eşlik edecektir. Bu da çok yüksek voltajın mevcut olduğu genel alanı daraltmaya yardımcı olacaktır.

Diğer kodların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, bu hata “B” referans voltajı devresinde yüksek bir sinyal tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0653 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ayrıca, belirli bir sensörle ilgili bir sorunu gösteren kodlar da olabilir.
 3. Şanzıman spor ve ekonomi modları arasında değiştirilemez.
 4. Vites geçişleri ani olabilir veya şanzıman hiç vites değiştirmeyebilir.
 5. Şanzıman dört tekerlekten çekiş ve önden çekiş modları arasında geçiş yapamıyor.
 6. Şanzıman yüksek ve düşük kademe arasında vites değiştiremiyor.
 7. Hız göstergesi dengesiz olabilir veya hiç çalışmayabilir.

Kaydedilen arıza kodu P0653’ün ciddiyeti, devredeki sensörlerden hangisinin bozulduğuna bağlıdır. Bu nedenle, ciddiyet derecesi vakadan vakaya değişecektir.

Hata nedenleri

Kodu P0653, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Krank mili konum sensörü arızalı.
 • Yakıt ekonomisi modu şalteri arızalı.
 • Fren pedalı konum sensöründe sorun.
 • Kablo demetinde veya konnektörde erimiş veya kopmuş kablo demeti şeklinde sorun.
 • Sigorta veya sigorta bağlantısı atmış.
 • Arızalı sistem güç rölesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0653 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0653’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. İlk olarak, aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P0653 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar ortaya çıkarsa, kablo demetlerini ve konnektörleri kontrol edin.
 4. “B” referans devresindeki sensörleri test edin, gerekirse değiştirin.
 5. Kontrol modülünü (PCM) kontrol edin, gerekirse değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları alın. Sonra onları temizleyin ve arabayı test edin. P0653 kodu görünmezse, hata geçicidir. Eğer görünürse, teste devam edin.

‘B’ referans devresi sensörleriyle ilişkili kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin. Hasar tespit edilirse hasarlı kabloları veya konektörleri değiştirin. Daha sonra hataları tekrar sıfırlayın, bir test sürüşü yapın ve tekrar okuyun.

Sensörleri kontrol edin

P0653 kodu tekrar ortaya çıkarsa, ‘B’ voltaj referans devresinin hangi sensörlere hizmet verdiğini belirlemek için kılavuza bakın. Üreticiler parça, devre ve sensör işaretleme kurallarına her zaman uymazlar.

İlgili tüm sensör kabloları için direnç, referans voltajı, süreklilik ve topraklama sürekliliğini kontrol edin. Elde edilen tüm verileri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Her bir sensörün çalışmasını bir osiloskop kullanarak test edin, bunun için bir dalga formu kütüphanesi gerekecektir. Böyle bir ekipman ve referans veri mevcut değilse, teşhis prosedürüne devam edilmesi önerilmez.

Yanlış test prosedürleri elektrik sisteminin yanı sıra bir veya daha fazla kontrol modülünde ciddi hasara neden olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0653 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet (Cruze)
 • Ford (Fiesta)
 • Hyundai (HD78, Tucson)
 • Mercedes-Benz
 • Renault
 • Ssangyong
 • Volkswagen (Touareg)

Arıza kodu P0653 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0651, P0652, P06A7.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin